تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مقالات گروه بل

نحوه درست شدن میوه خشک

میوه خشک

روش های مختلفی برای تهیه میوه خشک وجود دارد که در اینجا به بررسی آنها میپردازیم…

در اصل فرآیند خشک کردن میوه برای محافظت از طعم میوه روشی مناسب است. بیشتر وقت ها میوه خشک شده نسبت به نوع تازه آن به دلیل طعم و مزه ی بهتر، برتری دارد. در برخی از فصول سال برخی از میوه ها فراوان تر از دیگر میوه ها هستند. در فصول مختلف سال در صورت تمایل به استفاده از میوه ها لازم است که میوه ها را خشک کرده و از آن استفاده کنید.

بهترین راه برای خراب نشدن میوه های اضافی، روش خشک کردن میوه ها است.میوه خشک شیرین و ترد و نوعی آب نبات طبیعی است ، و مواد مغذی موجود در آنها با میوه ی تازه تفاوت چندانی ندارد. به صورت میان وعده از میوه خشک میتوان استفاده نمود.

برای مصرف انواع میوه ها شما مجبورنیستید برای تهیه نوع آماده و بسته بندی آن هزینه گزاف بپردازید، بلکه میتوانید میوه های اضافی خود را بدون هیچگونه هزینه ای به میوه خشک تبدیل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. در خانه با چند روش میتوانید به خشک کردن میوه بپردازید.

 

در آفتاب

ابتدایی ترین و معمول ترین روش خشک کردن میوه استفاده از آفتاب است. در این روش میوه را خرد و یا نصف کرده و در فضای بیرون به مدت چند روز در معرض نورآفتاب قرار میدهند.

 

مراحل خشک کردن میوه در آفتاب

یک روز گرم آفتابی را که رطوبت هوا زیر 60 درصد و هوا هم آفتابی و گرم باشد، برای خشک کردن میوه انتخاب نمایید. چند روز این کار طول میکشد. پس بنابراین نیاز است که هوا برای چند روزمتوالی صاف و خوب باشد.

روی سینی توری استیل ضد زنگ، پلاستیکی یا فایبرگلاس با روکش تفلون میوه ها را قرار دهید، و روی توری با کمی فاصله بچینید.

روی دو عدد آجر سینی میوه را قرار دهید تا که از زمین فاصله بگیرد. و یک توری نازک برروی آن بیندازید و زیر نور آفتاب قرار دهید. روی آجر قرار دادن سینی سبب بهتر جریان یافتن هوا و سریع تر خشک کردن میوه میشود. برای اینکه به روند خشک شدن میوه ها سرعت ببخشید در زیر سینی قلع یا یک ورق آلومینیوم قرار دهید. در شب هوای خنک میوه را میتواند دوباره مرطوب کند. پس در شی سینی را در جای سرپوشیده قراردهید.

چند بار هر روز به میوه ها سر بزنید و میوه های جویدنی (ترد) و چروکیده را جمع آوری کنید.

 

خشک کردن میوه در فر

خشک کردن با جریان هوا ترکیبی از حرارت کم و جریان هوا است. معمولا این کار در فر انجام میشود. بهترین روشی که میتوانید استفاده کنید خشک کردن با فر است. زیرا ماده افزودنی و یا شکر به آن نمی افزایید و تنها برای این کار چندین ساعت زمان نیاز دارید.

فایده انجام دادن این کار در خانه به دلیل این است. که روی نتیجه کار خود دقت و کنترل دارید و میوه ها را به هر شکل و یا اندازه که مایل باشید. خشک میکنید.

کیفیت و مدت زمان خشک کردن میوه به اندازه تکه های آن بستگی دارد.

 

مواد لازم برای خشک کردن میوه در فر

در این روش میوه ها را در دمای پایین گرم میکنند( برای جلوگیری از رشد باکتری ها) تا به قدر کافی آب آنها تبخیر شود.

میوه ی مدنظرتان را آماده کنید، و بهتر است که حتما این میوه ها کاملا رسیده باشند. با آب سرد میوه ها را بشویید، قسمت لکه دارشان را جدا کنید و ساقه میوه و هسته میوه را جدا کنید. به صورت هم اندازه میوه ها را برش بزنید تا در زمان یکسانی خشک بشوند.

میوه های کوچک مانند: گوجه فرنگی،توت فرنگی، و گیلاس به صورت درسته میتوان مینیاتوری خشک کرد. میوه های متوسط را میتوان حلقه حلقه و یا نصف کرد، و میوه های بزرگ یا خیلی سفن مانند نارگیل،و آناناس را باید ورقه ورقه کرد.

اگر که میخواهید پوست میوه ها را بگیرید، در آب جوش تکه های میوه را 30 ثانیه بریزید و بعد به یک ظرف آب یخ انتقال دهید تا که پوست میوه ها راحت جداشود.

برای حفظ ظاهر زیبای میوه ها آنها را 10 دقیقه درون آب لیمو و آب قرار دهید، (بخاطر به حداقل رسیدن تغییر رنگ شان) و بعد در آبکش بریزید و با یک حوله ی بدون پرز به آرامی خشک کنید. در دمای 54 تا 71 درجه ی سانتی گراد فر را از قبل گرم کنید.

برای میوه های برش خورده ی نازک مانند هلو یا سیب از درجه حرارت پایین تر و از دمای بالاتر برای توت فرنگی ها و سایر توت های کامل استفاده کنید. با کاغذ مومی روی سینی فر را بپوشانید و تکه های میوه را با حفظ فاصله بچینید.

روی میوه ها یک لاینرسیلیکونی یا یک توری گرد مخصوص پیتزا برای جلوگیری از جمع شدن(لوله شدن) آنها قرار دهید.

درون فر میوه ها را قرار دهید و هر دو ساعت سینی فر را بچرخانید. زمانی که میوه خشک بافتی چرم مانند پیدا کرد و در حدی منعطف بود، آماده بیرون آوردن از فر است.

پس از بیرون آوردن میوه های خشک از فر در ظرف های پلاستیکی یا شیشه ای بریزید و برای 4 الی 5 روز سر ظرف ها را باز بزارید تا رطوبت باقی مانده آنها تبخیر شود. ظرف را در طی این روزا تکان دهید تا کمی میوه ها جابه جا شوند. و بعد از 5 روز در ظرف را ببندید.

بعد از تقریبا 10 ماه از این میوه های خشک را میتوانید استفاده کنید.

میوه خشک

مدت زمان برای خشک شدن انواع میوه ها در فر

موز  : 6 ساعت

سیب  :6 ساعت

هلو  :6 ساعت

انگور  :8 تا 10 ساعت

گلابی  :6ساعت

پوست مرکبات  :8 تا 10 ساعت

آلو  :6ساعت

گیلاس  :12 ساعت

زردآلو  :12 ساعت

توت فرنگی  :12 ساعت

 

روش سرخ کردن برای خشک کردن میوه

یکی دیگر از بهترین روش ها برای خشک کردن میوه های پرنشاسته و کم رطوبت مثل موز،روش سرخ کردن است.

 

خشک کردن میوه با شکر

نوع دیگری از روش خشک کردن میوه خشک کردن با شکر است که با جوشاندن و یا خیساندن میوه در یک شیره شکری انجام میشود.

 

خشک کردن میوه با میوه خشککن

استفاده کردن از دستگاه میوه خشککن، سبب میشود تا به صورت خیلی آرام، آهسته و با حرارت خیلی کم،آب میوه تبخیر شود، بیشتر این دستگاه های میوه خشک کن در کف خود المنت برقی مشبک دارند که در روی آنها هواکش قرار دارد.

24 ساعت بسته به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک کن زمان لازم است تا به صورت کامل میوه ها خشک شوند. یکی از بهترین گزینه ها برای خشک کردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات، استفاده از دستگاه های میوه خشک کن است.

میوه خشک کن را روی تنظیمات خشک کردن میوه قرار دهید و اگر که همچین تنظیماتی را ندارد، روی درجه ی حرارت 57 درجه ی سانتی گراد آن را بگذارید.

درون خشک کن میوه ها را بچینید. در این دستگاه میوه ها با توجه به ضخامت و میوه ی آن به 24 تا48 ساعت برای خشک شدن زمان نیاز دارند. برای جلوگیری از خشک شدن بیش ازحد میوه ها بعد از24 ساعت اول آنها را مدام چک کنید. میوه های ترد شده و خشک را جمع آوری کنید، باید نسبتا میوه خشک سفت باشند زیرا رطوبت آنها از بین رفته است.

لواشک

نگهداری و استفاده از این خوراکی

در ظرف پلاستیکی دردار میوه های کاملا خشک شده و ترد را میتوانید بریزید و در آشپزخانه نگهداری کنید.

در ظرفی پلاستیکی میوه هایی که هنوز رطوبت دارند را قرار دهید و یا اینکه روی آنها را سلفون بپوشانید و میتوانید در یخچال تا چندین روز آنها را نگهداری کنید.

اکثر میوه ها 9 تا 12 ماه قابل استفاده هستند. برای اینکه میوه های خشک آماده و بسته بندی شده فاسد نشوند آنها را در یک کیسه ی سربسته درون یخچال قرار دهید. در غذاهای مختلف از میوه خشک میتوانید استفاده کنید با اینکه آنها را به تنهایی بخورید.

بعضی از میوه ها را مانند زردآلو،سیب،آلو،هلو،و گلابی را میتوان با آهسته جوشاندن و یا خیساندن در آب گرم دوباره مرطوب و آب دار کرد و سپس استفاده نمود.

در بازار بسیاری از میوه ها رایج با دی اکسید گوگرد قبل از بسته بندی خشک میشوند، که این روش کمک به سزایی به میوه میکند تا طعم، شکل، و رنگ خود را حفظ کند.

میتوانید میوه های خشک شده بدون گوگرد را خریداری کنید البته اگر که به گوگرد حساسیت دارید.

 

درست کردن چیپس میوه

شما میتوانید با استفاده از دستگاه میوه خشککن و یا فر چیپس های طلایی رنگ و ترد میوه درست کنید.

میوه هایی که دارای پوست نازک مانند: آناناس،سیب،لیمو،نارگیل،و پرتقال هستند برای چیپس شدن مناسب هستند. از ماندولین برای یک دست شدن ورقه میوه ها استفاده کنید، بر روی آنها برای جلوگیری از تغییر رنگ میوه ها از آب لیمو استفاده کنید.

سپس یک سینی فر را با کمی روغن چرب کنید،و روی آن حلقه های سیب را بچینید و در پایین ترین طبقه فر قرار دهید و صبر کنید تا به مدت دو الی سه ساعت میوه ها در فر باقی بمانند تا کاملا خشک شوند.برای تزیین سالاد و یا دسر و یا حتی به عنوان اسنک از این چیپس های میوه ای میتوانید استفاده کنید.

 

میتوانید از میوه خشک در دستورات غذایی مختلف استفاده کنید و یا آنها را به تنهایی بخورید

با خیساندن در آب گرم یا آهسته جوشاندن میتوان برخی از میوه های خشک را دوباره مرطوب و آبدار کرد. برای میوه های خشک شده ای مانند: هلو،آلو،سیب،زردآلو، و گلابی این کار معمولا به کار میرود.

میتوانید قبل از استفاده یک ساعت قبل انبه و پاپایا را در آب سرد بخیسانید. تا مرطوب و آبدار شوند.

 

طرز تهیه لواشک ساده

در یک قابلمه انواع توت را با 1 فنجان آب و 2 فنجان میوه خرد شده بریزید. و تا زمانی که میوه ها نرم شوند روی شعله متوسط قرار دهید. از روی حرارت قابلمه را بردارید و اجازه دهید. تا خنک شود تا به دمای اتاق برسد. سپس با یک قاشق غذاخوری عسل میوه های پخته را با یک قاشق چی خوری آب لیمو مخلوط و له کنید. حالا روی سینی فری که روی آن را با کاغذ مومی پوشانده اید این مخلوط را پهن کنید. و در فر به مدت 5 تا 6 ساعت 60 درجه سانتی گراد قرار دهید تا خشک شود. اگر همچنان میوه ها بعد از 6 ساعت چسبناک بودند. سینی را درون فر یک ساعت دیگر نیز قرار دهید. پس از سرد شدن و آماده شدن لواشک آن را به شکل های مورد نظر با قیچی آشپزخانه ببرید.

توت خشک

طرزتهیه میوه خشک روی بخاری

برای تهیه میوه خانگی یکی ار بهترین راه ها استفاده از شوفاژ یا بخاری است. البته روی بخاری طریقه ی خشک کردن میوه ها یه مفدار زمان بر میباشد.

ابتدا باید برای اینکار، روی شوفاژ و بخاری را با یک فویل آلومینیومی بپوشانید. سپس یک پارچه تمیز و نخی را روی فویل پهن کنید. سعی کنید از پارچه ای که پرز نداشته باشد استفاده کنید البته اگر که پارچه نخی در دسترس نبود. برای اینکه باعث خراب شدن چیپس ها میشود.

از قبل میوه هایی را که طعم دار و برش داده کرده اید روی پارچه بچینید و به آنها زمان بدهید تا کاملا خشک شوند. دیگر نیازی به زیر و رو کردن میوه ها با استفاده از پارچه نیست. و به خوبی با گذشت زمان میوه ها یکدست خشک خواهند شد. میوه ها را بعد از گذشت زمان لازم ازپارچه جدا کرده و داخل ظرف درب بسته بریزید. برای خشک کردن میوه ها مدت زمان لازم به عوامل مختلفی از جمله نوع میوه،ضخامت میوه،حرارت شوفاژ و یا بخاری و غیره … بستگی دارد.

میوه ها را شما میتوانید آخرشب روی شوفاژ یا روی بخاری بچینید و انها را ظهر روز بعد جمع کنید،مدت زمانی حدود 10 تا 12 ساعت.

در این روش یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید این است که تا زمانی که میوه ها روی بخاری هستند. یه مقدار نم دار به نظر میرسند. اما کمی بعد جمع و سفت میشوند و آماده مصرف هستند.

باید حتما دمای شوفاژ و یا بخاری کم باشد؛ چرا که در غیر اینصورت کیفیت چیپس شما بد شده. و در اثر حرارت زیاد میوه ها چروکیده میشوند. روی بخاری روش خشک کردن میوه ها به این شکل است.

 

چگونه میوه خشک کنیم که سیاه نشود؟

به دلیل آهن موجود در برخی از میوه ها مانند گلابی،سیب و موز به دلیل پتاسیمی که دارد. زمانی که بخواهند خشک شوند سیاه میشوند. و برای اینکه از این موضوع جلوگیری کنیم، لازم است که ترفند خشک کردن میوه ها را به درستی انجام دهیم. و از هیچگونه نکته کوچکی چشم پوشی نکنیم.

در واقع در میوه ها ترکیبات آهن موجود با اکسیژن هوا واکنش میدهند. و این مسئله سبب تغییر رنگ سطح میوه میشود. پس هر چه قدر که شما مقدار اکسیژن موجود در جا و یا فضایی که در آن عمل خش سازی را انجام میدهید. کمتر کنید، به رنگ طبیعی خود میوه ها نزدیک تر خواهند بود.

برای مثال از بعضی از میوه ها در زمینه نگهداری و یا مواد غذایی داخل بسته بندی مناسب محصولات قرار گرفته. و سپس از گاز نیتروژن بسته بندی پر میشود. تا هیچگونه تغییری در طعم محصولات غذایی به وجود نیاید و علاوه بر حفظ کیفیت محصولات اولیه ماندگاری بیشتری نیز داشته باشند.

 

چه باید کرد تا توت سفید پس از خشک شدن سیاه نشود؟

روش آفتابی بهترین روش برای خشک کردن توت،است.بعد از تمیز کردن توت ها، در سینی بزرگ که پارچه ای تمیز روی آن پهن کرده اید. از یکدیگر با فاصله قرارداده و آن را در زیر نور آفتاب و جایی که جریان هوا رد و بدل بشود قرار دهید.

در زیر نور مستقیم خورشید توت ها را به مدت 3 الی 4 روز قراره داده تا به صورت نیمه خشک شوند.

و در ادامه آنها را در سایه قرار دهید تا روند خشک شدن کامل و به مدت یک هفته سپری شود.

بر روی توت ها برای جلوگیری از نشستن حشرات حتما از توری استفاده کنید.

و باید به این نکته در آخر اشاره کرد که تنها دلیل سیاه نشدن توت ها در این است که لازم است توت هم در زیر نورآفتاب و هم در سایه خشک شود تا از سیاهی آن جلوگیری نماید.

آلو خشک

طرز تهیه آلوبخارا

باید آلو های گوشتی را برای اینکارانتخاب کنید. یک فضا ایجاد کنید و آلو ها را بر روی محفظه بچینید.

و بعد باید مقداری گوگرد داشته باشید. در زیر آلو های آتش گوگردها را بزنید و آلوها را با استفاده از دود آن دودی کنید.

آتش را پس از گذشت نیم ساعت خاموش کنید. و بر روی یک سطح مناسب آلوها را پهن کنید و با استفاده از نور خورشیدمدت زمان کمی خشک کنید.

این روش برای فرآوری آلوها به این دلیل که از مواد شیمیایی استفاده میشود تا یه حدی برای سلامتی مضر است. و حتی ممکن است باعث احتمال به وجود آمدن سرطان در بدن شود.

اما با این روش آلوهایی که خشک میشوند دارای شیره هستند. و برخلاف آلوهایی که با آفتاب خشک میشود ظاهر بهتری دارند و مات نیستند.

 

خشک کردن زرد آلو

اسنک های دوس داشتنی زردآلوهای خشک شده هستند. حتما باید زمانی که کاملا رسیده اند آنها را بخرید. و اگر که در زمان خرید سفت هستند آنها را در یک پاکت کاغذی نزدیک پنجره قرار دهید تا یه مقداری نرم تر شوند.

 

گوجه فرنگی خشک

برای خشک کردن گوجه فرنگی ها

با ضخامت نیم اینچ به صورت تکه هایی گوجه ها را خرد کنید. ( به صورت خیلی کوچک آنها را خرد نکنید چرا که در این حالت بعد از خشک شدن سیاه رنگ میشوند) میتوانید دانه ها را یا بگذارید که بمانند و یا بیرون بیاورید، این انتخاب به خودتان بستگی دارد.

گوجه ها را روی سینی ها قرار دهید، اسلایس شده ها را روی سرهمدیگرقرار ندهید. زیرا احتمال دارد که به هم بچسبند و پاره شوند.

در دمای 55 درجه سانتی گراد آنها را به مدت 8 تا 10 دقیقه خشک کنید. بعد از پخته شدن به سادگی تکه های گوجه فرنگی را که به روی سینی ها که پخته شدند بلند میشوند، همینطور مانند ورقه صاف میشوند.

 

لواشک بخوریم یا میوه خشک ؟

آیا میدانید لواشک های صنعتی و لواشک هایی در کارگاه های مواد غذایی تهیه و تولید میشوند. از اسید سیتریک برای نگهداری و طعم دار کردن آلوچه هایی که آفتاب ندیده اند. و از طعم بسزای برخوردار نیستند استفاده میشود. همچنین از رنگ های غیر مجاز خوراکی برای خوشرنگ تر کردن ترشک های کیوی ، آلو ، آلوچه ، آلوبالو و حتی لواشک های تر استفاده میشود. با وجود سخت گیری های سازمان های ذیربط باز هم همین محصولات غیر استاندارد . غیر سالم را در مراکز فروشگاه ها و  دربند ها و مراکز تفریحی میبینیم.

 

لذا میبایست گول ظاهر رنگی لواشک های مختلف را نخوریم.

در ادامه میتوانید اگر از کودکی علاقه زیادی به لواشک و ترشیجات داشته اید. میتوانید روی لواشک های خانگی که خودتان تهیه کرده اید حساب باز کنید. تا از سلامت 100 درصدی آن مطمئن باشید. و خدای نکرده بدنی ضعیف و مستعد بیماری را نداشته باشید. همچنین میتوانید به جای لواشک های صنعتی از میوه خشک که سالم ترین و ارگانیک ترین هستند. برای میانوعده ها و زنگ تفریح ها و پذیرایی هایتان استفاده کنید.

 

نحوه خرید میوه خشک

راه های زیادی برای تهیه میوه خشک در بازار وجود دارد. یکی از این راه ها خرید از قنادی های محل زندگی تان است. که میتوانید با مراجعه حضوری به قنادی و فروشگاه های خشکبار فروشی و آجیل فروشی ها میتوانید به صورت بسته بندی یا فله خریداری کنید

میوه خشک در بسته بندی و اوزان مختلفی با ترکیبات مختلفی در بازار وجود دارد

  • میوه تک میوه به صورت بسته بندی شده یا فله
  • میوه ترکیبی که ترکیبی از میوه ها بوده و به صورت بسته بندی یا حتی فله هم وجود دارد
اما به شما توصیه میکنیم که حتما میوه های خشک بسته بندی شده با مجوز بهداشتی خریداری نمایید چرا که این محصول در معرض سموم و کپک زدگی هایی هست که ممکن است پس از تهیه و تولید در اثر جذب رطوبت محیطی آلوده شده باشد و بسیار خطرناک خواهد بود

بیماری هایی که از سموم کپک و خود کپک ایجاد میشود بسیار شایع و خطرناک هستند : انواع سرطان ها به خصوص سرطان خون شایع ترین نوع بیماری های خود ایمنی و خاص از غذا های کپک زده به وجود میایند.

لذا در خصوص خرید میوه خشک دقت کافی را داشته باشید. و حتی اگر فله خریداری کردید تست دهانی بزنید. و از نمونه میوه خشک در مغازه بخورید.

 

خرید میوه خشک از سایت

در سایت شرکت دانه های ارگانیک بهراد میتوانید سفارش خود را ثبت نمایید. تا بهترین کالا با کیفیت قیمت مقرون به صرفه نسبت به قیمت سایر شرکت های دیگر درب منزل خود تحویل بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *