تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مقالات گروه بل

سیر تا پیاز در مورد انواع دمنوش

دمنوش

بیایید در مورد دمنوش ها بیشتر بدانیم:

خواص انواع دمنوش های گیاهی

 • دمنوش آویشن

بینایی،تقویت اعصاب،معده،جهازهاضمه، کلیه و کبد،بازکننده انسداد،بالابردن فشارخون،لطیف کننده غذاهای غلیظ ،تحلیل بادها وبلغم، اشتهاآور،تنقیه ریه،حیض، کبد و معده روده ها،پاک کننده سینه، افزایش شیر مادر،ضد رطوبت بدن،بازکننده گرفتگی های روده،زکام،صفرا،آسم،سرفه،غلظت خون،تنگی نفس، ضد عفونی کننده و میکروب کش،(شش برابرآنتی بیوتیک). خرید دمنوش از سایت بل

طرز تهیه دمنوش آویشن :دو لیوان آب جوش+یک قاشق غذاخوری، با شعله غیر مستقیم دم بکشد.

 • دمنوش اسطخودوس

تقویت کننده سلول های مغز،آرام بخش اعصاب،تحلیل برنده نفخ و گاز روده- افزایش شیرمادر، بازکننده انسداد عروقی،مفرح، ضد میگرن، مسهل بلغم و سودا خصوصا سودای مغز،زکام، دلپیچه، اسم، برونشیت، درد سینه، رماتیسم، سرفه، تنگی نفس،ضدعفونی کننده دستگاه مجاری ادرار،اگزما، در اکثربیماری ها کاربرد دارد.

طرز تهیه دمنوش اسطخودوس : در کتری با شعله غیر مستقیم دو قاشق غذاخوری+ دو لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید تا دم بکشد.

 • دمنوش افتیمون

لطیف کننده، تحلیل برنده ورم ها،جهت بیماری اعصاب مانند سردرد، بازکننده انسداد و مفرح قلب، افسردگی، تشنج، وسواس،کابوس و بیماری های مفاصل مفید است.به تنهایی با بنفشه مسهل صفرا و مسهل بلغم و سودا میباشد، از آنجایی که بسیار ضعیف و لطیف است، کوبیدن و جوشاندن سبب از بین رفتن خاصیت آن میشود.برای تقویت اعصاب و آرامش دم کرده افتیمون بخورید، روی سر تاثیر آن خوب است، برای آلزایمر نیز مفید است

برای گرم مزاجان مصرف زیاد آن مضر است.
طرز تهیه دمنوش افتیمون

در زمان مصرف اصلا نباید آن را نرم کوبید و یا اینکه زیاد جوشاند، بلکه باید خیلی آهسته و با شعله غیر مستقیم و طولانی مدت دم کنید. این دمنوش ها را ترجیحا با عسل،توت، و یا خرما میل کنید.

اگر به دیابت مبتلا هستید با عسل میل کنید، همینطور میتوان با چند قطره آبلیموی تازه آنها را میل کرد.

 • دمنوش اکلیل کوهی

این گیاه مقوی اعصاب، معجزه گر قوی،پاک کننده ریه ها،ادرارآور،تسکین درد کبد،بادشکن، بیماری های عصبی و تشنج،برای تنگی نفس، تقویت بدن و معده مفید است، صفرا،بلغم،ضد عفونت کلیه، اضطراب،دلهره،زکام، آسم،دردهای رماتیسمی استخوان و کمر،سیاه سرفه،کیسه صفرا،سنگ کلیه و مثانه،میگرن،کیسه صفرا،غلظت خون، و بیخوابی میباشد.

طرز تهیه دمنوش اکلیل کوهی

دو لیوان آب جوش+دوقاشق غداخوری، با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

دمنوش بابونه

 • دمنوش بابونه

افزایش شیر مادر،آرام بخش اعصاب و مغز و معده و روده و تقویت آنها، ضد تب و لرز،ادرارآور قوی،یبوست،انگل،سنگ مثانه،سردرد،بلغم و صفرا.

طرز تهیه دمنوش بابونه

دولیوان آب جوش+یک قاشق غذاخوری مدتی با شعله غیر مستقیم دم بکشد.

 • دمنوش بادرنجبویه

خواب آور،آرام بخش،رافع بوی بد دهان و خون ساز،ضد تشنج و اسپاسم،تقویت کننده سلول های مغز،مقوی قلب و اعصاب،محرک معده نشاط آور،فوق العاده آرام بخش، تشنج،ضد صدای گوش،خواب های وحشتناک  و بیماری های کلیوی.

طرز تهیه دمنوش بادرنجبویه

یک مشت خیلی کم بادرنجبویه+ دو لیوان آب سرد روی شعله مستقیم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد و بعد با شعله غیر مستقیم خوب دم بکشد.

 • دمنوش بادرنجبویه و زیرفون

خواب آور،تقویت قلب و اعصاب،آرام بخش،نشاط آور،ضد بوی بد دهان،خون ساز،بیماری های کلیه و صدای گوش، و خواب های وحشتناک.

طرز تهیه بادرنجبوبه و زیرفون

یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه+ یک قاشق غذاخوری زیرفون+ دو لیوان آب جوش با شعله مستقیم و ملایم حدود یک ساعت بجوشد سپس با شعله غیر مستقیم دم بکشد.

 • دمنوش برگ درخت به

نرم کننده سینه، قابض،مفرح،مقوی قلب،نشاط آور.

طرز تهیه دمنوش برگ درخت به

به مدت 20 دقیقه 10 تا 15 عدد برگ را خیسانده و بشویید و در قوری در یک لیترآب ترجیحا داخل ظرف مسی حرارت دهید، فورا شعله را به محض جوش آمدن ملایم کنید تا بدون حرکت آب شروع به بخار کند و بغضی موقع برگ ها را هم بزنید، وقتی که یک سوم آب بخارشد چای آماده است.(برای معطر کردن میتوانید از چوب دارچین و یا هل استفاده کنید).

 • دمنوش بهارنارنج

مفرح،آرام بخش،اشتهاآور،نشاط آور،اعصاب، تقویت قلب، رفع دلپیچه و گاز معده، نیروی جنسی،سردردهای عصبی،تسکین درد سینه.

طرز تهیه دمنوش بهار نارنج

یک قاشق غذاخوری+دو لیوان آب جوش، با شعله غیر مستقیم دم بکشد.

دمنوش به لیمو

 • دمنوش به لیمو

خواب آور در شب،آرام بخش،رفع درد شکم،تقویت حافظه و معده، صدای گوش،خستگی، سردرد،ضد میگرن، تپش قلب، سرگیجه، آسم ،نفخ، اسپاسم.

طرز تهیه دمنوش به لیمو

یک قاشق غذاخوری+دو لیوان آب جوش،با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

 • دمنوش به لیمو و زیرفون

کاهش دهنده فشار خون، آرام بخش،معده، تقویت حافظه، شست وشو دهنده کلیه، خواب آور در شب، تشنج،ضد سرماخوردگی،رماتیسم، نقرس، ناراحتی های عصبی،سردرد و سرگیجه، غلظت خون، میگرن، اسهال، آسم،صدای گوش و خستگیه بدن، و سینوزیت.

طرز تهیه دمنوش به لیمو و زیرفون

یک مشت به لیمو+یک مشت بزرگ زیرفون+ با شعله مستقیم و ملایم دو لیوان آب سرد، حدودا یک ساعت بجوشد، و بعد در آخر با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

 • دمنوش پنیرک

درمان جوش های پوستی،درمان کننده گرفتگی صدا،دارای ویتامین A.B.C  ضد سرفه،ملین

 • دمنوش پونه

بادشکن، پونه قوی ترین آنتی بیوتیک، ادرارآور،رقیق کننده خون، صفرا بر،خلط آور،بسیار مفید برای درد سینه و آزاد کردن اخلاط، انرژی زا، قلب، تقویت معده، ضد شب ادراری،جهازهاضمه، حساسیت، سرفه،نقرس، نفخ، آشفتگی،سکسکه، خستگی،دل بهم خوردگی، مفید جهت به تاخیر انداختن عادات ماهیانه.

طرز تهیه دمنوش پونه

یک قاشق غذاخوری+دو لیوان آب جوش با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

 • دمنوش چای ترش

در نقاط مختلف دنیا چای ترش با نام های متفاوتی خوانده میشود. به نام های چای مکه یا چای مکی، چای ترش و چای قرمز در ایران شناخته میشود.یکی از مهمترین و مهمترین خواص چای قرمز شبیه بودن ترکیبات آن با انسولین است و این گیاه خاصیت ضد دیابتی هم دارد.

نوشیدنی این گیاه باعث خنک کننده بدن،کاهش دهنده فشار خون،تصفیه و رقیق کننده خون، اختلالات کبدی و صفرایی،کنترل کننده کلسترول خون، و همینطور آرام بخشی مناسب است، چایی که باعث دفع آهن میشود، چای ترش خود یکی از منابع غنی آهن به شمار میآید.

طرز تهیه دمنوش چای ترش

کسانی که دارای فشارخون بالا،چربی و قند هستند میتوانند چای روزانه خود را به چای ترش یک تا دو نوبت اختصاص دهند، و برای هر بار استفاده کردن از گل برگ های چای ترش 5 گرم را داخل یک فنجان ریخته و بعد روی آن آبجوش بریزید و اجازه دهید 10 دقیقه با سرپوشی گذاشته تا دم بکشد و بعد صاف کرده و نوش جان کنید.

خواص دیگر چای ترش

روغن طبیعی این گیاه نرم کننده است.

رشد مو و رنگ آن را سیاه میکند شوره آن را کاهش میدهد.

قاعدگی را منظم میکند

به عنوان رنگ طبیعی برای مو قابل استفاده است

گل آن در هضم غذا مفید است

چای قرمز حاوی آنتی اکسیدان است که در کاهش تراکم رسوب پربی در سرخ رگها موثر بوده و خطر بیماری های قلبی را کاهش میدهد.

مصرف مرتب این چای در ماه باعث میشود که فشار خون بالا به طرز چشمگیری پایین بیاید و در درمان دیابت نیز موثر است..

این چای باعث کاهش کلسترول بدن میشود. چای قرمز تاثیر خنک کنندگی دارد.

افرادی که تحت رژیم می باشند یا بیماران کلیوی از این چای به عنوان ماده مادر استفاده کنند.

دمنوش

 • دمنوش چای کوهی

ادرارآور،آرام بخش،ضد حساسیت، بازکننده گرفتگی های روده و کبد، تقویت کننده سیستم ایمنی.

طرزتهیه

یک قاشق غداخوری+دولیوان آب جوش با شعله غیر مستقیم مدتی دم بکشد.

 • دمنوش چلتوت برنج

تقویت کننده مغز و اعصاب و قلب، سرشار از ویتامین های B، از ریزش و سفید شدن مو جلوگیری میکند،ضد یبوست مزمن.

طرز تهیه چلتوت برنج

یک قاشق غذاخوری+دو لیوان آب جوش، پنج دقیقه با شعله مستقیم بجوشد.

 • دمنوش خاکشیر

جراحات و زخم ها را التیام میبخشد.

برای رفع ساده اسهال کودکان شیرخوارمتوان مقداریک قاشق غذاخوری پاک کرده را در ظرفی ریخته بر روی آتش ملایم به هم زد تا خاکشیر بو داده شود و بعد کمی عسل و آب به آن افزوده هر نیم ساعت یک قاشق چای خوری از آن را به کودک خوراند.

در رفع اسهال روده و خونی و از بین بردن ترشحات زنانه و آب آوردن نسوج میتوان استفاده کرد.

 • خنک کننده و ملین با آب سرد است.
 • دانه های خاکشیرضد کرم و تب بر و اندکی ضد عفونی کننده هستند.
 • تنظیم کننده دستگاه گوارش بوده و ابتلای معده را به بیماری ها مرتفع میسازد.
 • بذر آن بر میزان شهوت و میل جنسی می افزاید و اشتها را بازمیکند.
 • گرفتگی ادرار را برطرف میسازد و فربه کننده است.
 • خوردن آن باعث نیکویی رنگ و رخسار میشود، در این صورت با دو برابر وزن آن خاکشیر را با عسل مخلوط کنید و تا ده روز بخورید.
 • برای رفع بیماری های نقرس، ورم گوش و دستگاه تناسلی مفید است.
 • دل مالش و دل ضعفه را از بین میبرد.
 • به عنوان خنک کننده در امراض حصبه و آبله تجویز شده است.
 • برای اسهال ساده کودکان شیرخوارمفید است.
 • اگر با شیر تازه خورده شود، بدن را چاق میکند.
 • روی ورم های سخت و سرطانی، پستان، چشم، نقرس و ورم گوش، ضماد نماید.
 • در تسکین و بهبود فشارخون اثر دارد.

از دانه های خاکشیر به عنوان پادزهر به نحو زیر میتوان استفاده کرد، پنج گرم دانه را شسته و با گلاب یا آب خالص آنقدر بجوشانید تا شکفته شود و بعد آن را نیم گرم به مسموم بخورانید، به این صورت قی آورده و ایجاد تهوع مینماید و این عمل را چند مرتبه تکرار کنید تا قی بند آید.

 • دمنوش دارچین

محرک اعصاب،ادرارآور،مفرح، کبد،تقویت کننده معده، قلب و عروق، قوه باه، تسریع کننده جریان خون،کاهش دهنده درد کمر و مفاصل،بازکننده انسداد مجاری،نیرو بخش،بالا برنده فشار خون،پاک کننده سینه و حنجره،پا دردهای رطوبتی،ضد اخلاط رطوبتی،بوی بد دهان،دلهره،سرفه های رطوبتی،دیابت،دردهای استخوانی،سردی بدن، دیابت.

هشدار:برای زنان باردار مضر است.

طرز تهیه دمنوش دارچین

دو لیوان آب سرد+چند عدد چوب دارچین با شعله مستقیم آرام جوش آورده سپس شعله غیر مستقیم دو الی سه ساعت دم بکشد تا به رنگ آلبالویی درآید.

 • دمنوش ریوند چینی

ضد سرفه مزمن،ضد برودت معده و کبد، سل، تنگی نفس، زخم روده، زخم ریه، استسقاء یرقان، اخلاط غلیظ و رقیق،مسهل، ضد دردهای کلیه و مثانه و رحم.

طرزتهیه

به مقداری آب چند تکه از آن را که بپوشاند با شعله مستقیم آرام جوش آورد بعد آن را با شعله غیرمستقیم 2الی 3 ساعت دم کنید تا به رنگ آلبالویی درآید.

 • دمنوش زعفران

محرک نیروی جنسی و قوای مغزی،دافع عفونت بلغمی،نشاط آور،مفرح،ادرارآور،خنده آور،آرام بخش،خلط آور،تسکین دهنده آسم و سیاه سرفه،مقوی کبد و جهاز تنفسی،حساسیت و کرم خوردگی دندان، ضد سرفه.

طرزتهیه

در چهار تا پنج لیوان مقداری خیلی کم از آن را درون قوری چینی در آب جوش بریزید و تا زمانی که رنگ آن کاملا زرد شود و دم بکشد صبر کنید.

هشدار

به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد زعفران بسیار خطرناک است.

دمنوش

 • دمنوش زنجبیل

این دمنوش که از قدیم مورد استفاده مردم ایران،هند، و چین بوده است امروزه به عنوان گیاهی دوس داشتنی در تمام دنیا مصرف میشود.

شربت زنجبیل و زنجبیل تازه یا چای زنجبیل در بدن گرما تولید کرده و بدین صورت مواد زاید و سمی بدن را به صورت عرق خارج میسازد،برای خانم هایی که عادت ماهیانه آنها به عقب میافتد این گیاه نیز تجویز شده است.

اینطور به نظر میرسد که استفاده از چای زنجبیل اثرات سودمندی در رفع تهوع خواهد داشت و هضم را آسان کرده است.همچنین به عنوان درمانی سنتی برای گلودرد،سرماخوردگی،و آنفولانزا به کار میرود.

تهیه کردن چای زنجبیل بسیار ساده است اما آشنایی با اصول آن مهم میباشد،چرا که بدون آگاهی بیشتر افراد از چگونگی تهیه آن در چای آماده پودر زنجبیل را میریزند، و بخاطر اینکه ذرات زنجبیل نمیتوانند به خوبی درآب حل شوند نه تنها طعم آن را نامطبوع میکند بلکه به نوشیدنی نیز ظاهر بدی میدهد.

با اندکی دقت در حالی که میتوان نوشیدنی بسیار گوارای زمستانی را با استفاده از زنجبیل تهیه کرد.

طرز تهیه دمنوش زنجبیل

1-پوست زنجبیل را کنده بهتر است که بتراشید و بعد آن را به شکل ورقه های بسیار نازک برش دهید.

2-آب را در ظرفی مناسب جوش بیاورید و در اولین لحظات جوش آمدن آب، ورقه های زنجبیل را به آن اضافه کنید

3-در ظرف را بگذارید

4-حرارت را کم کنید و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بماند سپس چای حاصله را صاف کنید

میتوانید به آن برای ایجاد طعم بهتر لیمو ترش و عسل را هم اضافه کنید، اگر میخواهید این چایی را برای درمان آنفولانزا و سرماخوردگی میل کنید آن را شیرین نکنید. برای برطرف کردن مزه ی تند چای زنجبیل، دربرخی از منابع با برگ نعناع استفاده توام زنجبیل به شکل کاملا مخلوط عنوان راه کاری برای حذف این تندی برشمرده اند، البته با اضافه کردن آب بیشتر نیز میتوان از تندی آن کاست.

 • دمنوش زیرفون
 • ضدناراحتی های عصبی
 • آرام بخش
 • میگرن های مزمن
 • تشنج
 • سردرد
 • بیخوابی
 • زکام
 • بیملری های ریوی
 • استفراغ
 • غلظت خون
 • آرتروز،رماتیسم
 • سیاتیک
 • نقرس
مصرف زیاد آن موجب پایین آمدن فشار خون خواهد شد، و برای خانم های باردار ممنوع است.
طرزتهیه دمنوش زیرفون

یک مشت زیرفون+دولیوان آب سرد را با شعله مستقیم 10 دقیقه بجوشانید سپس با شعله غیر مستقیم به مدت طولانی دم کنید تا خوب رنگ بیندازد.

 • دمنوش زیره سیاه

قابض،لطیف کننده،بالا برنده فشار خون،برطرف کننده بادهای غلیظ، تصفیه خون، سوزاننده چربی اضافی، افزایش شیر مادر،مدر،درمان تنگی نفس،تحلیل برنده گاز معده و روده،تحریک اشتها،درمان تنگی نفس،تقویت قلب و عروق معده،تحریک اشتها

طرز تهیه دمنوش زیره سیاه

یک قاشق مربا خوری+دو لیوان آب جوش با شعله غیر مستقیم دم بکشد.

 • دمنوش گل محمدی

افزایش دهنده میل جنسی، برطرف کننده دردهای رماتیسمی،ضد اضطراب،تقویت کننده قلب و معده

 • دمنوش غنچه نسترن زرد:

آرام بخش،پاک کننده و مقوی کبد

دافع اخلاط فاسد، مسهل صفرا، صرع،ضد افسردگی،بواسیر،میگرن،تقویت کننده اعصاب، یبوست،مزاج،قلب، تقویت کننده اعصاب، مجاری ادرار،دستگاه تنفسی.

طرزتهیه دمنوش فلوس : یک قاشق غذاخوری فلوس+دو لیوان آب سرد را با شعله مستقیم کمی بجوشانید بعد بگذارید با شعله غیر مستقیم دم بکشد.

 • دمنوش گزنه

چاق کننده بدن،تحلیل برنده ورم های سخت،افزایش نیروی جنسی، بازکننده انسداد کبد و طحال کننده ریه و معده،غلظت خون،ضد قند خون، صنای بلغم،چربی،سرطان، سنگ کلیه،خونریزی ها،امراض کلیوی و خون در ادرار،کرم روده،خستگی،انگل،ریزش مو

طرزتهیه دمنوش گزنه : یک قاشق غذاخوری+دولیوان آب جوش،با شعله غیر مستقیم دم بکشد.

دمنوش

حال میپردازیم به مشاوره خرید دمنوش

سوال متداول : ارزان ترین دمنوش میوه ای از کجا بخریم؟
سوالات متداول : دمنوش میوه ای از کجا بخریم؟

مراکز پخش و توزیع انواع دمنوش ها علاوه بر اینکه در عطاری ها میتوان به صورت تک گیاهی خریداری کنیم اما میتوانید در انواع فروشگاه های و سوپرمارکت ها و همچنین در ارگانیک فروشی های شهرتان انواع دمنوش ها چه به صورت تک و چه به صورت چند گیاهی ترکیبی خریداری نمایید.

 

راه آسان تهیه دمنوش ها چیست؟

خرید دمنوش های گیاهی و درمانی و رژیمی

بر اساس طب سنتی و خاصیت های طبیعی که از هر کدام از دمنوش ها گفته شد پس از انتخاب دمنوش مورد علاقه تان میتوانید دمنوش خود را از شرکت دانه های ارگانیک بهراد در همین سایت تهیه نمایید.

مشاوران تغذیه ای ما شما را برای هر گونه دمنوشی که مد نظرتان است مشاوره و راهنمایی میکنند تا بهترین و موثر ترین دمنوش را برای درمان ، بهبود ، ترمیم و پیشگیری از بیماری های مختلف انتخاب کنید برای سفارش این محصولات میتوانید بر روی محصول دمنوش ما درخواست تان را ثبت نمایید تا به صورت آنلاین مشاوره و محصول را درب منزل خود کاملا بهینه و جلوگیری از اتلاف وقت به خاطر ارسال ما به سراسر کشور دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *