تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مقالات گروه بل

چرا باید کینوابل را وارد رژیم غذایی کرد؟

غلات بخش بزرگی از برنامه غذایی ما را تشکیل می دهند. این دانه های کوچک و مغزی در کنار هم توانایی خلق انواع برنامه های غذایی را دارند. از روش پخت انواع نان ها تا استفاده از آنها در مصارف دارویی و فرآورده های پروتئینی در روش ‌های متعدد استفاده از انواع غلات دیده می‌ شود. اگر چه غلات نقش کلیدی در جریان غذایی ما بازی می کنند؛ اما بعید است کسی را سراغ داشته باشیم که تجربه استفاده از انواع غلات در سراسر جهان را داشته باشد. چرا که غلات دامنه بسیار بزرگی از دانه ‌های خوراکی را شامل می‌ شوند. با این وجود ما معرفی یکی از منحصر به فردترین غلات جهان را که با نام کینوا مشهور است، برای شما تدارک دیده ایم. خرید کینوابل

اینکه چرا باید یک غلات با جایگاه غذایی برتر مانند کینوا تا این اندازه گمنام باشد، موضوع دیگری است.

به هر حال از سلایق غذایی در نزد مردم در هر تمدنی تا بخت و اقبال غلاتی مانند کینوا، راه شناخته شدن آنها را مشخص خواهد کرد. لکن برای آنها که به هر ترتیبی نام و نشانی از این غلات مغذی و بسیار مفید شنیده ‌اند و حالا می ‌خواهند همراه با آشنایی کامل قدم در مصرف منظم آن داشته باشند، پرداختن به معرفی این گیاه غلات گونه تا عرضه مناسب آن ضروری خواهد شد. پس همراه ما باشید تا ببینیم که در غلاتی با نام کینوا چه چیزهایی نهفته است؟ و قرار است آن را چگونه میل کنیم؟

جدایی  از بحث جایگزینی کینوابل به جای برنج در بسیاری از رژیم های غذایی و لاغری و سلامت محوری ، جتی رژیم های پیشگیرانه و مهار کنندگی بیماری های خاص و سرطان. این دانه در باشگاه های ورزشی برای افرادی که از وی پروتئین های صنعتی استفاده میکنند. برای عضله سازی و غیره بسیار معرفی و تجویز میکردد.

اینکه چرا نباید برای عضله سازی دست به دامن دانه های ارگانیک شویم بحث ان بر میگردد به موضوعات اقتصادی و افزایش جمعیت و نبود مواد غذایی مقوی در دسترس اما هم اکنون بسیاری از مربیان ورزشی و متخصص های تغذیه به دنبال جایگزین پروتئین های گیاهی و حیوانی مضری هستند که هم ارگانیک باشد هم مقرون به صرفه و هم جذب نیاز روزانه کامل و بدون کم و کاست را به همراه داشته باشد.

کینوابل یک گزینه تمام عیار است. تنها کافیست یک ماه رژیم پروتئینی خود را بر پایه دانه گیاهی و کاهش سایر منابع پروتئینی دیگر بچینید. تا تاثیر شگرف آن را در سلامت جسم و جان خود حس کنید. چرا که نه تنها خونی روان در رگ ها خواهید داشت. بلکه تجمع چربی ها در بدن تان کاسته شده. و سبک و راحت و پر انگیزه روز های خود را سپری خواهید کرد.

کینوابل

کینوابل از کجا آمده است؟

قبل از آنکه با روش مصرف کینوا آشنا شوید و سعی در درک خواص غذایی آن داشته باشید. بهتر است ببینیم که این غلات گمنام و در عین حال هیجان انگیز از کدام نقطه این کره خاکی سر برآورده است. به هر حال وقتی قرار است تا با دانه ‌های کینوا غذایی آماده کرده. نوش جان کنیم، باید بدانیم که در سلیقه غذایی کدام مردمان از جهان همراه شده ایم.

کینوا غلات نام آشنایی در نزد مردمان کوهستان آند در آمریکای جنوبی است. این گیاه بومی ارتفاعات رشته کوه آند است که توسط مردمان کشورهای بولیوی، شیلی و پرو مورد توجه قرار گرفته، کشت می شود.

احتمالاً بتوانیم پیشینه مصرف کینوا را در تاریخ کهن آمریکای جنوبی جستجو کنیم. زمانی که این سرزمین دور از دستان کاوشگر اروپایی ‌ها برای خودش زندگی می‌ کرد. گیاهان خوراکی منحصر به فردی را برای مردمان باستانی مایاها تدارک دیده بود.

در سرزمین آمریکا خبری از گندم و گیاهان شبیه به آن نبود. بومی های آمریکایی شمالی با ذرت آشنا بودند. و در نزد بومیان آمریکای جنوبی گیاهی به شکل دانه هایی کوچک که ارزش خوراکی داشت. مورد توجه قرار گرفت. آنها این دانه ها را با نام کینوا می شناختند. و در سراسر قلمرو مایاها و بعدها اینکاها کشت می کردند. تا جاییکه کینوا تبدیل به اصلی ‌ترین منبع غذایی این مردمان شده بود. و در واقع به نوعی جایگاهی مقدس داشت. اما چرا اینکاها تا این اندازه برای کینوا سر و دست می شکستند؟

حال در شرکت دانه های ارگانیک بهراد این دانه به عنوان تاپ ترین محصول شناخته شده. و با نام تجاری کینوابل سورت ، پاکسازی و بسته بندی میشود. اینکه بدون سموم و دفع آفات کشاورزی است. و از استاندارد سختگیرانه کانادا گذر کرده تا به دست ما رسیده است. یک موهبت و وجه تمایزی است تا نگران دوز های بالای مصرف آن نباشید.

ارزش جایگاه غذایی کینوابل چه اندازه است؟

مایاها و در امتداد آنها اینکاها، گیاه خوراکی کینوا را در جایگاه مقدسی قرار داده بودند. و قسمت بزرگی از کشاورزی باستانی خود را بر کشت این گونه دانه های خوراکی مدیریت می ‌کردند. فکر میکنید چرا؟! چون غذای دیگری نداشتند!!

قطعاً این استدلال ریشه بی اساسی دارد. اینکاها در کنار بزرگترین جنگل‌ ها و سرزمین های بارانی با انبوهی از گیاهان با ارزش غذایی متنوع زندگی می ‌کردند. آنها دانه‌ های کینوا را پسندیدند، چرا که ارزش غذایی آن را برتر از هر گیاه دیگری می ‌دانستند. در نگاه اینکاها، دانه ‌های کینوا منبع انرژی قدرتمندی بود که می توانست روح مفرحی از زندگی را برای آنها به ارمغان آورد.

امروزه بعد از رشد روز افزون صنعت غذایی همراه با مطرح شدن انواع الگوهای مدرن غذایی، بسیاری از محققان حوزه غذا متوجه آنچه اینکاها با نام روح زندگی بخش یاد می ‌کردند، شده ‌اند. در دانه ‌های کینوا فقط انرژی نیست؛ بلکه این دانه ها سرشار از مواد مغذی است که برای تداوم یک زندگی سالم و پر نشاط موثر می ‌باشند. تا جاییکه امروزه کینوا را به عنوان خاویار گیاهی می شناسند. گیاهی غلات گونه که سرشار از پروتئین ها است و به نوبه خود در جمع دیگر رقبا از ارزش غذایی بالایی برخوردار می باشد.

با توجه به خواص شگرف این دانه و محتوای بالقوه پروتئینی و فیبری و کربوهیدارت کم آن جایی برای گفتگو و فکر نمیگذارد

این دانه همان چیزی است که در آینده بشر را در مقابل کمبود پروتئین نجات خواهد داد از آنجایی که در ایران در سال 1396 تلاش برای کاشت آن حتی در گلخانه ها آغاز شده است.

در یک جدول برای 100 گرم کینوابل پخته شده ارزش غذایی آن توضیح داده شده است :

مواد مغذی در 100 گرم کینوابل پخته :
انرژی 120 کیلوکالری
چربی بدون کلسترول و ترانس 1.9 گرم
پروتئین 4.4 گرم
کربوهیدرات 21.3 گرم
قند 0.9 گرم
فیبر 2.8 گرم

کینوابل

کینوا و ایران و جهان

دنیای امروز، عصر انفجار جمعیت است. جمعیتی که همگی غذای کافی و مغزی می خواهند. اما فضای کاشت گیاهان زراعی محدود است و بسیاری از کشورها در شرایط مساعد آب و هوایی گسترده ای برای کاشت گیاهان خوراکی قرار ندارند. با چنین مشکلاتی که باشید، باید در تکاپوی رسیدن به یک ماده غذایی منحصر به فرد قدم بردارید. اینکاها در سرزمین های کوهستانی زندگی می کردند و برای رسیدن به غذا بهترین و سرسخترین دانه های خوراکی را انتخاب کردند. گیاه کینوا در عین مغذی بودن، شرایط زیست سرسختانه ای دارد. به آسانی کشت می ‌شود و می ‌تواند در بدترین شرایط آب و هوایی نیز محصول مناسبی بدهد. از این رو این دانه ‌های خوراکی می توانند به عنوان یک جایگزین مناسب غذایی برای کشت در تمام سرزمین های دنیا انتخاب شوند.

البته ما خیلی قصد بررسی موشکافانه برنامه غذایی سازمان ملل را نداریم؛ بلکه می خواهیم در تنوعی جذاب این گیاه باستانی را در برنامه ‌های غذایی خود بگنجانیم. پس باید ببینیم که این واژه، جدا از داستان پر فراز و نشیب تاریخی خود، دیگر چه چیزهای جذابی برای آمدن تا سر سفره غذایی ما دارد.

اقدام به کاشت کینوا در ایران از سال 1396 صورت گرفته است اما نمونه ایرانی ان ضعیف تر از نمونه خارجی آن میباشد

ارزش غذایی کینوابل چه مقدار است؟

پیشتر در یک جدول ارزش غذایی کینوایی که برای شرکت دانه های ارگانیک بهراد میباشد بیان شده است اما باز نکاتی وجود دارد که دوست داریم با شما آنها را در میان بگذاریم

با غلات کینوا که باشید، گویی همه چیز را در یک دانه مغزی گنجانده اید. این غلات در ارزش غذایی حرف ‌های زیادی برای گفتن دارد. از خاصیت سیرکنندگی آن تا حضور جمع کاملی از انواع ویتامین ها که مصرف آن را فراتر از یک غذای عادی خواهد کرد. از قابلیت تولید انرژی این غلات که شروع کنیم، در هر ۱۰۰ گرم از کینوا چیزی در حدود ۱۱۰ کیلو کالری انرژی نهفته است.

کینوا گیاهی سرشار از کربوهیدرات است و درصد چربی آن تقریبا اندک، چیزی در حدود ۲ درصد از وزن آن را تشکیل می دهد. در این غلات به مقدار قابل توجهی از پروتئین و فیبر وجود دارد. کینوا دارای مقدار قابل توجهی از منگنز، منیزیم، فسفر، روی و حتی آهن است. در تامین ویتامین ها نیز دست بالایی دارد و می ‌تواند گروه ویتامین های B را به طور کامل تامین نماید. البته مقدار کمی هم از مس و پتاسیم نیز در این غلات خوش خوراک آمریکایی پیدا می شود.

این همه را بگذارید کنار هم، ظاهراً از کینوا باید در جایگاه یک غلات مغزی که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد یاد کنیم. لذا اگر تمایل پیدا کرده اید که این غلات گمنام را در جایگاه غذایی عادی انتخاب کنید، تصمیم درستی گرفته اید.

خواص کینوابل

  • کینوا غلاتی که سرشار از پروتئین ها می باشد: معدود مواد غذایی هستند که می‌ توانند طیف گسترده ‌ای از پروتئین های مورد نیاز بدن را تامین نمایند. کینوا یکی از این دسته مواد غذایی است. دانه هایی که در جمع غلات قرار گرفته اند و در تامین لیست تقریباً کاملی از آمینواسیدهای مورد نیاز بدن توانمند هستند.
  • کینوا غلاتی فاقد گلوتن می باشد: بسیاری علاقه دارند که یک رژیم غذایی فاقد گلوتن داشته باشند. گلوتن یک ترکیب پروتئینی در عموم غلات نام ‌آشنا مانند گندم و جو می باشد. این ماده باعث کش آمدن خمیر گندم و در نهایت ایجاد بافتی یکدست در هنگام پخت می ‌شود. اما قابلیت تحریک شدید دستگاه گوارش را نیز دارد. کینوا یک غلات است که به شکل طبیعی فاقد گلوتن می باشد. از این رو می تواند بسیار این بهتر از ترکیبات دستکاری شده برای حذف مصنوعی گلوتن باشد. غالباً برای آنکه بتوان از خواص بدون گلوتن این غلات بهره مند شد، اکثرا توصیه شده است که کینوا را در کنار جوی دوسر یا گندم سیاه مصرف نمایید.
  • کینوا و تاثیر آن در کاهش کلسترول خون: مصرف منظم کینوا در تنظیم سطح کلسترول خون تاثیرگذار است. کینوا می ‌تواند یک تعادل دائمی را در میزان سطح کلسترول خون شما ایجاد کند. اصولاً ماهیت این توانمندی در مفید بودن غلات سبوس دار است. بسیاری از محققان حوزه سلامت، مصرف روزانه غلات سبوس دار را برای تنظیم سطح کلسترول ضروری می ‌دانند و کینوا در این جمع تاثیرگذار قرار دارد. لذا وقتی غلاتی به خوبی کینوا می تواند سطح کلسترول خون شما را تنظیم کند، می ‌توان به نقش کلیدی آن در سلامت قلب برای درازمدت نیز اشاره کرد. این تاثیر مثبت در تنظیم سطح کلسترول خون برای مقدمات یک زندگی با هدف لاغری نیز تاثیر گذار است. کافی است سبک غذایی خود را بر پایه کینوا تنظیم کنید تا متوجه جادوی این گیاه در لاغری خود بشوید.
  • کینوا و سیستم گوارش: استفاده از کینوا در عملکرد مطلوب سیستم گوارش نیز اثبات شده است و به وضوح می ‌توان از تاثیر مثبت مصرف مداوم و البته متعادل این غلات در مقابله با دیابت و پرفشاری خون نیز اشاره داشت.

کینوابل

کینوابل را چطور مصرف کنیم؟

حال که تا اینجای صحبت آمده ایم و از گیاهی باستانی اما گمنام در مقام غلاتی سرشار از مواد مغذی پرده برداشته ایم، حالا هیجان مصرف آن را داریم. اینکه چطور و با چه روشی می ‌توانیم غلات کینوا را در رژیم غذایی خود بیاوریم. آیا با قصد لاغری سراغ این غلات آمده ایم و یا اینکه می خواهیم با کینوا ذائقه غذایی متفاوتی را تجربه کنیم. البته بهتر است ماجرا را خیلی پیچیده نکنیم. چرا که ما کینوابل را برای شما آماده کرده ایم. کینوابل این غلات را به شکلی فرآوری شده در اختیار شما می گذارد تا هر چه ساده تر این غلات آمریکایی را در سفره غذایی خود داشته باشید.

کینوا در عین مغذی بودن، غلات کم توقعی است. از کاشت و داشت و مصرف، عاری از هر گونه زحمت می باشد. این غلات خوش خوراک خیلی سریع پخت می ‌شود. پس بهترین و سرراست ترین ایده برای مصرف آن، پختن آن است. مدت زمان پختن کینوا چیزی در حدود یک ربع ساعت است و می ‌توانید آن را با حضور افزودنی ‌هایی میل نمایید.

کینوابل در نوع سه رنگ خود که تاپ ترن محصول شرکت دانه های ارگانیک بهراد است با توجه به استفاده از هر سه نوع قرمز و سفید و مشکی آن زمان پخت را 20 دقیقه افزایش داده است. اما در انواع کینوابل های سفید و ایرانی تنها همان 15 دقیقه زمان پخت کافی میباشد.

از این روش مصرف ساده که فراتر باشیم، ایده های خلاقانه جذاب تری برای میل کردن کینوا وجود دارد. مثلا می ‌توانید آن را به عنوان بخشی از سالاد در کنار دیگر ترکیبات داشته باشید و یا در جایگاه یک غلات غلیظ کننده سوپ مصرف کنید. حتی برخی پا را فراتر نهاده، این غلات را تبدیل به آرد می کنند تا بتوانند نان ‌هایی فاقد گلوتن را تهیه کنند. به هر حال ماجرای پخت و پز با کینوا یک امر سلیقه‌ ای است و تماماً به هنر شما در آشپزی و کنار آمدن با انواع غلات بستگی دارد. لکن با حضور کینوابل که غلاتی فرآوری شده است، بهتر و البته ساده تر می توانید با این غلات گمنام کنار بیایید.

بهترین روش پخت کینوابل :

اینکه کینوا را در چه نوع غذایی استفاده کنید مهم است چرا که اگر این دانه در سوپ استفاده نمایید همان ابتدا هم به ترکیب سوپ تان اضافه کنید هیچ موردی ندارد.

اما اینکه این دانه مغذی را در سالاد یا کتلت یا انواع کیک ها استفاده کنید قضیه پخت فرق میکند.

در این نوع پخت : ابتدا دانه های کینوابل را با آب آب کشی نمایید تا مزه تلخی ناشی از غلاف گیاه آن شسته شود سپس مانند کته تا دو بند انگشت روی آن آب بریزید و روی اجاق بگذارید از ابتدای پختن تا انتها بر چیده شدن آب آن محتوایی 20 دقیقه زمان محاسبه کنید میتوانید مانند کته یا دمی از دمکنی درب قابلمه هم استفاده کنید.

در انتها دانه های کینوا تا 2.5 برابر حجم خود حجم میگیرد و برای هر یک استکان پخت آن دو استکان بیشتر کینوای پخته شده دارید که میتوانید در انواع سالاد ها برای کیک های کینوایی یا کتلک استفاده نمایید.

بسته به نوع غذایی که میخواهید کینوا به آن اضافه نمایید ادویه آن را انتخاب نمایید مثلا برای سالاد ایتالیایی تنها آبلیمو – روغن زیتون بی بو و فلف سیاه و کمی زردچوبه سالاد تان محشر میشود.

تجویز کینوابل برای مبتلایان به دیابت از سوی دکتر کرمانی و متخصصان تغذیه :

از انجایی که ایرانیان عزیز غذاهای لذیذ بر پایه برنج را دوست دارند. که در کنار انواع خورشت های گیاهی و پروتئینی مصرف کنند. در معرض بیماری شایع دیابت از دو نوع 1و 2 قرار گرفته اند. از این رو تصمیم گرفته شد تا به جای برنج از کینوا در رژیم افراد دیابتی و حتی برای پیشگیری در آینده و در سنین بالاتر معرفی گردد.

دکتر کرمانی در سایت خود این دانه به را به تمامی ایرانیان عزیز معرفی نموده است. تا حداقل مصرف برنج در خانوار های ایرانی در جهت اصلاح روش تغذیه اتفاق بیوفتد.

همچنین متخصصان تغذیه در شرکت دانه های ارگانیک بهراد به دنبال تغییر روش های تغذیه ای نا سالم به سالم بوده اند. تا دوز مصرف مواد غذایی که در بدن به سموم و تجمع تبدیل میشوند اصلاح گردد.

کلیات مواد غذایی برای بدن لازم و ضروری هستند. اما اینکه در یک مورد افراط داریم. و در یک مورد تفریط سبب تغذیه ناسالم و زندگی ناسالم و ابتلا به انواع بیماری های خاص یا معمولی به صورت نا آگاه میشویم.

فروش عمده و جرعی کینوابل :

برای شرکت ها و ارگان هایی که میخواهند کینوابل را به خرید عمده تجربه کنند این بستر فراهم است که با کارشناسان ما وارد مذاکره شوند. و روند قیمت های روز و شرایط پرداخت و ارسال توضیح داده شود. البته بسیاری از بنکداری ها و فروشگاه های عمده و جزعی مواد و محصولات ارگانیک فروش نیز میتوانند با راه های ارتباطی و شماره های تماس شرکت دانه های ارگانیک بهراد وارد مذاکره و تفاهم شوند.

با توجه به تغییرات قیمت ها در بازار ارز و دلار و شرایط متغیر واردات محصولات خارجی به کشور سعی بر این شده تا کمترین تغییر قیمتی شامل حال محوصلات نشود و با طرف ها معامله کننده کمترین انحراف قیمت داشته باشیم.

کاهش هزینه های بسته بندی و چاپ ، هزینه های مربوط به گمرک و حمل و نقل و مالیات در روند تغییرات قیمت با شیب کمتر موثر خواهد بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *