تناسب اندام و تغذیه, مراقبت و سلامتی, مقالات گروه بل

کربوهیدرات ، چربی و پروتئین چگونه در بدن ذخیره میشود؟

در همین ابتدا باید بگوییم گرانولا در کنار فعالیت های روزانه تان به سوخت و ساز بدن و حذف مواد غذایی ذخیره شده در بدن به صورت مازاد کمک میکند. گرانولا سبب سیری بالا و حذف چربی های شکم و پهلو، فیلتر کردن خون از مواد غذایی مانند قند ها و کلسترول و سبب ترشح هورمون های رشد و اندورفین میشود.

اما گاهی برای اینکه بیشتر بدانیم مجبور میشویم اطلاعات مان را بالاتر ببریم. که در این مقاله  چگونگی ذخیره شدن مواد غذای مازاد و مفید در بدن را شرح داده ایم پس با ما همراه باشید.

در کبد و عضلات ، به شکل گلیکوژن کربوهیدرات ذخیره میشود که تقریبا وزن آن 3 برابر آب است.

در عضلات مقدار گلیکوژن ذخیره تقریبا 3برابر مقدار گلیکوژن موجود در کبد است. درست مثل نشاسته گلیکوژن ملکول بزرگی است که از تعدادزیادی واحدهای متصل به هم گلوکز شکل میگیرد. بدن تنها با وجود این مقدار خیلی کمی گلیکوژن ذخیره میکند و میزان ذخیره آن نامحدود نیست؛ درست مانند باک بنزین در یک اتومبیل ، بدن نیز در خود تنها مقدار معینی سوخت نگه میدارد. به طور متوسط ذخایر تام گلیکوژن بدن تقریبا حدود 500 گرم است که در عضلات میزان تقریبا 400 گرم و 100 گرم دیگر در کبد است.

این مقدار معادل 1600-2000 کیلوکالری است و اگر چیزی نخورید برای گذراندن یک روز شما کافی است . به همین خاطر کسانی که میکوشند وزن خود را کاهش دهند، با کاهش مصرف کربوهیدرات در روزهای اول رژیم کاهش وزن زیادی پیدا میکنند . البته ، از این کاهش وزن بخشی به علت کاهش آب و گلیکوژن است . ورزشکاران استقامتی در مقایسه با افراد غیرفعال ، ذخایر گلیکوژن عضلانی بیشتری دارند. همچنین، ظرفیت ذخیره گلیکوژن را افزایش توده عضلانی افزایش میدهد.

حفظ گلوکز خون در شرایط استراحتی و فعالیت ورزشی طولانی مدت ، هدف از ذخایر گلیکوژن کبد است . از گلوکز در خون مقادیر اندکی ، ( تقریبا15 گرم ) و مغز تقریبا (2 گرم) دیده میشود و در شرایط استراحتی غلظت آن و هنگام فعالیت ورزشی تفاوت چندانی ندارد.

تقریبا در هر نقطه از بدن چربی به صورت بافت آدیپوز ( چربی) ذخیره میشود. در عضلات میزان چربی خیلی کمی ، تقریبا 300 تا 400 گرم وجود دارد، که آن را چربی درون عضلانی مینامند.

اما در اطراف اندام ها و زیر پوست جایگاه اصلی ذخیره چربی است.

در اندام های مختلف بدن میزان ذخیره چربی به ژنتیک و تعادل هورمونی بستگی دارد.

به طورمتوسط ذخایر چربی فردی 70 کیلوگرمی 10-15 کیلوگرم است.

نکته قابل توجه آن در افرادی که چربی را بیشتر در اطراف شکم ذخیره میکنند خطر بیماری های قلبی (چاقی سیبی شکل) در مقایسه با کسانی که بیشتر چربی را در نواحی باسن و ران ذخیره میکنند( چاقی گلابی شکل) زیادتراست .

متاسفانه در بدن توانایی ما در تغییر الگوی توزیع چربی خیلی کم است . اما کاملا میتوانیم این میزان ذخیره چربی را تغییردهیم .

شکل اصلی بدن شما احتمالا دریافته اید که به یکی یا هر دو والدین شما شبیه است . معمولا زنان به مادرشان و مردان به پدرشان میروند. در اطراف ران و باسن هورمون های زنانه موجب انباشت چربی میشود. هورمون های مردانه در حالی که چربی را در بخش های میانی بدن ذخیره میکنند . به همین علت ، در کل ، زنان گلابی شکل و مردان سیبی شکل اند.

در بدن پروتئین مانند چربی و کربوهیدرات ذخیره نمیشود. عضلات و بافت های اندامی را پروتئین ها تشکیل میدهند بنابراین بیشتر نقش ساختاری دارند تا ذخیره انرژی. با وجود این ممکن است پروتئین ها در صورت نیاز تجزیه و به انرژی تبدیل شوند بنابراین اندام ها و عضلات منبع بزرگی از انرژی پروتئینی به شمارمیروند.

 

مواردی که بدن سازان در مورد گلیکوژن باید بدانند

شما نیازمند مصرف مقادیرکافی پروتئین هستید.

باید بدن خود را به منظور چربی سوزی در حالت کمبود کالری مستمر حفظ کنید.

باید بدن خود را به منظور افزایش وزن در وضعیت مازاد کالری مستمرحفظ کنید.

در این موارد از هر فردی که بپرسید آنها کم و بیش با این موارد موافق هستند اما در مورد میزان مصرف کربوهیدرات از آنها بپرسید جواب های متناقض بیشتری را خواهید شنید . بسیاری میگویند که شما برای افزایش قدرت و عضله سازی نیازمند مصرف مقادیر زیادی کربوهیدرات هستید یا کافی است در اینترنت کمی جست و جو کنید و میبینید که بسیاری میگویند که شما برای چربی سوزی ، افزایش حجم ، و افزایش قدرت خود به طور کلی باید تقریبا از مصرف پاستا ، نان، یا غلات دوری کنید یا اگر بیشتر به جای کار اهل ورزش های دیگر با وزنه باشید احتمالا خواهید شنید که بیشتر کالری روزانه شما باید از کربوهیدرات ها تامین شود.

آنها میگویند که در بدن رژیم های با کربوهیدرات بالا باعث افزایش سطح گلیکوژن میشود که در هر ورزشی میتواند عملکرد ما را افزایش دهد.

برخی دیگر نیز میگویند که روی رشد عضلات یا افزایش قدرت سطح بالای گلیکوژن تاثیری ندارد و در واقع در تداخل با چربی سوزی میباشد . هنگامی که در مورد ورزش بحث میشود خیلیا میگویند که شما میتوانید بدن خود را طوری تمرین دهید که بتواند از چربی ها به جای کربوهیدرات ها استفاده کند.

پس به گلیکوژن ماهیچه ها مجبور نیستید متکی باشید. کسانی هم هستند که میگویند گلیکوژن مهم میباشد اما برای افزایش سطح آن نیازمند مصرف کربوهیدرات ها نمی باشید.

بنابراین حرف کدام گروه را باید باور کرد؟ حقیقت این است که در سریع ترین زمان اگر میخواهید به کارامدترین شکل ممکن افزایش قدرت و عضله سازی داشته باشید و همینطور کمترین میزان چربی را به دست آورید در ورزش خود بیشترین عملکرد را داشته باشید. پس باید سطح گلیکوژن ماهیچه های شما بالا باشد و تنها انجام این کار هم از طریق یک رژیم با کربوهیدرات بالا میباشد.

گلیکوژن چیست؟

گلیکوژن مولکولی است که بدن برای ذخیره گلوکز اضافه میسازد. سطح گلوکز خون( قند خون) شما بعد از مصرف یک وعده غذایی افزایش پیدا میکند. خصوصا اگر وعده شما حاوی مقادیری از کربوهیدرات نیز باشد.

بدن برای کارکرد صحیح خود در جریان خون نیازمند مقادیر مشخصی از گلوکز میباشد اما سطح گلوکز خون نباید دراز مدت و بالا حفظ شود به همین علت است که هنگام افزایش سطح گلوکز بدن شما دو راه زیر را در پیش میگیرد:

1.بلافاصله سلول های بدن شما از گلوکز به جای چربی به عنوان سوخت استفاده میکنند.

2.در فرم گلیکوژن ماهیچه ها و کبد شما مقادیر اضافه گلوکز را ذخیره میکند اگر از قبل ذخایر گلیکوژن شما به حداکثر میزان خود رسیده باشد بدن سپس مستقیما شروع به تبدیل کربوهیدرات ها به چربی میکند اما در بدن انسان این فرآیند بسیار ناکارآمد است و به ندرت رخ میدهد.

گلیکوژن تشکیل شده از هزاران ، مولکول گلوکز میباشد که مثل زنجیر به هم متصل شده اند.

عموما گلیکوژن در ماهیچه های کبد و اسکلتی ذخیره میشود که همانند باک ذخیره گلیکوژن میتوانید آنها را در نظر بگیرید . حدود 100 گرم گلیکوژن در کبد اکثر افراد میتوانند و حدود500 گرم در ماهیچه های خود ذخیره کنند. البته افراد میتوانند حجم عضلانی بیشتر و سابقه تمرینی بالا مقادیر بسیار بیشتر از این را نیز ذخیره کنند. اما اکثر افراد در مجموع میتوانند در بدن خود 600 گرم گلیکوژن را ذخیره کنند.

برای تامین سوخت مغز و انجام دیگر فعالیت ها در طول روز بدن شما میتواند به سرعت در کبد به سرعت از گلیکوژن موجود استفاده کند.

اما معمولا ذخایر گلیکوژن در ماهیچه ها در طول انجام ورزش ( یا رژیم های کم کربوهیدرات) تخلیه میشود.

گرانولا برای سوخت و ساز بهینه بدن تجویز میشود.

اگر میخواهید چاق شوید گرانولا به شما یک چاقی سالم بی بازگشت میدهد اما اگر میخواهید لاغر شوید گرانولا را در زمان هایی که مربی و متخصص تغذیه تان میگوید مصرف کنید سبب آب شدن چربی های نامتعارف بدن تان میشود.

گرانولا آن قسمتی از بدن تان را تحت تاثیر قرار میدهد که میخواهید بر روی آن چاق یا لاغر شوید.

برای خرید این محصول بالقوه در قسمت محصولات بوتیکی ارگانیکی و گرانولا از ترکیبات و محتوای آن مشاهده و اقدام به خرید نمایید تا در اسرع وقت به درب منزل تان ارسال گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *