سبک زندگی, مقالات گروه بل

روش های سبک زندگی سالم

سلامت روان

پکیج رشد

سبک زندگی سالم ابعاد متفاوتی دارد و بعدهای معنوی،روانی،اجتماعی و…را شامل میشود.

سازمان بهداشت جهانی سلامت را برخورداری از نه فقط نداشتن بیماری و نقص عضو،آسایش کامل جسمی،روانی و اجتماعی را یک سبک زندگی سالم میداند.

همینطور سالم بودن چیزی فراتر از رفتن به پیاده روی کوتاه مدت هر چند در هفته ای 1 بار است. خوردن گاه و بیگاه سالاد،شما نیازمند رعایت موارد جدید و مختلفی هستید. تا بتوانید سبک زندگی خوب و سالمی را داشته باشید. در وهله نخست برای داشتن یک سبک زندگی خوب و سالم، با سبک زندگی خودتان شما باید یه برنامه مناسب تنظیم کنید.

همانطور که ذکر شد زندگی سالم فراتر از ورزش کردن های گاه و بیگاه و بی برنامه و…است.  و ابعاد پیچیده و گسترده تری از زندگی افراد را شامل میشود.

5 راه کار برای افزایش سلامت جسمانی که با رعایتشان به داشتن یک سبک زندگی سالم نزدیک تر میشوید.

1.تغذیه مناسب داشته باشید:

داشتن تغذیه سالم به این معنی نیست که فقط از روغن های گیاهی و سبزیجات استفاده کنید و دور گوشت ها را خط بکشید.

داشتن تغذیه مناسب به معنای این است که از هر نوع مواد یا ماده ی غذایی که خداوند در اختیار بشرقرار داده است. یعنی صرفا شما نمیتوانید فقط و فقط گوشت خوار و یا گیاه خوار باشید، و برای سلامتی اینها مضر است.

شما میتوانید هفتگی یک برنامه غذایی مناسب طراحی کنید که هم مصرف مواد غذایی گیاهی مناسب و هم مصرف گوشت داشته باشید. اما کارشناسان اغلب براین نظرند که مصرف سبزیجات و گیاه حتما حتما باید زیاد تر از مصرف گوشت باشد.

بهتر است با در نظر گرفتن هرم غذایی برنامه غذایی خود را طراحی کنید. برای همه ی ما این هرم غذایی آشنا است. و احتیاجی برای توضیحات زیاد درباره ی آن نیست. اما باید به گونه ای برنامه غذایی هر شخصی تنظیم باشد. که مصرف حبوبات و غلات بیشترین بخش آن را در بر بگیرد. یعنی چیزی حدود 35 درصد! میوه و سبزیجات دومین نوع از مواد غذایی که باید بعد از حبوبات و غلات بیشترین سهم را داشته باشد. همینطور در موارد بعدی انواع لبنیات و گوشت و پایین تر از آنها انواع تنقلات و روغن است. مصرف دو مورد آخری باید خیلی خیلی کم باشد. اگر میتوانید آنها را از برنامه غذایی تان هم کاملا حذف کنید.

ناگفته نماند اگر علاقه زیادی به گوشت دارید و از حد معمولی مصرف تان زیاد تر است. بهتر است از گوشت های کم چرب همانند سینه مرغ آب پز و… استفاده کنید.

2.خواب و استراحت کافی:

شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که از طرف دوستانتان و خانواده به پرخوابی و یا کم خوابی متهم میشوید. شاید هم واقعا با مشکل بیخوابی روبه رو هستید. اما خواب مناسب و کافی چند ساعت است؟ همه ی ما میدانیم که شب ها باید 8 ساعت بخوابیم. اما این میزان خواب برای همه ممکن است یک میانگین باشد و بهترین میزان خواب نباشد.

بعضی از افراد به خواب زیاد و بیشتری احتیاج دارند و بعضی دیگر با خوابیدن کمتر سازگارند. در طول عمر و در سنین مختلف نیاز ما به خواب ممکن است تغییر کند. بنابراین جمله پر تکرار(هر شب 8 ساعت بخوابید) چیزی بیش از یک کلیشه نیست. باید نیاز شخصی خود را برای تنظیم خواب در نظر بگیرید. و برای خود یک الگوی صحیح پیدا کنید. زمانی که میگوییم الگوی صحیح یعنی جوری کارهای روزمره تان را تنظیم کنید که هر شب به عنوان مثال 6 ساعت بخوابید. حالا یک ربع کمتر و یا بیشتر اما این الگو نباید طوری باشد که یک شب 8 ساعت بخوابید و شب دیگر 2 یا 3 ساعت برای سیستم بدن این بسیار خطرناک است.

همانطور که گفتیم در طول سال های زندگی هر فرد میانگین نیاز به خواب تغییر میکند. مخصوصا در دوران کودکی و نوجوانی. در گروه های سنی مختلف میانگین نیاز به خواب به ترتیب زیر است:

نوزادی(3 الی 11 ماه) 14 الی 15 ساعت

کودک نوپا(12 الی 35 ماه) 12 الی 14 ساعت

سن پیش از مدرسه (3الی 6 سال)11 الی 13 ساعت

سن مدرسه (6الی 10 سال)10 تا 11 ساعت

نوجوانی (11الی 18 سال) 9.5ساعت

بزرگسالی میانگین 8 ساعت

سالمندی احتمالا به خواب کمتری احتیاج دارند…

3.ورزش و فعالیت بدنی

این را همه میدانند که تفاوت زیادی بین فردی که حداقل روزانه 30 دقیقه ورزش میکند. با فردی که هیچگونه علاقه ای به فعالیت های ورزشی ندارد.

البته وقتی صحبتی از ورزش کردن به میان میاید. ممکن است بعضی به ذهنشان دویدن ها، دمبل های سنگین، و طناب زدن های طاقت فرسا خطور کند. در حالی که بعضی از مواقع برای بیشتر افراد انجام حرکات کششی و تند قدم زدن مناسب ترین و بهترین ورزش به حساب می آید.

میخواهیم در ادامه مبحثمان چند نوع ورزش ساده را نام ببریم که به صورت روزانه میتوانید انها را انجام داده. و از افزایش نشاط و شادابی و سلامتی جسمتان لذت ببرید.

زمانی که صبح ها از خواب بلند میشوید. روزتان را با چند حرکت کششی آغاز کنید.

30 دقیقه ای را برای آهسته دویدن در طول شبانه روزتان را کنار بگذارید. آهسته دویدن هم باعث نشاط و تندرستی و کاهش وزن میشود.

بجای استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا خودروی شخصی برای جابه جایی بین مقصد های روزمره از دوچرخه استفاده کنید. یا مقصد های خیلی نزدیک و معمولی را پیاده روی کنید.

اگر منزل مسکونی و یا محل کارتان با همکف چند دقیقه ای فاصله دارد. هرگز از آسانسور استفاده نکنید و حتما پله ها را رفت و آمد کنید.

در بین هر 1 ساعت کار کردن یا مطالعه یا نشستن 5 دقیقه میتوانید برای سلامتی ستون فقرات و… حرکات کششی انجام دهید.

زندگی سالم

چندین فواید از ورزش منظم و روزانه:

 • ورزش مفرح است.
 • ورزش وزن بدن را کنترل میکند.
 • ورزش روابط جنسی شما را بهبود میبخشد.
 • ورزش با بیماری ها میجنگد
 • ورزش روزانه خواب راحتی را به دنبال دارد.
 • ورزش باعث خوش خلقی میشود.
 • ورزش روزانه انرژی شما را چندین برابر میکند.

بهترین روش برای به دست آوردن سلامتی و خوش گذراندن ،ورزش و فعلیت جسمانی است. به طور کلی در روز هدف همیشگی و منظم خود را میانگین 30 دقیقه ورزش کردن قرار دهید.

البته اگر میخواهید وزن خود را کاهش دهید و زمان بیشتری را به فعالیت جسمانی خود اختصاص دهید، باید به تناسب اندام، و بدن سازی بیاندیشید. اگر که مدت زمان زیادی است که فعالیت و ورزشی نکرده اید. قبل از اینکه هر گونه فعالیت ورزشی را انجام دهید. حتما در مورد بیماری های مزمن احتمالی مانند: دیابت،بیماری های قلبی و عروقی،و یا آرتروز و…با دکتر خود مشورت کنید.

4.از اعتیاد به هر چیزی پرهیز کنید:

زمانی که کلمه اعتیاد به گوشتان میخورد یاد چه چیزی می افتید؟

حتما جواب 80 درصد از شماها انواع مواد مخدر،الکل، و سیگار است.

ازسازمان های مختلف طبق آمار و ارقام جهانی صورت گرفته یک نفر از هر 3 نفر به چیزی اعتیاد دارد. مثلا یکی به سیگار، یکی به بازی های کامپیوتری،یکی به موسیقی، یکی به کتاب و…

هر چیزی که در استفاده از آن زیاده روی کنیم بنوعی باعث زیان به جسم و روحمان میشود، و بر خلاف تصورعموم مردم صرفا اعتیاد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی نیست که زیان آور است!

در این دنیا برای استفاده و مصرف انسان هر چیزی خلق شده است. اما به شرطی که در مصرف آن افراط نشود. برای مثال اگر ما در استفاده از بازی های کامپیوتری ،مشروبات الکلی، و سیگار…زیاده روی نکنیم. قطعا هیچگونه مشکل خاصی گریبان گیر ما نخواهد بود.

و البته این موضوع هم بدیهی است که فردی که روزی 2 پاکت سیگار میکشد و از این بابت هم راضی است. به مشکلات زیاد و بزرگی برخواهد خورد. و همانطور که مشخص است تفوات بسیاری است. بین فردی که هفته ای 2 یا 3 عدد سیگار میکشد. با فردی که روزی 2 پاکت هم قانع نیست. ( البته توصیه شدید ما بر این است که سیگار و یا الکل به کلی مصرف نشود. ولی اگر که کسی مبتلایش شده است بهتر است. تا مصرف اینگونه چیزها را به کمترین مقدار برساند.)

5.داشتن رابطه جنسی کنترل شده با همسر:

برای سلامتی رابطه جنسی منظم اما کنترل شده فواید بسیار زیاد و عالی دارد. سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کرده، استرس را آزاد کرده. هر 30 دقیقه 85 کالری یا بیشتر میسوزاند. درد را کاهش میدهد. سلامت قلبی عروقی تان را تقویت میکند،احتمال بروز سرطان پروستات را کاهش میدهد، شادی و نشاط را افزایش میدهد، و خوابتان را بهتر میکند.

اما دقت کنید مانند بقیه چیزهایی که قبلا به انها اشاره کردیم. رابطه جنسی هم اعتیاد آور است و باید مدیریت شده و بدون افراط باشد.

سلامت روانی:

داشتن یک زندگی خوب و سالم فقط مختص به ابعاد جسمانی و فیزیکی بدن نمیشود. بلکه داشتن روان و روح سالم و با نشاط هم جزئی از زندگی سالم است.

سلامت روحی و روانی چیست: سلامت روحی و روانی به معنای آرامش فیزیکی و کمبود سرو صدا نیست. بلکه معنای کلی تری دارد.

سلامت روان روی احساس و رفتار روزانه، روی طرز فکر، و همچنین در مواجه با استرس و روی توانایی شما،ساخت روابط و ریکاوری بعد از سختی ها تاثیر قابل توجهی دارد.

بهتر است با ویژگی های یک شخصی که از سلامت روان قابل رضایتی برخوردارند آشنا شویم. قبل از اینکه بخواهیم سلامت روان خود را افزایش دهیم. و یا آن را بهبود بخشیم.

اعتماد به نفس و عزت نفس

حس رضایت و خرسندی

توانایی خندیدن و هیجان و سرگرمی داشتن در زندگی

ساخت و بهبود روابط

توانایی مقابله با استرس

تعادل بین کار و بازی، استراحت و فعالیت

هدف داشتن در فعالیت ها، روابط و زندگی

انعطاف در یادگیری مهارت های جدید و توانایی تغییر

و…

زندگی سالم

راهکارعالی برای افزایش سلامتی روانی:

 

1.تنهایی را کنار بگذارید:

افراد تنها و یا افرادی که احساس میکنند. تنها هستند خیلی زیاد از بقیه افراد صربات روحی و روانی میخورند. و همینطور در برابر با مشکلات مختلف اقتصادی یا اجتماعی تاب کمتری دارند. اینگونه از افراد اصطلاحا افسرده هستند. و اگر به گوشه گیری های پی در پی و تنهایی خود پایان ندهند. مشکلات اجتماعی،اقتصادی،و عاطفی بر آنها فشاربیشتر و بیشتری وارد خواهد کرد.

شما مجبورنیستید که حتما آدم تنهایی باشید اگر تلاش و جست و جو کنید مطمئن باشید در اطراف خودتان انسان هایی پیدا خواهید کرد که شما را دوست داشته باشند و با شما گرم بگیرند.

باور کنید تمامی مشکلاتتان به خودی خود حل خواهد شد حتی اگر یک دوست و یا یک رفیق و از همه بهتر یک شریک برای زندگیتان را داشته باشید. و دست کم سنگینی بسیار کمتری را احساس خواهید کرد اگر که حل نشوند.

2.ارتباط چهره به چهره خود را بیشتر کنید:

مطالعات نشان داده شده ارتباط چهره به چهره علاوه بر بهبود روابط اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس باعث کاهش شدید اضطراب و استرس هم میشود…

3.برای خودتان عادت های جذاب ایجاد کنید:

آیا بو کردن قهوه برای شما خوشایند است؟آیا گوش کردن به یک موسیقی با صدای بالا به شما احساس خوبی میدهد؟ یا شاید فشار دادن توپ های نرم حس شما را بتواند زیباترکند.به مسائل هر کس واکنش های مختلفی دارد و از چیزهای متنوعی میتواند لذت ببرد. پس سعی کنید آرامش خود را بالا ببرید و لذت خود را در این موارد پیدا کنید.

4.زمانی برای ارتباط با خداوند کنار بگذارید:

تقریبا نظر همه ی روانشناسان بر این است ، علاوه بر آموزه های دین ، که ارتباط گرفتن با خداوند و یا آفریننده، باعث افزایش آرامش در امور زندگی،افزایش اعتماد به نفس،و کاهش افسردگی و…میشود.

برای دعا و یا سپاسگزاری زمانی از روز و هفته را برای خداوند و یا درد و دل با پروردگار کنار بگذارید.مطمئن باشید که در زندگیتان اثر فوق العاده اش را خواهید دید.

5.یک تمرین آرام کننده برای خودتان در نظر بگیرید:

این تمرین میتواند مدیتیشن و یا یوگا باشد و یا میتواند گوش دادن به موسیقی بیکلام و یا حتی نماز خواندن باشد. هر انسانی با یه چیزی آرام میشود، خلاصه اینکه با هر چی که آرامتان میکند و یا راحت هستید برای افزایش توجه و تمرکز و آرامش استفاده کنید..

اینکار را باید هر روز یا هفته ای دو سه بار بصورت منظم انجام دهید تا اثرات خوب آن را در کوتاه مدت مشاهده کنید.

یکی دیگر از عادت های افراد موفق که سبک زندگی سالم دارند جالب است بدانید آرامش بخشیدن با مدیتیشن یا به سادگی اجتناب از حواس پرتی محسوب میشود.

6.ویتامین b12  بخورید:

قطعا میدانید که تا چه حد ویتامین ها برای بدن مفید هستند، اما آیا درباره فواید ویتامین B12 نیز اطلاعی داشتید؟ تحقیقات نشان داده که کمبود B12 میتواند منجر به بروز خستگی-افسردگی- بد گمانی و ده ها مشکل مضر دیگر شود.از طریق قرص و یا غذاهایی همچون گوشت مرغ-تخم مرغ- و لبنیاتی همچون شیر به بدن خود انتقال دهید.

7.در زندگی خود هدف داشته باشید:

یکی از عواملی که ذهن شمار را شاداب میکند احساس موفقیت است، دردفترچه خود یادداشت کنید: که من برای دو هفته آینده ،یک نخ سیگار، هر روز کمتر خواهم کشیدف ویا اینکه من هر روز برای یک ماه آینده یک ساعت بیشتر درس خواهم خواند ، به راحتی با همین هدف های ساده میتوانید احساس موفقیت کنید و در خود اعتماد به نفس بیشتری را به وجود آورید.

در ضمن بعد از دستیابی به هر یک از هدف های تعریف شده فراموش نکنید که برای خود جایزه ای را اختصاص دهید. در زندگی هدف داشتن باعث میشود احساس پوچی نکنید و استرس نداشته باشید…

بهتر است اهداف خود را به 3 بخش تقسیم کنید: اهداف بلند مدت/میان مدت/کوتاه مدت

8.گشاده دست باشید:

تا به حال قطعا این حس را تجربه کرده اید که برای یه نفر هیدیه ای خریده باشید و از خوشحالی وی بابت هدیه، شما هم خوشحال شوید.تحقیقات نشان میدهند که افراد از خوشحال کردن یکدیگر خوشحال میشوند و انرژی میگیرید و در آخر روز خود را بهتر به پایان میرسانند.لازم نیست برای اینکار هم ثروتمند باشید، کسی را که دوسش دارید تا خوشحالش کنید چند هزار تومان هزینه هم کافی است ، و یا اصلا هیچ نیازی به خرج کردن نیست و فقط با تماس تلفنی یا کارهایی همچنینی به رفیق قدیمی یا اطرافیانتان باعث خوشحالی شان شوید.

9.استفاده از گیاهی بنام اسطوخودوس:

تحقیقات علمی نشان داده است که این گیاه میتواند کیفیت خواب را بالا ببرد و با بی خوابی مبارزه کند.برای همین توصیه میشود بر روی بالشت خود مقداری روغن اسطوخودوس بمالید و یا اینکه اگر خیلی حساس و تمیز هستید دمنوش این گیاه را قبل از خواب بنوشید.

علاوه بر این آرام بخش ترین گیاه شناخته شده است.

 

نکته طلایی و کلی برای داشتن یک زندگی سالم و مفرح:

 

1.یادگیری زبان دوم:

در دوران کهولت سن یادگیری علاوه بر افزایش معلومات شما و آشنایی با زندگی دیگر مردمان با فرهنگ های متفاوت کمک به فعالیت بیشتر ذهن و تاخیر در بروز آلزایمر میشود.

2.خواب بیشتر:

با برخورداری از خواب کافی در فرد باعث میشود در طول روز احساس سرحال بودن را داشته باشد.

و در عین حال کسانی که خواب کافی ندارند. در معرض ابتلا به مشکلات جسمی هستند. لازم است به ساعت خواب برای برخورداری از سلامت کامل و حداکثر کارایی توجه کافی داشته باشیم.

3.مثبت اندیش بودن:

همهی ما حوادث ناگواری را در زندگی تجربه کرده ایم و الان چیزی که مهم است نحوه ی رفتار ما با اینگونه مسائل است. در زندگی داشتن افکار مثبت به حفظ سبک و رفتارهای مثبت کمک میکند. به عنوان مثال: گوش دادن به موسیقی مورد علاقه،خواندن جملات تشویق کننده، و یا گردش در طبیعت از جمله این رفتارهای مثبت هستند.

زندگی سالم

خرید پکیج های سلامت محور در تهران:

بسته به اینکه شما به چه منظور میخواهید پکیج های سلامت محور را مصرف کنید برای راحتی کارتان در شرکت دانه های ارگانیک بهراد با مشورت متخصصان تغذیه و مربیان باشگاه های استان های تهران و البرز یک سری پکیج های سلامت محور با محوریت سلامتی و شادابی و مقرون به صرفه بودن و در جهت حفظ انرژی و وقت و زمان تان طراحی شده است. تا با خیال راحت مجموعه ای از مواد غذایی سالم و ارگانیک به همراه روش مصرف آنها لحاظ شده است. تا بتوانید با خیال راحت و مشاوره رایگان تغذیه ای ما بهترین نتیجه را دریافت نمایید

بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه ما را در این راه یاری داده اند. تا به جای تجویز دارو های با عوارض های ریز و درشت سبک تغذیه ای افراد بیمار و در شرف بیماری را در جهت پیشگیری راهنمایی و هدایتن نمایند .

لذا میتوانید به راحتی سفارش پکیج خود را در بر روی هر یک از پکیج ها در همین سایت انجام دهید. تا مشاوران تغذیه ای ما با شما تماس بگیرند .

خرید پکیج های سلامت محور در کرج :

در راستای بهتر شدن اوضاع نا به سامان بیماری هایی چون دیابت ، فشار خون ، افسردگی ،بلغم ، سیستم گوارش و پیشگیری از انواع سرطان ها و بهبود رشد کودکان پکیج هایی با عنوان پکیج های سلامت محور طراحی شده اند. تا همشهریان ما در استان البرز با کوتاه ترین زمان ممکن آن ها را درب منزل خود دریافت نمایند.

با ثبت سفارش شما، مشاوران تغذیه ما در ساختمان پزشکان واقع در میدان شهدا با شما تماس گرفته. و تا زمان بهترین نتیجه همراه شما خواهند بود.

لیست پکیج های سلامت محور بل :

 • پکیج لاغری
 • پکیج رشد
 • پکیج گوارش
 • پکیج رفع بلغم
 • پکیج شب یلدا
 • پکیج ضد افسردگی
 • پکیج باشگاهی
 • پکیج بانوان
 • پکیج دیابت
 • پکیج رویش مو
 • پکیج چاقی
 • پکیج نشاط
 • پکیج آشپزی مدرن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *