تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مقالات گروه بل

چگونه کینوا را وارد سفره غذایی کنیم؟

غلات بخش بزرگی از برنامه غذایی ما را تشکیل می دهند. این دانه های کوچک و مغزی در کنار هم توانایی خلق انواع برنامه های غذایی را دارند. از روش پخت انواع نان ها تا استفاده از آنها در مصارف دارویی و فرآورده های پروتئینی در روش ‌های متعدد استفاده از انواع غلات دیده می‌ شود. اگر چه غلات نقش کلیدی در جریان غذایی ما بازی می کنند؛ اما بعید است کسی را سراغ داشته باشیم که تجربه استفاده از انواع غلات در سراسر جهان را داشته باشد. چرا که غلات دامنه بسیار بزرگی از دانه ‌های خوراکی را شامل می‌ شوند.

با این وجود ما معرفی یکی از منحصر به فردترین غلات جهان را که با نام کینوا مشهور است، برای شما تدارک دیده ایم.

اینکه چرا باید یک غلات با جایگاه غذایی برتر مانند کینوا تا این اندازه گمنام باشد، موضوع دیگری است. به هر حال از سلایق غذایی در نزد مردم در هر تمدنی تا بخت و اقبال غلاتی مانند کینوا، راه شناخته شدن آنها را مشخص خواهد کرد. لکن برای آنها که به هر ترتیبی نام و نشانی از این غلات مغذی و بسیار مفید شنیده ‌اند و حالا می ‌خواهند همراه با آشنایی کامل قدم در مصرف منظم آن داشته باشند، پرداختن به معرفی این گیاه غلات گونه تا عرضه مناسب آن ضروری خواهد شد. پس همراه ما باشید تا ببینیم که در غلاتی با نام کینوا چه چیزهایی نهفته است؟ و قرار است آن را چگونه میل کنیم؟

کینوا را میتوان خاویار گاهی خواند و البته به همین نام هم مشهور است وقتی آن را در یک قابلمه دم می اندازیم و تا مرحله ای آن را بخار پز میکنیم تا هسته سفید رنگ آن نیز بی رنگ شود و محو گردد بسیار به خاویار شبیه تر میشود و حتی خواص آن نیز کینوا را دانه شگفت انگیز و عروس گروه غذایی غلات کرده است.

تنها کافی ست آن را بشناسید دیگر دست از سر این دانه زیبا و پر خاصیت بر نمیدارید، سالاد هایتان را بسیار زیبا و پر از پروتئین میکند و گاهی میتواند شما به فکر بیاندازد تا سس مایونز مضر را بر روی سالاد تان حذف کنید.

کینوا از کجا آمده است؟

قبل از آنکه با روش مصرف کینوا آشنا شوید و سعی در درک خواص غذایی آن داشته باشید، بهتر است ببینیم که این غلات گمنام و در عین حال هیجان انگیز از کدام نقطه این کره خاکی سر برآورده است. به هر حال وقتی قرار است تا با دانه ‌های کینوا غذایی آماده کرده، نوش جان کنیم، باید بدانیم که در سلیقه غذایی کدام مردمان از جهان همراه شده ایم.

کینوا غلات نام آشنایی در نزد مردمان کوهستان آند در آمریکای جنوبی است. این گیاه بومی ارتفاعات رشته کوه آند است که توسط مردمان کشورهای بولیوی، شیلی و پرو مورد توجه قرار گرفته، کشت می شود. احتمالاً بتوانیم پیشینه مصرف کینوا را در تاریخ کهن آمریکای جنوبی جستجو کنیم. زمانی که این سرزمین دور از دستان کاوشگر اروپایی ‌ها برای خودش زندگی می‌ کرد، گیاهان خوراکی منحصر به فردی را برای مردمان باستانی مایاها تدارک دیده بود.

در سرزمین آمریکا خبری از گندم و گیاهان شبیه به آن نبود. بومی های آمریکایی شمالی با ذرت آشنا بودند و در نزد بومیان آمریکای جنوبی گیاهی به شکل دانه هایی کوچک که ارزش خوراکی داشت، مورد توجه قرار گرفت. آنها این دانه ها را با نام کینوا می شناختند و در سراسر قلمرو مایاها و بعدها اینکاها کشت می کردند. تا جاییکه کینوا تبدیل به اصلی ‌ترین منبع غذایی این مردمان شده بود و در واقع به نوعی جایگاهی مقدس داشت. اما چرا اینکاها تا این اندازه برای کینوا سر و دست می شکستند؟

ارزش جایگاه غذایی کینوا چه اندازه است؟

مایاها و در امتداد آنها اینکاها، گیاه خوراکی کینوا را در جایگاه مقدسی قرار داده بودند و قسمت بزرگی از کشاورزی باستانی خود را بر کشت این گونه دانه های خوراکی مدیریت می ‌کردند. فکر میکنید چرا؟! چون غذای دیگری نداشتند!!

قطعاً این استدلال ریشه بی اساسی دارد. اینکاها در کنار بزرگترین جنگل‌ ها و سرزمین های بارانی با انبوهی از گیاهان با ارزش غذایی متنوع زندگی می ‌کردند. آنها دانه‌ های کینوا را پسندیدند، چرا که ارزش غذایی آن را برتر از هر گیاه دیگری می ‌دانستند. در نگاه اینکاها، دانه ‌های کینوا منبع انرژی قدرتمندی بود که می توانست روح مفرحی از زندگی را برای آنها به ارمغان آورد.

امروزه بعد از رشد روز افزون صنعت غذایی همراه با مطرح شدن انواع الگوهای مدرن غذایی، بسیاری از محققان حوزه غذا متوجه آنچه اینکاها با نام روح زندگی بخش یاد می ‌کردند، شده ‌اند. در دانه ‌های کینوا فقط انرژی نیست؛ بلکه این دانه ها سرشار از مواد مغذی است که برای تداوم یک زندگی سالم و پر نشاط موثر می ‌باشند. تا جاییکه امروزه کینوا را به عنوان خاویار گیاهی می شناسند. گیاهی غلات گونه که سرشار از پروتئین ها است و به نوبه خود در جمع دیگر رقبا از ارزش غذایی بالایی برخوردار می باشد.

کینوا

کینوا و توسعه جهانی کشاورزی

دنیای امروز، عصر انفجار جمعیت است. جمعیتی که همگی غذای کافی و مغزی می خواهند. اما فضای کاشت گیاهان زراعی محدود است و بسیاری از کشورها در شرایط مساعد آب و هوایی گسترده ای برای کاشت گیاهان خوراکی قرار ندارند. با چنین مشکلاتی که باشید، باید در تکاپوی رسیدن به یک ماده غذایی منحصر به فرد قدم بردارید. اینکاها در سرزمین های کوهستانی زندگی می کردند و برای رسیدن به غذا بهترین و سرسخترین دانه های خوراکی را انتخاب کردند. گیاه کینوا در عین مغذی بودن، شرایط زیست سرسختانه ای دارد. به آسانی کشت می ‌شود و می ‌تواند در بدترین شرایط آب و هوایی نیز محصول مناسبی بدهد. از این رو این دانه ‌های خوراکی می توانند به عنوان یک جایگزین مناسب غذایی برای کشت در تمام سرزمین های دنیا انتخاب شوند.

البته ما خیلی قصد بررسی موشکافانه برنامه غذایی سازمان ملل را نداریم؛ بلکه می خواهیم در تنوعی جذاب این گیاه باستانی را در برنامه ‌های غذایی خود بگنجانیم. پس باید ببینیم که این واژه، جدا از داستان پر فراز و نشیب تاریخی خود، دیگر چه چیزهای جذابی برای آمدن تا سر سفره غذایی ما دارد.

ارزش غذایی کینوا چه مقدار است؟

با غلات کینوا که باشید، گویی همه چیز را در یک دانه مغزی گنجانده اید. این غلات در ارزش غذایی حرف ‌های زیادی برای گفتن دارد. از خاصیت سیرکنندگی آن تا حضور جمع کاملی از انواع ویتامین ها که مصرف آن را فراتر از یک غذای عادی خواهد کرد. از قابلیت تولید انرژی این غلات که شروع کنیم، در هر ۱۰۰ گرم از کینوا چیزی در حدود ۱۱۰ کیلو کالری انرژی نهفته است. کینوا گیاهی سرشار از کربوهیدرات است و درصد چربی آن تقریبا اندک، چیزی در حدود ۲ درصد از وزن آن را تشکیل می دهد. در این غلات به مقدار قابل توجهی از پروتئین و فیبر وجود دارد. کینوا دارای مقدار قابل توجهی از منگنز، منیزیم، فسفر، روی و حتی آهن است. در تامین ویتامین ها نیز دست بالایی دارد و می ‌تواند گروه ویتامین های B را به طور کامل تامین نماید. البته مقدار کمی هم از مس و پتاسیم نیز در این غلات خوش خوراک آمریکایی پیدا می شود.

این همه را بگذارید کنار هم، ظاهراً از کینوا باید در جایگاه یک غلات مغزی که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد یاد کنیم. لذا اگر تمایل پیدا کرده اید که این غلات گمنام را در جایگاه غذایی عادی انتخاب کنید، تصمیم درستی گرفته اید.

از خواص غذایی کینوا چه می توان گفت؟

  • کینوا غلاتی که سرشار از پروتئین ها می باشد: معدود مواد غذایی هستند که می‌ توانند طیف گسترده ‌ای از پروتئین های مورد نیاز بدن را تامین نمایند. کینوا یکی از این دسته مواد غذایی است. دانه هایی که در جمع غلات قرار گرفته اند و در تامین لیست تقریباً کاملی از آمینواسیدهای مورد نیاز بدن توانمند هستند.
  • کینوا غلاتی فاقد گلوتن می باشد: بسیاری علاقه دارند که یک رژیم غذایی فاقد گلوتن داشته باشند. گلوتن یک ترکیب پروتئینی در عموم غلات نام ‌آشنا مانند گندم و جو می باشد. این ماده باعث کش آمدن خمیر گندم و در نهایت ایجاد بافتی یکدست در هنگام پخت می ‌شود. اما قابلیت تحریک شدید دستگاه گوارش را نیز دارد. کینوا یک غلات است که به شکل طبیعی فاقد گلوتن می باشد. از این رو می تواند بسیار این بهتر از ترکیبات دستکاری شده برای حذف مصنوعی گلوتن باشد. غالباً برای آنکه بتوان از خواص بدون گلوتن این غلات بهره مند شد، اکثرا توصیه شده است که کینوا را در کنار جوی دوسر یا گندم سیاه مصرف نمایید.
  • کینوا و تاثیر آن در کاهش کلسترول خون: مصرف منظم کینوا در تنظیم سطح کلسترول خون تاثیرگذار است. کینوا می ‌تواند یک تعادل دائمی را در میزان سطح کلسترول خون شما ایجاد کند. اصولاً ماهیت این توانمندی در مفید بودن غلات سبوس دار است. بسیاری از محققان حوزه سلامت، مصرف روزانه غلات سبوس دار را برای تنظیم سطح کلسترول ضروری می ‌دانند و کینوا در این جمع تاثیرگذار قرار دارد. لذا وقتی غلاتی به خوبی کینوا می تواند سطح کلسترول خون شما را تنظیم کند، می ‌توان به نقش کلیدی آن در سلامت قلب برای درازمدت نیز اشاره کرد. این تاثیر مثبت در تنظیم سطح کلسترول خون برای مقدمات یک زندگی با هدف لاغری نیز تاثیر گذار است. کافی است سبک غذایی خود را بر پایه کینوا تنظیم کنید تا متوجه جادوی این گیاه در لاغری خود بشوید.
  • کینوا و سیستم گوارش: استفاده از کینوا در عملکرد مطلوب سیستم گوارش نیز اثبات شده است و به وضوح می ‌توان از تاثیر مثبت مصرف مداوم و البته متعادل این غلات در مقابله با دیابت و پرفشاری خون نیز اشاره داشت.

کینوا را چطور مصرف کنیم؟

حال که تا اینجای صحبت آمده ایم و از گیاهی باستانی اما گمنام در مقام غلاتی سرشار از مواد مغذی پرده برداشته ایم، حالا هیجان مصرف آن را داریم. اینکه چطور و با چه روشی می ‌توانیم غلات کینوا را در رژیم غذایی خود بیاوریم. آیا با قصد لاغری سراغ این غلات آمده ایم و یا اینکه می خواهیم با کینوا ذائقه غذایی متفاوتی را تجربه کنیم. البته بهتر است ماجرا را خیلی پیچیده نکنیم. چرا که ما کینوابل را برای شما آماده کرده ایم. کینوابل این غلات را به شکلی فرآوری شده در اختیار شما می گذارد تا هر چه ساده تر این غلات آمریکایی را در سفره غذایی خود داشته باشید.

کینوا در عین مغذی بودن، غلات کم توقعی است. از کاشت و داشت و مصرف، عاری از هر گونه زحمت می باشد. این غلات خوش خوراک خیلی سریع پخت می ‌شود. پس بهترین و سرراست ترین ایده برای مصرف آن، پختن آن است. مدت زمان پختن کینوا چیزی در حدود یک ربع ساعت است و می ‌توانید آن را با حضور افزودنی ‌هایی میل نمایید.

از این روش مصرف ساده که فراتر باشیم، ایده های خلاقانه جذاب تری برای میل کردن کینوا وجود دارد. مثلا می ‌توانید آن را به عنوان بخشی از سالاد در کنار دیگر ترکیبات داشته باشید و یا در جایگاه یک غلات غلیظ کننده سوپ مصرف کنید. حتی برخی پا را فراتر نهاده، این غلات را تبدیل به آرد می کنند تا بتوانند نان ‌هایی فاقد گلوتن را تهیه کنند. به هر حال ماجرای پخت و پز با کینوا یک امر سلیقه‌ ای است و تماماً به هنر شما در آشپزی و کنار آمدن با انواع غلات بستگی دارد. لکن با حضور کینوابل که غلاتی بسته بندی شده است، بهتر و البته ساده تر می توانید با این غلات گمنام کنار بیایید.

آیا میتوان کینوا را جایگزین برنج کرد ؟

بگذارید بیشتر در مورد این موضوع به شما توضیح بدهیم، از آنجایی که کینوا تمامی پروتئین های ضروری بدن را در خود جای داده است، به گونه ای که اگر تمام منابع غذایی پروتئین های حیوانی را کنار هم بگذارید، میتوانید گروه اسیدآمینه های ضروری را دریافت میکنید اما در کینوا قضیه فرق میکند، این دانه فوق العاده تمامی این اسیدآمینه های ضروری بدن را یکجا دارد و میتواند منبع کامل پروتئینی محسوب شود

لذا سابقا کینوا بیشتر برای ورزشکاران و کسانی که عضله سازی میکردند،  معرفی و تجویز میشد. اما شناخت هر چه بیشتر این دانه و خواص آن همراه با اصلاح روش تغذیه ای با توجه به بیماری های خطرناکی که منشا کربوهیدارتی داشتند مثل انواع دیابت ، انواع سرطان ها و حتی بیماری های واگیردار و تغییر میکروارگانیسم ها متخصصان تغذیه سعی بر این داشته اند تا رویکرد تغییر برنامه های غذایی به صورت جدی برای تمامی افراد جامعه به یک امر مهم و حیاتی تبدیل شود.

لذا به کسانی که در معرض قند خون یا دیابت هستند و حتی کسانی که به این بیماری منفور مبتلا هستند توصیه میگردد که به جای برنج یک استکان کینوا را در آب بجوشانند و دم بیاندازند تا رژیم غذایی کربوهیداتی به سمت رژیم غذایی سالم تر و پروتئینی سوق پیدا کند، تا هم بیماری مذکور کنترل شود و هم اقدامات لازم برای پیشگیری هر چه بیشتر و سریعتر آن صورت پذیرد.

کینوابل را از کجا بخریم ؟

یک پیشنهاد سازنده این است که هر چه قدر که با این مطلب تمایل شما به استفاده از این دانه شگفت انگیز بیشتر شود ما رسالت خود را انجام داده ایم و اگر خواهان تهیه آن به صورت آسان هستید تنها کافیست در همین سایت ثبت سفارش کنید و از مشتریان بالقوه ما باشید تا با هم راه سلامتی را برای خود و خانواده مان در پیش بگیریم.

مطمئنا در کنار ما سلامتی و رضایت و شادی را تجربه میکنید چرا که قلب خانه شما آشپزخانه شماست و ما آن را مکان امنی از سلامتی میسازیم.

 

1 دیدگاه در “چگونه کینوا را وارد سفره غذایی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *