تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مقالات گروه بل

غذاهای پر انرژی ولی کم حجم

گرانولا

چه غذاهایی کم حجم و پر انرژی هستند؟ مثل گرانولا؟

بیاید بیشتر در مورد تغذیه خود بدانیم و گرانولا را به میانوعده های کارخانه ای مثل پفک و چیپس و کیک ها و کلوچه های دارای مواد نگهدارنده و مضر ترجیه بدهیم. یک اصل اساسی برای سلامتی و تناسب اندام : خوردن کمتر انرژی بیشتر میباشد. غذاهای پر انرژی

بهره مندی از یک رژیم غذایی کم حجم که در عین حال پر از انرژی باشد، یک سبک زندگی ایده ‌آل است. چنین رژیم غذایی شما را چاق نمی ‌کند. در حالیکه یک کوه انرژی را در اختیار شما می گذارد. تمام متخصصان علوم تغذیه همیشه اذعان دارند که سیر شدن از حجم بالای مواد غذایی لزوماً به دریافت کالری کافی نمی انجامد. در مقابل نیازی نیست تا برای دریافت کالری کافی یک رژیم غذایی مبتنی بر خوراکی ‌های پر حجم داشته باشیم. اینکه فکر کنیم غذاهای پر انرژی را باید در چند لقمه نان و شاید یک کاسه برنج خلاصه کنیم و الباقی تنها مزه ‌ای به این رژیم ظاهراً پرکالری می دهند، ایده چندان پسندیده ‌ای نیست. هیچ کس در انرژی بخش بودن غذاهایی مانند نان و برنج تردید نمی کند.

اما مشکل این مواد غذایی در حجیم بودن آنها است. آنها سیر می کنند؛ لکن در امتداد سیر کردن دردسر هایی مانند چاقی را نیز به دنبال دارند.

وقتی هدف کسب انرژی است، نیازی نیست تا تعصبی خشک و خالی بر چند غذای تکراری داشته باشیم. غذاهای پر انرژی طیف بزرگی از خوراکی ها را شامل می شوند. غذاهایی که در نهایت کالری بخش بودن، کم حجم هم هستند و وقتی آنها را مصرف می کنید، گویی هنوز چیزی نخورده، کوهی از انرژی دریافت کرده ‌اید. البته نگران نباشید، این غذاها قابلیت سیرکنندگی هم دارند. اما سوال کلیدی آن است که چه غذاهایی کم حجم و پر انرژی هستند؟

یکی از بهترین دانه ها که میتواند کمترین حجم اما بیشترین انرژی را به بدن تزریق کنم دانه جو دو سر پرک خارجی میباشد . دانه ای که خیلی ها آن را مثل جو دو معمولی میدانند در صورتی اینطور نیست این نوع جو دو سر پرک با نوع معمولی آن در انواع سوپ ها و رژیم ها استفاده میشود فرق میکند.

نوع جو دو سر پرک خارجی بسیار فیبردار تر و مقوی تر و بدون گلوتن بوده که میتواند یک وعده شمارا پوشش بدهد ما در شرکت دانه های ارگانیک بهراد این دانه را فراوری کرده و به محصول بالقوه ای چون گرانولابل رسیده ایم.

گرانولا

گرانولابل انواع مختلفی دارد :

سوپرایز

فیتنس

گرین یا همان گرانولا وگن

شکلات تلخ

 

غذاهای پر انرژی را در چه چیزهایی جستجو کنیم؟

هر ماده خوراکی که می تواند انرژی یک تحرک بالا را برای شما تامین نماید، در لیست غذاهای پر انرژی قرار می گیرد. حالا دیگر سلیقه شما در میان است که بخواهید این انرژی بالا را از غذاهای پرحجمی مانند نان و برنج بخواهید و یا آنکه در جمع انواع سبزیجات، آجیل ها، پروتئین های حیوانی و گیاهی و… این انرژی را از یک غذای کم حجم بخواهید.

غذاهای پر انرژی و البته کم حجم را می توانید از دل دنیای متنوع سبزیجات بیرون بکشید و یا اینکه با یک سلیقه جذاب غذایی به مصرف انواع آجیل ها روی آورید. برخی هم نگاه ساده‌ ای دارند. نگاهی که سلیقه آنها را به مصرف بالای انواع پروتئین های حیوانی و گیاهی کشانده است. اما برای غذاهای کم حجم تعریف مشخصی وجود دارد. در ظاهر این غذاها ما را سیر می ‌کنند؛ اما باعث افزایش وزن ما نمی شوند. در نگاه علمی غذاهای پر انرژی و کم کالری دارای چربی های سبک غیر اشباع شده هستند.

همانطور که گفتیم یکی از بهترین غذاهای پر انرژی استفاده از دانه ها و آجیل هاست. مثلا اگر بخواهیم در رژیم هایمان به درخواست متخصان تغذیه و مربیان مان عمل کنیم و مصرف برنج را کاهش دهیم. میتوانیم در کنار یک کفگیر برنج از دانه های دیگر استفاده کنیم تا رفته رفته میزان برنج مصرفی هفتگی کنترل گردد.

ما در شرکت دانه های ارگانیک بهراد برای کاهش حجم مصرفی برنج به محصول رایس بل رسیده ایم.

ترکیبی که نه تنها پلو شمارا پر زرق و برق میکند بلکه اگر دلتان نخواهد برنج بیشتری مصرف کنید یک الی دو قاشق از رایس بل  در برنجتان میزان مصرف برنجتان را کاهش وکنترل میکند.

غذاهای کم حجم و پرانرژی

حقایقی از دنیای چربی ها

یکی از راه ها برای رسیدن به غذاهای پر انرژی بهرمندی از یک الگوی غذایی متکی بر مصرف چربی ها می باشد. اما همه می ‌دانیم که داشتن چنین رژیم غذایی چه تبعاتی دارد. به هر حال دنیای غذاهای چرب در عین انرژی زا بودن، چندان رنگ و بوی سلامتی ندارند.

غذاهای پر انرژی در دو دسته بندی قرار می ‌گیرند. غذاهایی که با کربوهیدرات های بالایی همراه هستند. نان و برنج آشنایی که می خوریم، در این دسته بندی قرار دارند. در مقابل غذاهایی هستند که انرژی بالا را همراه با حجم بسیار چربی ها تدارک دیده اند. انواع روغن‌ ها تا برخی مواد غذایی چرب مانند کره، خامه، گوشت، شیرینی، شکلات و… در این دسته قرار می‌ گیرند. در این بین همه چربی ها رنگ و بوی درد سرآفرین ندارند. چرا که ما با دو دسته چربی مواجه هستیم.

چربی های اشباع شده در مقابل چربی های سبک غیر اشباع. اینکه این دو گروه چربی چه هستند و چه ساز و کاری را در بدن ما تدارک می ‌بینند که باعث می شود چربی های اشباع در جایگاه مواد غذایی نه چندان سالم قرار گیرند و چربی ‌های سبک غیر اشباع به عنوان منبع انرژی سالم مورد توجه باشند، موضوع دیگری است. در این مقاله خیلی قصد موشکافی دنیای پزشکی را نداریم تا بخواهیم شما را توجیه کنیم که در مصرف چربی های اشباع دست به عصا باشید و در عوض چربی های سبک غیر اشباع را بیشتر مصرف کنید.

از دیگر دانه هایی که در کاهش چربی مصرفی بدن موثر است کینوا میباشد.

کینوابل همان کینوای سه رنگ خارجی است که بسیار پروتئینه بوده و در حذف نشاسته مصرفی و کنترل مصرف گوشت قرمز در رژیم های سلامت محوری معرفی میگردد.

همین قدر که بدانیم چربی های سبک غیر اشباع تاثیری بر چاقی نمی گذارند، برای سلامت قلب زیان آور نیستند و می ‌توانند انرژی بسیار بالایی را تولید کنند، کافی است. اما چه ارتباطی میان چربی های سبک غیر اشباع و غذاهای کم حجم و پر انرژی وجود دارد؟  این چربی های سبک غیر اشباع در غذاهای کم حجم پیدا می شوند. غذاهای پر انرژی که می‌ توانند قابلیت سیرکنندگی خوبی داشته باشند و در عین حال تاثیر مستقیمی بر چاق شدن ما ندارند.

حالا که در یک نگاه ساده و مختصر در دنیای چربی ها به اهمیت استفاده از چربی های سبک غیر اشباع پرداختیم، بهتر می توانیم به معرفی برخی از غذاهای پر انرژی اما کم حجم اشاره کنیم.

 

آشنایی با برخی از غذاهای پر انرژی اما کم حجم

  • برخی از انواع مغزها و آجیل ها:

اولین ایده در معرفی یک ماده غذایی انرژی زا و البته کم حجم، انواع مغزها و آجیل ها می باشند. تقریبا همه ما می ‌دانیم که مغزهای خوراکی اعم از بادام، گردو، پسته و انواع تخمه ها کاملاً پر کالری و انرژی زا هستند. اما آیا تا به حال به آن سوی ارزش غذایی این مغزها اندیشیده اید؟ اینکه این همه انرژی در یک مغز کوچک از کجا می آید؟

انواع آجیل ها سرشار از چربی های سبک غیر اشباع هستند. این حجم بالای چربی های سبک غیر اشباع کوهی از انرژی را در یک مشت آجیل خلاصه کرده است. تا جاییکه می‌ توانید با مصرف چند دانه مغز خام از بین انواع آجیل ها، انرژی یک تحرک بدنی کافی را داشته باشید. در عین حال انواع آجیل ها در دسته غذاهای پر انرژی اما کم حجم قرار می گیرند.   اما خوردن آجیل ها در وعده ‌های غذایی کار ساده ‌ای نیست. مگر می ‌شود یک مشت آجیل را به عنوان یک وعده ناهار و یا شام پذیرفت؟!

چون غذا تعریف روانشناسی هم دارد. یک وعده غذایی باید شکل و شمایل درست و درمانی داشته باشد تا چشم های گشنه ما را سیر نگه دارد. وگرنه کسی دوست ندارد سر سفره غذایی بنشیند و یک مشت آجیل بخورد. اما می‌ توانید از آجیل های فرآوری شده که مخصوص دنیای پخت و پز در آشپزخانه ها هستند استفاده کنید. کافی است این آجیل ها را به عنوان طعم دهنده عالی در دستور غذایی هایتان بگنجانید. آنگاه است که از یک غذای کم حجم، پر کالری و البته راضی کننده بهره مند خواهید شد.

ترکیب آجیل و غلات در نوع محصول گرانولا ها به تازگی انقلاب بزرگی در تغذیه سلامت محوری به وجود آورده است.

ما نیز در کشور ایران عزیزمان مانند سایر کشور های پیشرفته این محصول عالی و سالم را معرفی و عرضه میکنیم.

  • سبزیجات و منبعی از انرژی که سر حالتان می ‌کند:

در همین ابتدای امر احتمالاً پیش خودتان گفته اید که سبزیجات هم مگر انرژی زا هستند؟! احتمالاً این دیدگاه از یک نگرش غلط و یا باورهای عامیانه آمده است که می‌ گویند سبزیجات مصرف کنید تا لاغر شوید. چرا که در سبزی ‌ها کالری وجود ندارد.

لازم است بدانید که این تفکر غذایی خیلی هم دقیق و حساب شده نیست. انواع سبزیجات در دسته غذاهای کم کالری قرار می‌ گیرند. اما این طور نیست که فاقد هر نوع کالری تاثیرگذاری باشند. برخی از سبزیجات را باید در جمع غذاهای پر انرژی قرار بدهیم. فلفل دلمه ای، کدو تنبل، جعفری، اسفناج، کلم، لوبیا و… در این دسته بندی قرار می‌ گیرند. در این بین برخی از سبزیجات سبز برگ بیشتر از دیگر نمونه ها حاوی انرژی هستند. از این نمونه ها می ‌توان به اسفناج و کلم و حتی گوجه اشاره کرد.

البته باز هم چندان نمی توانیم به مانند آجیل ها خودمان را به خوردن انواع سبزیجات پر انرژی ببندیم. یک رژیم غذایی که کاملاً متکی بر سبزیجات باشد، هر اندازه هم خوشمزه و انرژی زا باشد، باز هم نمی تواند آن حس بهره ‌مندی از یک وعده غذایی جذاب و هیجان انگیز را برای ما تداعی سازد.

پس دست به کار شوید و سبزیجات پر انرژی را وارد برنامه غذایی خود کنید. می‌ توانید از محصولات فرآوری شده که مخصوص تهیه غذاها بر پایه سبزیجات هستند، استفاده کنید. و یا اینکه به مانند یک آشپز تمام عیار انواع غذاهایی که بر پایه سبزیجات طبخ می شوند. اما در آنها از دیگر گروه‌ های غذایی استفاده شده است تهیه کنید.

  • پروتئین ‌ها را فراموش نکنید:

اگر به دنبال یک غذای پر انرژی در عین حال کم حجم و البته لذیذ و در نهایت دم دست هستید، بهره مندی از انواع پروتئین های حیوانی بهترین انتخاب است. از گوشت مرغ و ماهی و البته گاو و گوسفند تا تخم مرغ همگی در دسته غذاهای پر انرژی قرار می ‌گیرند.

تمام گوشت ها از سطح انرژی بالایی بهره مند هستند. در عین حال این مواد غذایی به نسبت از بسیاری دیگر از غذاهای پر انرژی، کم حجم تر محسوب می شوند. اما چندان نمی توانید در مصرف آنها بر پایه غذاهای پر انرژی زیاده ‌روی کنید. به هر حال در نگاه تمام متخصصین صنایع غذایی که باشید، با مصرف زیاد گوشت ها به سختی کنار می‌ آیند. اما به موازات تاخت و تاز انواع گوشت در رژیم غذایی هر کسی، تخم مرغ هم وجود دارد. تخم مرغ سرشار از پروتئین است و می تواند در دسته غذاهای پر انرژی با حجم کم قرار بگیرد. تخم مرغ در عضله سازی کمک می کند و در عین آنکه سطح انرژی بالایی دارد، سرشار از امگا ۳ می باشد.

منابع بزرگ پروتئینی غیر حیوانی در شرکت دانه های ارگانیک بهراد را میتوان دانه های زیر نام برد :

کینوا در محصول کینوابل

چو دو سر پرک در محصول اوتمیل بل و گرانولابل

چیا در محصول چیابل

  • غلات را فراموش نکنیم:

همه ما از انرژی زیاد انواع غلات اطلاع کامل داریم. و می‌ دانیم که هیچ چیز به اندازه غلات نمی تواند انرژی تحلیل رفته ما در طول یک روز سخت کاری تامین نماید. اما اکثر غلات حجیم هستند. آنها سنگین هستند و به سرعت مقدمات چاق شدن هر کسی را تامین خواهند کرد.

بهتر است بدانید که همه غلات پر حجم نیستند. در میان غلات پر سر و صدایی که می شناسیم، غلاتی حضور دارند که خیلی بی سر و صدا می توانند انرژی بالایی را در حجمی اندک برای شما تامین نمایند. آنها برای طبخ غذاهای پر انرژی بهترین هستند. شاید تا به حال نام غلات کینوا را نشنیده باشید. لکن کینوا که با لقب خاویار گیاهی شناخته می شود، یکی از بهترین غلات جهانی است. این غلات بومی سرزمین آمریکای جنوبی است. غلاتی که برای تامین غذاهای پر انرژی اما کم حجم، بهترین انتخاب است.

انواع غلات و حبوبات مانند نخود و لوبیا در جایگزینی محصولات حیوانی گرانقیمت برای منابع پروتئینی و خون ساز از دیرباز تا کنون استفاده شده اند. اگر به اصل روش تغذیه سالم برگردیم. پایه اولیه جدول ارزش غذایی برای نوع بشر ابتدا غلات بوده سپس میوه ها و سبزیجات تر و خشک.

لذا مهم است بدانیم غلات و حبوبات و مغزها اگر کنار هم مصرف شوند نه تنها سبک تغذیه ای خود را اصلاح نموده ایم.

بلکه مخارج و هزینه های آشپزخانه خود را بهینه نموده ایم.

پکیج آشپزی مدرن از کجا تهیه کنیم ؟

یک پکیج که حاوی دانه ها و غلات و مغز های وارداتی کشاورزی کشور ایران است. میتواند شما را در رسیدن به سبک زندگی سالم سوق دهد.

یک پکیج که میتواند شما را بسیار بیشتر از هم نوعان خود جلوتر بیاندازد، لذا تنها کافیست برای مشاوره رایگان و ثبت درخواست خود در همین سایت ثبت نام نموده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل فرمایند .

پکیج آشپزی مدرن به شما می گوید که از کجا دانه ها به دستتان میرسد و در کدام یک از غذاهای ایرانی و خارجی کاربرد دارد. در این نوع پکیج علاوه بر اینکه بر روی وعده اصلی غذایی تغییراتی ایجاد میکنیم. در صبحانه و میانوعده شما نیز پیشنهادات عالی ارائه شده است. تا اهداف بلند مدت سلامتی و تناسب اندام برایتان پدیدار گردد.

وجود پکیجی بر پایه گرانولا ، چیا ، کینوا ، کره های آجیلی ، مغز ها میتواند هیجان انگیز ترین پکیج تغذیه ای باشد که تا کنون دیده اید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *