تناسب اندام و تغذیه, مراقبت و سلامتی, مقالات گروه بل

رژیم وگن برای تناسب اندام و سلامتی بدن

رژیم وگن

آیا می دانستید اول رژیم سلامتی و بعد رژیم لاغری و تناسب اندام مهم است؟

آیا تاکنون تجربه رژیم لاغری را داشته اید؟ همه ما علاقه داریم که از تناسب اندام مناسبی در بهرمندی از یک رژیم سلامتی مناسب بهره مند باشیم. اگر از اندامی متناسب بهره مند هستید، قاعدتا تلاش می کنید که آن را حفظ کنید. پس در خوردن غذاهای حجیم و چرب محتاطانه رفتار می کنید. این رفتار شما به خودی خود یک رژیم غذایی است. اگر هم اضافه وزن دارید و حالا در تکاپوی رسیدن به اندامی متناسب، قصد کاهش مصرف غذای روزانه را دارید، قاعدتاً باید از یک رژیم لاغری درست و درمان پیروی کنید. به همین سادگی می بینید که ما در طول زندگی خود حداقل یک بار و شاید بارها و بارها از انواع رژیم های غذایی تبعیت می کنیم. اما همه رژیم های غذایی با هدف لاغر کردن و یا لاغر نگه داشتن ما نیستند. رژیم وگن

پرهیز از خوردن غذاهای حجیم، چرب، شیرین و صنعتی شده اگر چه به تناسب اندام ما کمک می ‌کنند.

اما در مرتبه ای بالاتر زندگی سالم‌ تری را در حضور رژیم سلامتی برای ما آماده خواهند کرد. رژیم لاغری در امتداد رژیم سلامتی است. وقتی می‌ دانیم که چاقی و اضافه وزن دلیل بسیاری از بیماری ها هستند، پرداختن به یک رژیم لاغری که بتواند ما را از بند این چربی های اضافه رها سازد، قطعا به سلامتی ما کمک کرده است.

اما برخی از افراد در طی کردن دوره های رژیم لاغری به شدت افراط می کنند. محدود کردن سنگین مصرف مواد غذایی و حذف بخش بزرگی ازخوراکی ها، یک برنامه رژیم لاغری افراطی است که ظاهراً به دفعات از جانب بسیاری دیده می شود. چنین رویکردی به هیچ حالت در جمع رژیم سلامتی قرار نمی گیرد.

رژیم لاغری

قطعاً بارها و بارها در انواع تبلیغات اینترنتی و یا دیگر رسانه ها دیده اید که ادعای لاغری در چند روز، چند هفته و… را با در نظر داشتن رژیم سلامتی دارند. این تفکر از کجا آمده است؟ چطور ممکن است که این اجازه را به خودش داده باشد که بیاید و در یک رسانه عمومی صحبت از لاغری های سرعتی داشته باشد؟ و در عین حال ادعای رژیم سلامتی را یدک بکشند!!! قطعاً خود ما با تفکر لاغری سریع، به این موضوعات دامن می زنیم. بسیاری از افرادی که در تلاش برای لاغر شدن هستند، به شکل عجیبی علاقه دارند که این مسیر را در سریعترین زمان ممکن طی نمایند. اما چطور ممکن است چربی هایی که پس از سال ‌ها سبک غذایی غلط انباشته شده اند را در یک دوره کوتاه با رعایت رژیم سلامتی حذف کنیم؟

این ایده که می ‌شود با فیلتر سنگین مواد خوراکی، حذف برخی از گروه‌ های غذایی و دریافت کالری بسیار کم از مواد غذایی، به سرعت لاغر می شویم، نتیجه ای جز یک بدن آسیب دیده برای ما نخواهد داشت. چرا که در تضاد با الگو های رژیم سلامتی می باشد.

بدن به حضور مناسب از تمام مواد غذایی نیاز دارد و در عین حال باید حجم کالری کافی را دریافت کند. اگر به بهانه لاغر شدن، بدن خود را در مسیری سخت و چالش برانگیز بیاندازید، قطعاً باید انتظار تبعات ناگوار آن را نیز داشته باشید.

در یک کلام، اگر به دنبال لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام هستید و یا اینکه سعی دارید وزن متعادل و مناسب خود را حفظ کنید، قبل از آنکه به دستورات انواع رژیم لاغری بپردازید، بهتر است در اندیشه تامین رژیم سلامتی باشید. رژیم سلامتی یک مرتبه بالاتر از ایده ‌های کاهش وزن است. رژیم سلامتی می ‌خواهد در یک الگوی زندگی سالم‌ تر، تناسب اندامی مطمئن تر را برای شما تامین نماید. اما آیا پرداختن به رژیم سلامتی مانع از توجه به رژیم های لاغری است؟

قطعاً این طور نیست. رژیم سلامتی برای بهبود عملکرد رژیم های لاغری مطرح شده است. در تبعیت از الگوهای رژیم سلامتی به دنبال آن هستیم که با دریافت متناسب از انواع خوراکی ها، مسیر تناسب اندام را کاملاً بی ‌خطر و حتی سالم تر دنبال کنیم. مانند پرداختن به رژیم وگن که یکی از همین ایده های محبوب در رژیم سلامتی می‌ باشد.

رژیم گیاهی

رژیم وگن چیست و چه الزاماتی دارد؟

گیاه خواری تبدیل به واژه بسیار آشنایی شده است. تا جاییکه حالا طرفدارهای جهانی پیدا کرده است و هر روز افراد بسیاری علاقه دارند تا به دلایل گوناگون به این سبک غذایی بپردازند. از تفکر تامین یک رژیم غذایی سالم تا رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن، بسیاری را به سمت رژیم وجترین هدایت می کند. رژیم وجترین می ‌تواند به سلامتی ما کمک کند، در کنترل قند خون تاثیرگذار باشد، باعث کاهش وزن شود و… به شرط آنکه خطر کمبود مواد مغذی را در پی نداشته باشد.

در سطح اجتماع شاهد کسانی هیم که بی برنامه و کاملاً عاری از آگاهی ‌های کافی از رژیم وگن تبعیت می ‌کنند.

از آنجا که اکثر اهداف در رژیم وگن برای کاهش وزن می باشد، شاهد مصرف افراطی برخی از خوراکی های گیاهی در این افراد هستیم که خطر کمبود طیف بزرگی از مواد مغذی بدن آنها را تهدید می ‌کند. حذف ناگهانی غذاهای گوشتی و پرداختن صرفاً افراطی به مصرف سبزیجات، تعادل حیاتی بدن را به هم می ‌ریزد. بدنی که برای مدت ها حضور پروتئین ‌های حیوانی را تجربه کرده است، به این سادگی ها با مصرف بی رویه انواع غذاهای گیاهی کنار نمی ‌آید. لذا بهتر است هر گونه پرداختن به رژیم وجترین با مشورت یک متخصص تغذیه همراه باشد.

در مبحث رژیم سلامتی، بهره مندی از یک رژیم وگن نفی نمی‌ شود. بلکه برعکس، رژیم وگن را به عنوان یک سبک غذایی سالم و مقوی می شناسند. به شرط آنکه تمام قواعد علمی و اصول درست تغذیه در این رژیم رعایت شده باشد. هر چند برای آغاز هر مرحله از رژیم وجترین باید تحت مشورت متخصصین تغذیه باشید. اما برخی نکات کلی و اصول مقدماتی از این نوع سبک غذایی را می‌ توان در بیانی مختصر مطرح نمود.

الگوهای غذایی در رژیم وگن

رژیم وگن یک نوع از گیاه خواری است. البته شامل همه تفکرات گیاه خواری نمی شود. این گیاه خوارها سعی دارند تا تمام عناصر حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف کنند. در این بین به هیچ حالت به سمت مصرف انواع گوشت، تخم مرغ و حتی محصولات لبنی گرایش ندارند. در برخی از رژیم های گیاه خواری، خوردن محصولات لبنی و یا تخم مرغ را مجاز شمرده اند؛ اما وگان ها عزمشان در حذف تمام عناصر حیوانی جزم شده است. آنها به هیچ حالت علاقه به خوردن هر گونه غذایی که وابسته به حیوانات باشند را ندارند. در این بین حتی نسبت به غذاهای ترکیبی مانند یک خورشت ساده که در آن از گوشت استفاده شده باشد، بی میل هستند. پس ظاهراً در یک دنیای ریاضتی به سر می ‌برد.

اما خیلی عجله نکنید و با این تعریف کلی و ظاهرا اندکی سختگیرانه، دنیای وگان ها را غیر قابل تحمل نبینید. در حال حاضر رژیم وگن جزو رژیم های محبوب غذایی است.

این رژیم به عنوان بهترین رژیم غذایی دوست دار قلب، بهترین رژیم در کنترل دیابت و از رژیم های برتر در کاهش وزن شناخته می ‌شود. رژیمی که طرفدارهای پر و پا قرصی هم دارد. چون اصولی بر آن حاکم است که نه تنها آن را سخت نمی کند. بلکه برعکس، این رژیم غذایی را تبدیل به یکی از جذاب‌ ترین رژیم های جهانی کرده است.

طرفداران رژیم وگن اگر چه به حذف تمام فرآورده های غذایی متکی بر عناصر حیوانی علاقه دارند و بسیار هم در این ماجرا سفت و سخت هستند، در عوض مقدار زیادی از میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل ها، دانه های خوراکی و انواع حبوبات را مصرف می ‌کنند. تامین رژیم سلامتی در این برنامه غذایی در اولویت است. طرفداران رژیم وگن برای سلامتی است که این نوع غذا را انتخاب کرده ‌اند. از نگاه آنها خوردن غذاهایی که مبنای حیوانی دارد، بر سلامتی آنها تاثیرات منفی می گذارد.

لذا پرداختن به سبک غذایی متکی بر خوراکی های گیاهی را به عنوان یک روش سالم تر پسندیده اند. برای همین است که رژیم سلامتی در نزد این عده اهمیت بالایی دارد. لذا تمام تلاششان آن است که بتواند ترکیب کاملی از مواد مغذی را از طریق خوراکی ‌های کاملاً گیاهی دریافت کنند. البته همه وگان های یک جور فکر نمی ‌کنند. سبک های متنوع در رژیم وجترین ها متداول هستند. برخی از این ایده‌ ها را به قرار زیر مطرح می ‌کنیم.

 

انواع الگوهای غذایی برای رژیم وجترین
 • رژیم غذایی کاملا گیاهی و بدون محدودیت: ساده ترین و تقریبا متداولترین نمونه از رژیم وگن به پرهیز از خوراکی ها بر پایه محصولات حیوانی می پردازد. این عده هر آنچه که ریشه های گیاهی داشته باشند را، عاری از هر گونه محدودیتی مصرف می ‌کنند. در نتیجه دایره غذایی آنها بسیار وسیع شامل تمام میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات سبوس ‌دار، آجیل و حتی دانه های روغنی می باشد. در این بین چندان توجهی به نحوه طبخ، میزان کالری و یا حضور چربی در خوراکی های گیاهی ندارند. از آنجا که مصرف خوراکی های گیاهی به مراتب سالم تر از خوراکی ها بر مبنای حیوانی است، این سبک غذایی وجترین ها می تواند الگوهای رژیم سلامتی را تامین نماید. خصوصا که محدودیتی در نحوه طبخ و اصرار به خام خواری ندارند. به این ترتیب می توانند تمام مواد مغذی را از حضور خوراکی های گیاهی تامین نمایند.
 • رژیم غذایی وجترین ها، متکی بر خام خواری: برخی از گیاه خوارها ماجرا را اندکی افراطی تر دنبال می ‌کنند. در نگاه این عده نه تنها نباید از خوردن رژیم غذایی بر مبنای محصولات حیوانی اجتناب کرد؛ بلکه باید گیاهان را به شکل طبیعی و خام مصرف نمود. از این رو غذای این افراد متشکل از یک رژیم غذایی خام خواری است. آنها پختن غذا تا دمای ۵۰ درجه سانتی گراد را مجاز می ‌دانند.
 • رژیم وگن و پرهیز از مصرف گیاهان چرب: برخی از گیاه خوارها نیز نسبت به خوراکی ‌های کاملاً گیاهی اما روغنی روی خوش ندارند. خوراکی ‌هایی مانند آووکادو، آجیل ‌ها و برخی از دانه‌ های روغنی، اگر چه کاملا گیاهی هستند؛ اما از نگاه این عده باید محدود شوند. از این رو تکیه غذایی آنها بر مصرف سبزیجات، میوه ‌ها و کربوهیدرات ها مانند انواع غلات می باشد.
 • گیاه خواری با الگوی تامین انرژی: برخی از گیاه خواران، دریافت کالری را جدی ‌ترین الگوی غذایی خود قرار داده اند. در این ایده، حضور غذاهای گیاهی با انرژی زیاد بر دیگر گروه‌ های غذایی ترجیح داده شده است. این عده علاقه زیادی به مصرف برنج، گندم، سیب زمینی و ذرت دارند.
 • گیاه خوارهای افراطی: این طور نیست که همه گیاه خوارها تمام مدت به دنبال تامین یک رژیم غذایی سالم باشند. برخی از این گیاه خوار ها هستند که در عین گیاه خواری، از یک رژیم غذایی کاملا افراطی و حتی ناسالم بهره ‌مند هستند. این عده به خوردن غذاهای گیاهی اما سرخ شده در روغن های گیاهی علاقه دارند. مثلاً سیب زمینی سرخ شده مورد توجه این گروه است. تقریبا هر غذای گیاهی را می ‌توان در روغن ‌های گیاهی تفت داد و بسیار خوشمزه تر مصرف نمود. مادامیکه همچنان پایبند به تفکر وگان ها بمانید. به این ترتیب گویا رژیم وگن رعایت شده است؛ اما رژیم سلامتی در خطر افتاده، کاملاً فراموش خواهد شد.

آیا رژیم وگن در تناسب اندام تاثیرگذار است؟

همان طور که دیدید، انواع ایده ها در پیاده سازی یک رژیم وگن حضور دارند. این تفکر غذایی تنها در محدود کردن خوراکی ها بر مبنای محصولات حیوانی تنظیم شده است. اما به صرف گیاه خوار شدن، ظاهراً نمی ‌توان به رژیم سلامتی کاملی متکی بود. همان طور که دیدید، در تفکرات این رژیم غذایی گاها با غذاهایی که کاملاً گیاهی اما بسیار چرب و چاق کننده و حتی ناسالم هستند، مواجه می ‌شویم.

پس لزوما تفکر گیاه خواری منجر به بهره ‌مندی از رژیم سلامتی و در امتداد آن تناسب اندام نمی باشد. اما می ‌تواند زمینه ‌ساز مناسبی برای طی کردن این مسیر شود. وقتی کسی سبک غذایی گیاه خواری را در پیش گرفته است، به احتمال زیاد قصد رسیدن به یک سبک زندگی سالم تر را دنبال می ‌کند. لذا بعید است به صرف پایبند بودن بر مصرف غذاهای گیاهی، سراغ خوراکی های چرب و زیان ‌آور رفته و یا با افراط در مصرف برخی از خوراکی های گیاهی سلامت بدنی خود را به خطر اندازد.

اما با تمام این تفاصیل باید در نظر داشته باشید که به صرف رعایت دستورات گیاه خواری، لزوماً به یک رژیم سلامتی نمی پردازید. برخی به اشتباه، رسیدن به رژیم سلامتی را تنها با الگوهای گیاه خواری دنبال می ‌کنند. اما همان ‌طور که مشاهده کردید، در همین تفکر به ظاهر کاملاً سالم گیاه خواری، می توان سراغ غذاهایی به مراتب خطرناک، چاق کننده و ناسالم رفت.

گیاه خواری یک بهانه است. بهانه ای برای آنکه هوشمندانه به تغییرات بنیادین در سبک زندگی خود بپردازید. اینکه در تکاپوی تامین یک رژیم سلامتی باشید. از مصرف غذاهای پرحجم، چرب و صنعتی شده دوری کنید و بیشتر از میوه ‌ها و سبزیجات مصرف نمایید.

عموم متخصصین تغذیه، بهره ‌مندی از تمام الگوهای غذایی را توصیه می‌ کنند. لذا پرهیز از مصرف خوراکی های وابسته به محصولات حیوانی را چندان توصیه نمی کنند. هر چند پرداختن به رژیم وگن با الگوهای درست و رعایت مصرف تمام خوراکی های مغذی را به عنوان یک نوع رژیم سلامتی می‌ پسندند. در این بین برای تامین یک رژیم وگن علاوه بر ایده ‌های غذایی خودتان که می ‌تواند شامل تامین انواع خوراکی ها باشد، می توانید از محصولات تهیه شده بر مبنای استفاده از خوراکی های گیاهی نیز بهره مند شوید.

محصولات بل به گردآوردن دانه های خوراکی، غلات و آجیل ها در یک برنامه غذایی پرداخته است. در محصولات بل سعی شده است تا طیف کاملی از دانه های مغذی را در کنار هم داشته باشید. در این محصولات از آجیل ها به عنوان یک غذای مقوی یاد شده است و نگاهی جدی به مصرف غلاتی مفید مانند کینوا دارد. محصولات بل با رویکرد متفاوت در تامین خوراکی های گیاهی، بهترین انتخاب برای آنها که رژیم وگن دارند می باشد.

 

بیایید لاغر باشیم :

متوجه لاغری یا چاقی باشیم گاهی لاغری مفید نیست گاهی چاقی نشانه پر خون بودن رگ های بدن نیست. چه لاغر هایی که از سوتغذیه و کمبود ویتامین در بدن رنج میبرند چه چاق هایی که که از کمبود اهن وکمبود خون رنج میبرند.

بیایید سالم لاغر باشیم ! سالم چاق باشیم ! مراقب خودمان باشیم !
آیا میدانید چطور میتوانیم تشخیص بدهیم که چاق هستیم یا لاغر ؟

یکی از دغدغه های ما متخصصان تغذیه رساندن وزن بدن متناسب با قدمان است اینکه قد بلند باشی و لاغر یا قد کوتاه باشی و چاق هر دو در آینه بسیار نازیبا نمایان میشود و روی اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی میگذارد. گاهی هم از روی حرف اطرافیان تنها فقط تنها احساس میکنیم چاق هستیم یا لاغر ! بگذارید برای همیشه این مشکل را حل کنیم :

 • به خود اطمینان داشته باشید که همیشه بهترین انتخاب ها را دارید.
 • به خود عشق بورزید که میتوانید بهترین انتخاب و تصمیم را بگیرید.
 • اعتماد به نفس داشته باشید که از پس هر چیزی بر می آیید.
 • و در آخر اگر فکر میکنید چاق هستید یا لاغر یا دیگران به شما فقط القا میکنند از فرمول زیر استفاده کنید تا قبل از اینکه کار از کار بگذرد و دیگر نتوانید شرایط تان را تغییر بدهید.

چگونه بفهمیم چاق هستیم یا لاغر ؟
 • خود را وزن کنید
 • قد خود را اندازه بگیرید
 • سپس وزن خود را بر قد ^ 2 تقسیم کنید

به عبارت دیگر وزن تان تقسیم بر قد تان به توان 2 .

این محاسبه را شاخص توده بدنی مینامند و به BMI مشهور است.

سپس اگر BMI  تان در یکی از رنج های ذیل باشد میفهمید چاق هستید یا لاغر یا در وزن ایده آل قدتان قرار دارید:

 1. زیر ۱۸.۵ باشد، شخص دچار کاهش وزن است.
 2. بین ۱۸.۵ و ۲۴.۹ باشد، شخص در بازه وزن سالم قرار دارد و وزن ایده آل است.
 3. بین ۲۵ و ۲۹.۹ باشد، شخص دچار اضافه وزن است.
 4. بین ۳۰ و ۳۴.۹ باشد، شخص چاق است.
 5. بالای ۳۵ باشد٬ شخص از چاقی مفرط رنج می برد.
حال اگر لاغر بودید از پکیج چاقی بل استفاده کنید و اگر چاق بودید از پکیج لاغری بل استفاده کنید :

پکیج های چاقی و لاغری بل به شما کمک میکند تا مدت زمان کوتاهی با توجه به خواسته و شرایط تان به وزن متناسب قدتان برسید و در عین حال دچار عارضه های پوستی و کمبود های ویتامینی و کمبود خون نشوید.

با ثبت درخواست تان در همین وبسایت مشاوران تغذیه ما با شما تماس گرفته و یک پکیج بهینه برایتان طراحی و آماده ارسال به درب منزلتان میکنند. همراه با مشاوره رایگان و اجرای برنامه تغذیه ای ارائه شده ما میتوانید در زمان مورد نظرتان به وزن ایده آل تان برسید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *