تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مقالات گروه بل

سیر تا پیاز در مورد انواع دمنوش 2 | شرکت دانه های ارگانیک بهراد

در مقاله سیر تا پیاز در مورد انواع دمنوش رشته ای از دمنوش ها را به شما معرفی کردیم. که چه خواصی دارند و چگونه انها را تهیه کنیم. و طرز تهیه آنها به چه صورت است. در این مقاله ادامه دمنوش هایی را به حضورتان معرفی میکنیم که حتی ممکن است اسم آنها را هم نشنیده باشید.

دمنوش گلپر

قوه باه، تقویت کننده عالی حافظه،اشتها آور،قلب و عروق،شفابخش بیماری یرقان،کمک به هضم غذا،پاکسازی کبد و دفع صفرا،تداوم آن برای سوزاندن چربی های بدن مفید است،فراموشی،ضد صرع قوی،تنبلی معده،اسهال،جوش و دمل.

طرزتهیه دمنوش گلپر : یک قاشق مرباخوری گلپر را در یک لیوان آب جوش ریخته در ان را بگذارید تا ده دقیقه بماند و به رنگ زرد درآید.

دمنوش گل گاو زبان و سنبل طیب

آرام بخش اعصاب،خواب آور،رفع خشونت نای،پایین آوردن فشار خون،گلودرد،تنگی نفس،معده و کبد سرد،تقویت کننده مغز،ضد سردردهای عصبی،افزایش ترشح ادرار،قولنج،دردکلیه،تشنج،اسپاسم،سودا،صرع،وسواس و سنگ کلیه،صفرا

طرزتهیه دمنوش گل گاو زبان و سنبل طیب : دوقاشق غذاخوری(یک مشت) گل گاو زبان+یک قاشق غذاخوری(یک مشت کوچک) سنبل الطیب+دولیوان آب جوش+ نبات را بگذارید نیم ساعت دم بکشد تا به رنگ قرمز آلبالویی درآید.

دمنوش گل نسترن

حاوی ویتامینE و C ،کاهنده فشار خون،ضد درد کلیه،مناسب برای قلب،ضد سرماخوردگی،شست و شو دهنده کلیه،تصفیه کننده خون،مقوی معده، تقویت کننده پوست و مو.

دمنوش لیمو عمانی

رقیق کننده خون،اشتها آور،سرشار از ویتامین های A،B،C و کلسیم، منیزیم،پتاسیم،سدیم،فسفر،درمان تنگی نفس.

دمنوش مرزنجوش

بهترین داروی میگرن کهنه ،آرام بخش اعصاب،درد شقیقه ها و سردرد،تب بر،خلط آور،تقویت عمومی بدن،اشتها آور،اخلال مضره، اسهال،ضد نفخ و ورم معده،سرما خوردگی.

طرزتهیه دمنوش مرزنجوش : یک مشت کوچک+دو لیوان آبجوش در قوری ریخته با شعله غیرمستقیم دم کنید.

دمنوش ملیسا

ضد اسپاسم،آرام بخش،تقویت حافظه،مقوی اعصاب،ضد نفخ.

دمنوش میوه نسترن

مقوی معده،سرشاراز ویتامین C ،ضد قند خون،پایین آورنده فشار خون،اسهال، درد و ورم کلیه.

طرزتهیه دمنوش میوه نسترن : 15 عدد میوه نسترن را در یک قوری+دو لیوان آب سرد،با شعله مستقیم جوش آورید سپس شعله را کم کنید تا با همان شعله مستقیم یک ساعت بماند تا به تدریج آب آن بخار شود، و درنهایت با شعله غیر مستقیم سه ساعت دم بکشد.

دمنوش نعناع

مفرح و مقوی قلب،لطیف کننده خون،کمک به هضم غذا، ناراحتی های گوارشی، بادشکن، مقوی اعصاب معده، پاکسازی و تقویت کبد، دافع صفرا، اشتها آور،طحال، برای سرماخوردگی و بیماری های حلق و گلو (از پونه قوی تر است)، سکسکه، ضد نفخ، اسهال، تهوع، بواسیر، دل پیچه، تب، دردشکم، کاهنده هورمون های مردانه، افزاینده هورمون های زنانه، ضد پرمویی.

 

دمنوش

دمنوش گل میخک

خواص گل میخک

نام گل میخک از “هور” یا “تاج خورشید” گرفته شده است. بخاطر اینکه در مراسم تاجگذاری شاهان یونان از این گل استفاده میشده است. قسمت های مختلف این گیاه استفاده دارویی دارد. اما به شکل های مختلف گل آن استفاده میشود.

یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آن را روی دندان بمالید. و یا اینکه در گوش بچکانید. برای رفع گوش درد، و دندان درد.

افرادی که حافظه ای ضعیف دارند. میخک تقویت کننده مغز میباشد. و باید از دم کرده میخک استفاده کنند. میخک حتی میتواند سرطان را نیز درمان کند. استفراغ و حالت تهوع را برطرف میکند. به این صورت که میتوان دو قطره از اسانس میخک را در یک لیوان ریخت و نوشید. و یا از دم کرده میخک یک فنجان را نوشید. ضعف اعصاب را درمان میکند. برای رفع سردرد مفید است، جویدن میخک بوی بد دهان را برطرف میکند. اما مراقب باشید که با زبان تماسی نگیرد. چرا که باعث سوزش زبان میشود، و برای رفع تنگی نفس مفید است.

طرزتهیه دمنوش گل میخک

برای تهیه دمنوش میخک و گرم غنچه خشک این گیاه را داخل قوری ویژه دم نوش گیاهی بریزید.

سپس قوری را تا یک سوم با آب جوش پر کنید. بین 8 تا 10 دقیقه صبر کنید تا دم نوش آماده شود. میتوانید دمنوش را به همان شکل یا بعد از صاف کردن سرو کنید. روزانه به اندازه یک سوم فنجان کوچک مصرف کنید. برای افرادی که طبع سرد دارند این نوشیدنی مفید است.

دمنوش میخک را با چند قطره نعناع قاطی کنید. از این جوشانده زمانی که دچار دل درد،سرگیجه، یا حالتی شبیه به گیجی (مثل احساس ویژه گیجی در فصب بهار) از این جوشانده استفاده کنید.

دمنوش چای قرمز یا چای ترش

زندگی برای ما زمانی که دچار بیماری میشویم تلخ میشود. و عادت های خود را به سختی میتوانیم تغییر دهیم. به عنوان مثال با مبتلا شدن به دیابت باید کم کم مصرف چای و قند را کم کنیم. البته بخاطر اینکه چای تلخ است. نیاز به شیرینی دارد. به خود میگوییم اگر چایی نخوریم پس چی بخوریم؟ ما به آن عادت کرده ایم.

خوشبختانه دمنوش های مفیدی وجود دارد. که میتوان جایگزین کرد. برای افرادی که علاقه مند به نوشیدنی های گرم هستند. میتواند از نظر آرامش بخشی و رفع خستگی سودمند باشد. چای ترش از آن جمله میباشد.

چای ترش که از گلبرگ و دانه های آن میتوان به عنوان نوشیدنی استفاده کرد. از گیاه (هیبیسکوس) یا رزچینی تهیه میشود. چای مکه یا چای ترش دارای رنگ قرمز پر رنگ و طعم ترش میباشد. چای قرمز یا چای ترش که به آن چای مکه هم میگویند. درمیان گیاهانی که نام چای را به خود گرفته اند. این چای به دلیل طعم،رنگ، و خاصیت ویژه ای که دارد. جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده است. از چای سرخ در عهد باستان به عنوان شاداب کننده و رفع کننده عوارض بیماری های قلبی استفاده میکردند.

خواص چای ترش

نوشیدن این گیاه خنک کننده بدن،رقیق و تصفیه کننده خون،کاهش دهنده فشار خون،اختلالات کبدی و صفرایی، کنترل کننده کلسترول خون، و همینطور آرام بخشی مناسب میباشد. و برعکس چای باعث دفع آهن میشود. چای ترش خود یکی دیگر از منابع غنی آهن به شمار میآید.

به عنوان طعم دهنده در کیک،بستنی و شکلات میتوان از پودرآسیاب شده کاسبرگ آن نیز استفاده کرد.

شما میتوانید به صورت شربت آن را با کمی عسل استفاده کنید. و یا اینکه با آب سیب مخلوط کرده و خنک بنوشید. شیرینی سیب و ترشی آن به خوبی با هم سازگار میشوند. این چای را میتوانید همراه مقداری قند یا نبات به صورت سردو گرم و یا حتی بدون آن به عنوان یک نوشیدنی رژیمی مصرف کنید.

طرزتهیه دمنوش چای ترش

کسانی که دارای فشار خون بالا و یا قند و چربی هستند. میتوانند از چای روزانه خود را تا دو نوبت به چای قرمز اختصاص دهند. و برای هر بار مصرف، از گلبرگ های چای قرمز را 5 گرم داخل یک فنجان ریخته. سپس آب جوش را روی آن بریزید و سرپوشی گذاشته. و 10 دقیقه اجازه دهید بماند تا دم بکشد. سپس صاف کرده و میل کنید.

دمنوش به

دمنوش برگ درخت به و میوه به

خواص برگ درخت به و میوه به

طبیعت: معتدل و گرم

خواص: نرم کننده سینه-قابض-مفرح-مقوی قلب-نشاط آور

همانند چای معمولی دم داده چای برگ درخت به میشود. اگر در مدت 20 روز از چای آن توسط بیمار مبتلا به گرفتگی عروق کرونرقلب میل شود. کاملا بهبودی حاصل کرده. و نیاز به بالن و جراحی نخواهد داشت. به  مقوی معده،اعصاب، و قلب است و نوشیدنی بسیار مفید برای پاییز و زمستان است.

میوه به دارای ویتامین، ویتامین های B و مواد معدنی مانند آهن،پتاسیم،فسفر،کلسیم، و فیبر میباشد.

طرز تهیه دمنوش برگ درخت به و میوه به

حدود 10 تا 15 عدد برگ درخت به را 20 دقیقه داخل آب خیس کرده. بعد خوب شسته و آبکشی کنید. داخل قوری بریزید و با یک لیتر آب حرارت دهید. به محض اینکه جوش آمد فورا حرارت را ملایم کنید. تا آب بدون حرکت شروع به بخار کند. به وسیله قاشق گاهی برگ ها را داخل قوری هم بزنید. زمانیکه 1/3 آب داخل قوری بخار شد چای اماده است. ( میتوانید از چوب دارچین،یا هل برای معطر کردن استفاده کنید.)

طرز تهیه دمنوش به

برای درست کردن دمنوش به نیاز است. که ابتدا به را به تکه های کوچکی تقسیم کرده. و به صورت تازه و یا از قبل خشک شده استفاده نمایید. اگر بخواهید تکه های میوه ی به را خشک نمایید. میتوانید آن را در برابر نور آفتاب قرار دهید. و یا اینکه آنها را داخل یک ماهیتابه بریزید. و روی حرارت کمی تفت دهید تا برشته شوند. حتی میتوانید برای تهیه چای به از قبل تکه های این میوه را درون آبلیمو خیس کرده. سپس خشک کنید. در این صورت هر زمان که تمایل به درست کردن دمنوش داشته باشید. مقداری از این میوه خشک شده را داخل قوری ریخته 20 دقیقه روی حرارت غیر مستقیم قرار داده تا دم بکشد. در نهایت نیز میتوانید یم لیمو عمانی یا کمی لیمو تازه به ان اضافه کنید.

استفاده از دارچین و یا هل هم بستگی به ذائقه و انتخاب خودتان دارد. دمنوش به بسیار آرام بخش است. و موجب رفع خستگی میگردد. این دمنوش یک نوشیدنی دلپذیر و مورد پسند اکثر افراد میباشد.

دمنوش خار مریم

دارای برگ های منقسم و دندانه دار به رنگ سبز شفاف که در کناره های رگبرگ و برگ ها لکه های سفید وجود دارد. این گیاه دو ساله است.

گل ها به رنگ ارغوانی لوله ای و درشت هستند. میوه شفاف و سیاه رنگ دارای تار میباشد. یکی دیگر از گیاهان دارویی ، گیاه خار مریم است. که از آن برای جلوگیری از امراض کبدی و معالجه استفاده میکنند. از آنجا که این گیاه مخلوطی به اسم سیلیمارین دارد. میتواند در از بین بردن کاهش جذب کلسترول،تری گلیسیرید، و اندازه جذب چربی مخصوصا چربی بد LDL موثر باشد.

خواص خار مریم

مقدار املاح صفراوی را کم میکند، صفراآور،ضد سیروز کبدی،داروی مقوی برای کبد چرب،در برابر آسیب های ناشی از الکل، دانه خار مریم از کبد،هپاتیت، و سیروز محافظت میکند.

خارمریم تاثیرات آنتی اکسیدان بالقوه ای دارد. و میزان التهاب را کاهش داده. در برابر آسیب دیدگی آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن ناشی از فرآیندهای شیمیایی محافظت میکنند. خار مریم بیماری را درمان میکند و از ایجاد سنگ صفرا نیز پیش گیری کرده.

طرزتهیه دمنوش خار مریم

حدود5/2 گرم دانه را با 150 سی سی آب جوش داخل یک قوری چینی بریزید. و حدود 10 الی 15 دقیقه اجازه دهید روی حرارت غیر مستقیم کتری یا سماور دم بکشد روزانه 3 الی 4 بار نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود.

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه شیرازی

در طب گیاهی  آنچه به عنوان بابونه قابل قبول است بابونه شیرازی، با گل های زرد است که در حالت خیسی اندکی به دست میچسبد و حتی با کمی تنفس یا بخار دادن درحالت کاملا خشک نیز بوی آن استشمام میشود.

بیمار حداقل 7 روز قبل از عمل جراحی مصرف گیاه را باید قطع کند، به دلیل خاصیت رقیق کنندگی خون. مصرف روزانه چای بابونه مشخص شده است که از پیشرفت عوارض دیابت و افزایش قند خون جلوگیری میکند.بابونه دارای خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن میباشد و به خاطر خواص آنتی باکتریال خود ضد سرماخوردگی میباشد.

خواص بابونه شیرازی

ضد درد،تقویت کننده دستگاه گوارش،تا حدی اشتها آور،ضد التهاب و سوزش معده ضد عفونی کننده روده ها،مقوی عمومی بدن،صفرا آور،مسکن، تب بر،آرام بخش،ضد استفراغ و تهوع، ضد اضطراب،ضد بیخوابی،تقویت کننده حافظه اعصاب و مغز،ضد فشارهای عصبی،خواب آور،ضد میگرن،درمان کننده سرگیجه،ضد بیقراری،کمک به درمان کننده تشنج های عصبی و صرع.

روش استفاده: بخور-دم کرده-کمپرس

طرز تهیه دمنوش بابونه شیرازی

مقداری از گیاه خشک شده بابونه را همراه با آب جوش داخل یه قوری بریزید و روی حرارت کتری یا سماور به مدت 5 دقیقه دم کنید.

دمنوش گیاه گلرنگ

از گل های برای جایگزینی زعفران و رنگ دادن به غذا استفاده میکنند.

گل های گلرنگ مورد استفاده در آشپزی قرارمیگیرد، و به عنوان جایگزینی برای زعفران استفاده میشود.بعضی وقتا به گلرنگ زعفران تقلبی هم میگویند.

از گلرنگ در صنعت رنگرزی پارچه هم استفاده میشود. از رنگ های عمده ای که گلرنگ تولید میکند میتوان به خردلی،زرد،زیتونی و خاکی اشاره کرد. تمام انواع پارچه ها به استثنای پلی اکریل نیتریل و پلی استر بدون نیاز به ماده ثابت کننده توسط گلرنگ میتوانندرنگ بگیرند.از گل های گلرنگ برای تسکین دردها،کاهش کبودی ها، و افزایش گردش خون در طب سنتی چینی استفاده میشد. گل های گلرنگ در طب سنتی هند عرق آور و ملین شناخته شده است،برای درمان ناراحتی های پوستی،درمان سرخک کودکان، و تب هم از این گیاه استفاده میشود.

خواص گلرنگ

خلط آور،کاهش دهنده کلسترول خون، ملین،ضد التهاب،تسکین دهنده سرفه مدر،ترمیم کننده زخم ها میباشد.

از دیگر خواص گلرنگ :کمک به رفع گرفتگی رگ ها، کمک به درمان تصلب شرایین میباشد.

برای کسانی که کلسترول بالا دارند و دچار گرفتگی عروق هستند ،روغن دانه گلرنگ از مناسب ترین روغن ها است.

طرزتهیه دمنوش گلرنگ

دم کرده گل و جوشانده میوه حدود 20 گرم از گل های آن را داخل قوری بریزید و با نیم لیترآب جوش حدود 20 دقیقه دم کنید.

موارد منع مصرف و عوارض جانبی، در بارداری مصرف دانه ها و گل ها ممنوع است ولی مصرف روغن حاصل از دانه در بارداری ضرری ندارد، برای کسانی که زخ معده دارند منع مصرف دارد.

دمنوش بهارنارنج

بهار نارنج شکوفه بسیار خوشبو و زیبا درخت نارنج است که در فصل بهار میروید و بویی بسیار خوب و دلنشین دارد،پس از خشک شدن در عطاری ها به فروش میرسد و در همان فصل چیده شده، از کابردهای آن میتوان به صورت عرق گیاهی و یا پخت مربا استفاده کرد، همینطور به صورت دمنوش هم طعم بسیار خوبی دارد.

خواص بهار نارنج

مفرح،آرام بخش،اشتها آور،نشاط آور،تقویت کننده اعصاب،تقویت کننده قلب،تسکین دهنده درد سینه و سردردهای عصبی، مناسب برای رفع دلپیچه و گاز معده، مطرح ترین و مهمترین خاصیت دارویی بهار نارنج تاثیر آن روی سیستم عصبی بدن است که به حد زیادی کنترل کننده هیجانات عصبی و آرام بخش میباشد.

طرز تهیه دمنوش بهار نارنج

2 قاشق غذا خوری بهار نارنج خشک+2لیوان آب جوش

دوقاشق غذاخوری بهارنارنج خشک شده را به همراه دولیوان آب جوش داخل یه قوری ریخته و روی حرارت غر مستقیم قرار داده بعد از 20 دقیقه دمنوش بهار نارنج آماده است، در صورت تمایل میتوانید به چای سیاه که دم میکنید مقداری بهار نارنج خشک شده و یا عرق بهار نارنج اضافه کنید تا طعم بهتری پیدا کند.

حال به مشاوره خرید دمنوش میپردازیم.

دمنوش

مشاوره خرید دمنوش

در مورد خرید دمنوش ها پیشنهاد میکنیم ابتدا مشاوره های لازم را دریافت نمایید تا بهترین انتخاب را داشته باشید و در کوتاه ترین زمان به خواسته درمانی و یا پیشگیری و تقویتی خود برسید.

در شرکت دانه های ارگانیک بهراد مشاوران تغذیه ای و متخصصان ما به شما کمک میکنند تا بهترین نوع دمنوش ها را بشناسید و راهنمایی تان میکنند آنها را ترکیبی مصرف نمایید یا به صورت تک گیاهی تا بهترین زمان ممکن بهترین اتفاق برای تان رقم بخورد.

ما را در رسیدن به جامعه ای پویا و آگاه یاری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *