تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مقالات گروه بل

دانه چیا در طب سنتی | فواید دانه چیا

کینوابل

برای بدن انسان دانه های زیبا و ریز چیا مزایای سلامتی بیشماری دارند. دانه های چیا به دلیل داشتن چربی های امگا 3 و فیبر موجود در آن که برای انسان بسیار زیاد مورد نیاز است. دانه های چیا از خانواده نعنا و از گیاهان گلدار می باشد. به وعده های غذایی روزانه افزودن دانه های چیا باعث تقویت انرژی شما میشود. و در کاهش چربی به شما کمک میکند.

یک وعده 28 گرم دانه چیا حاوی:

  • پروتئین: 4 گرم
  • فیبر: 11 گرم
  • کلسیم: 18% از نیاز روزانه
  • چربی: 9 گرم (5 گرم از آن امگا 3 )است
  • منیزیم: 30% از نیاز روزانه
  • منگنز:30% از نیاز روزانه
  • فسفر:27% از نیاز روزانه

دانه چیا از خستگی جلوگیری میکند.

دانه های چیا، جدا از انواع خاصی از ماهی ها ، منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. برای بدن این عنصر ضروری است. چرا که بسیاری از عملکردهای بدن را میسازد. مطالعات نشان داده شده که مصرف دانه های چیا باعث افزایش عملکرد تمرین میشود. دانه های چیا جایگزین بسیار خوبی برای نوشیدنی های انرژی زا است. در رژیم غذایی این مقدار چیا مقدار زیادی قند موجود را دفع میکند. این ماده که انرژی بیشتری را در بدن ایجاد میکند. باعث سوخت و ساز بدن و تقویت نیز میشود و در نهایت باعث کاهش و جلوگیری از خستگی میشود.

دانه چیا سلامت دستگاه گوارش را بهبود میبخشد.

برای سلامت دستگاه گوارش روش های زیادی وجود دارد. و شما میتوانید از دانه های چیا بهره مند شوید. به علت محتوای بالای فیبر آن، روده را تنظیم میکند. و باعث میشود تا در مدت طولانی تری توانایی آن در جذب مقادیر زیاد آب احساس راحتی کنید. پس بنابراین خطر پر خوری را به حداقل میرساند.

دانه چیا

دانه چیا وزن را کاهش میدهد.

در رژیم غذایی مقادیر بالای فیبر به همراه میزان چربی و کربوهیدرات آن و عدم وجود کلسترول ، این ترکیبات را همه تشکیل میدهند. تا دانه های چیا را به عنوان یک محصول غذایی عالی تبدیل کنند. که وزن را به طور موثری کنترل و کاهش داده میکند. و همینطور یکی از بهترین منابع پروتئین گیاهی است. مطالعات نشان میدهد که در رژیم غذایی شما اضافه کردن یک وعده دانه چیا میتواند به سوزاندن چربی شکم کمک کند. این کار را با استفاده از کاهش بافت چربی احشایی ، بافت چربی شکمی انجام میدهد. که در بدن باعث کاهش متابولیسم میشود.

به عنوان یک غذای فوق العاده یکی از عللی که بذرهای چیا شناخته میشوند به این خاطر است که میتوانند آب را تا 10 برابر وزن خودشان را جذب کنند. این ویژگی باعث بهبود الکترولیت ها و جذب مواد مغذی میشود و برای مدت طولانی بدن را هیدراته نگه میدارد، هضم غذا را علاوه بر این کند میکند پس بنابراین برای مدت طولانی تری شما را سیر نگه میدارد.

دانه چیا و کنترل و درمان دیابت

افزایش ناگهانی میزان قند بعد از هر وعده غذایی ، یکی از بزرگترین مشکلات دیابت است. با این مشکل دانه های چیا کاملا موثر مبارزه میکنند. نشاسته ها و کربوهیدرات موجود در آنها به آرامی در بدن در مقایسه با وعده های معمولی آزاد میشوند. توسط هر سلول بدن آزاد سازی آهسته تر به معنای جذب بهینه است. برای کنترل میزان قند بدن این باعث کاهش اتکا به انسولین میشود. برخی از مطالعات نشان میدهند که دانه های چیا میتوانند با گذشت زمان دانه های چیا را معکوس کنند.

دانه چیا از بیماری های قلبی جلوگیری میکند.

از نظر فواید قلبی غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 ، مانند دانه های چیا ، بسیار مناسب هستند. این دانه ها که با جلوگیری از حداقل رساندن میزان اسیدهای چرب امگا 6 در خون ، این دانه ها چربی های خوبی هستند. و مانع از بروز بیماری های قلبی میشوند. بنابراین این امر استرس سیستم قلبی عروقی را به حداقل می رساند.

دانه چیا و مبارزه با سرطان دهانه رحم و سرطان پستان

دانه چیا منبع غنی از یک اسید امگا3 است. که به اسیدآلفا لیپوئیک یا ALA  معروف است. مطالعات نشان میدهد که در موارد سرطان دهانه رحم و سینه ،ALA  رشد سلول های سرطانی را به حداقل میرساند. فواید ALA تا حد مرگ سلول های سرطانی است. بدون اینکه بر سلول های سالم تاثیر منفی بگذارد.

دانه چیا و سلامت دندان را افزایش میدهد.

برای دندان های شما بارزترین دلیل مصرف دانه چیا عالی است زیرا سرشار از کلسیم است. با این حال ویتامین A  و فسفر که در دانه های چیا زیاد هستند. نقش به سزایی در تقویت دندان ها دارند. با هم این مواد دهان را سالم نگه میدارند. علاوه بر این دانه چیا که از تجمع رسوب در اطراف دندان های شما جلوگیری میکند. سرشار از روی است. و از پوسیدگی به نوبه ی خود جلوگیری میکند. و خواص ضد باکتریایی دارد. که سبب میشود میکروب ها و بوی بد دهان نیز از بین بروند.

دانه چیا فشار خون را کنترل میکند.

برای کنترل فشار خون دانه های چیا شناخته شده اند. یکی از بزرگترین دلایل بیماری هیپرتانسیون فشار خون بالا است.  در حقیقت مطالعات نشان داده اند که در رژیم غذایی شما دانه های چیا به طور مرتب و منظم همان تاثیر مصرف داروهای فشار خون بالا را در بدن شما دارد.

دانه چیا از آتروز جلوگیری میکند.

در دانه های چیا به وفور اسیدهای چرب امگا3 یافت میشوند. به عنوان یک ماده ضد التهاب عمل میکنند. التهاب شریان ها و مفاصل به این فواید کمک میکند تا با نام ALA یا آلفا لنولیک عنصر خاصی که به این فواید شناخته میشود را کنترل میکند. مطالعات تخمین می زنند. که از دانه های چیا حداقل 4 گرم در روز برای کنترل و جلوگیری از آرتریت کافی است.

دانه چیا بارداری سالم را تسهیل میکند.

با تمام خوبی که دانه های چیا دارند. برای خانم های باردار یک رژیم غذایی عالی محسوب میشوند. موارد بسیاری در بارداری میتواند از جمله ، کمبود مواد معدنی و ویتامین ، قند خون بالا، و خستگی را ایجاد کند. دانه های چیا از آنجا که از نظر بسیاری شامل مواد معدنی و ویتامین ها ضروری هستند. هر روز مصرف یک وعده کوچک این دانه ها میتواند. از بروز کمبودهای فسفر، کلسیم ، و منیزیم جلوگیری کند. همینطور باعث تقویت انرژی نیز میشود. زیرا روند تبدیل قندها و کربوهیدرات ها را کند میکند. علاوه بر این مصرف دانه های چیا ماده ای درون معده مانند ژلاتین را ایجاد میکند. که هضم را کند میکند.

این اطمینان حاصل میکند که سطح قند خون پایدار است و نوسانی ندارد. در عوض دانه های چیا ، اگر که این فواید کافی نبودند. غنی از اسیدهای چرب امگا3 می باشند. که رشد مغزی در جنین را امکان پذیر میکنند. در ماهی میزان جیوه میتواند بر روی جنین تاثیر منفی داشته باشد. به همین دلیل دانه های چیا جایگزین بسیار خوبی هستند.

دانه چیا

دانه چیا و افزایش کلسترول خوب (HDL)

در بدن شما کلسترول خوبی دارید که باید افزایش یابد. اما بعضی از افراد دارای کلسترول بد بالاتری هستند. و در بزرگ شدن بیماری های خطرناک نشانه های خطر را خطرناک نشان میدهد. در کمک به افزایش سطح HDL دانه های چیا و یا همان کلسترول خوب در بدن شما عالی هستند. و میتواند برای رژیم شما راه حلی مناسب باشد.

هضم آسان

قبل از خوردن غذا اگر معمولا دانه های کتان را خرد میکنید. لازم نیست برای مصرف دانه های چیا این کار را انجام دهید. میتوانید آنها را در سالاد خود به سادگی بپاشید و مصرف کنید. با این کار دیگر نیازی به صرف وقت و انرژی زیادی در خرد کردن دانه های چیا ندارید.

اسید چرب امگا 3

دانه چیا از غنی ترین منابع گیاهی اسیدچرب مانند ای ال ای و یا آلفا لینولنیک اسید به شمار میرود. چرا که حاوی 60 درصد امگا3 است. این ماده به پایین آمدن کلسترول و بالا رفتن عملکرد شناختی و کاهش التهاب کمک میکند.

آنتی اکسیدان:

برای محافظت از بدن در برابر پیری ،سرطان، و رادیکال های آزاد مفید است. زیرا دانه چیا غنی از آنتی اکسیدان است. همینطور آنتی اکسیدان بالای چیا سبب میشود پوسته اش ماندگاری بالایی داشته باشد.

دانه چیا فاقد گلوتن میباشد.

این دانه ی چیا غلات یا گلوتن ندارد. به همین خاطر در رژیم غذایی بدون گلوتن میتوانید از آن استفاده کنید.

دانه چیا سبب رفع اختلال در سوخت و ساز چربی ها

دانه ی چیا کلسترول و تری گلیسیرید را پایین می آورد. و به عنوان منبع چربی خوراکی شناخته میشود. در حالی که کلسترول خوب یا اچ دی ال را افزایش میدهد. زمانی که دانه چیا را جایگزین دیگر منابع چربی از جمله: آلفا لینولنیک اسید ، روغ ذرت موجود در آن میکنید. میتواند از میزان تری گلیسیرید بالا جلوگیری کند و چاقی را کاهش دهد.

دانه چیا سبب بهبود سلامت متابولیک

فشارخون بالا و کلسترول برای سلامتی شما بسیار خطرناک است ، اما مصرف دانه های چیا با محتوای پروتئین ، امگا3 ، و فیبر میتواند به افزایش سطح HDL و پایین آمدن سطح LDL کمک کند.

با این حال به سایر غذاهای سالم این کمک میکند زیرا نمیتوانند تنها دانه های چیا به فشار خون بالا کمک زیادی کنند. با استفاده از دانه های چیا کاهش خطرات امکان پذیر است ، اما بدون کمک سایر داروها یا مواد غذایی ،بهبود بیماری ممکن است امکان پذیر نباشد. برخی از مطالعات نشان داده اند که در استفاده از دانه های چیا هیچ گونه اثری برای کاهش فشار خون یا کلسترول وجود ندارد ، پس بنابراین به این کار وابسته نباشید.

دانه چیا

استفاده آسان از دانه چیا

در اینجا منظور از استفاده آسان این است که به بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها دانه های چیا میتوانند بدون تغییر طعم اضافه شوند. دانه چیا مغذی اما پررنگ است. در غذاهایی که چیا به آن اضافه شده است مزه و طعم قابل توجهی مشاهده نمیشود.  اگر که در رژیم غذایی خود این افزودنی را بگنجانید، نتیجه بسیار ساده خواهد بود. کافی است آنها را با اسموتی ها و آب مخلوط کرده یا به فرنیان یا روی ماست بپاشید و آنها را میل کنید.

با دانه های چیا تهیه کیک نیز میتواند ایده بسیار خوبی باشد، با دانه های چیا سس ماکارونی را نیز میتوان مخلوط کرد تا غلیظ تر شوند چرا که در جذب آب خوب هستند.دستگاه گوارش شما با دریافت بیش از حد دانه های چیا باعث میشود که بهتر عمل کند. خصوصا اگر که از منابع فیبری زیاد استفاده نکنید. اگر که فکر میکنید که بیشتر از این نیاز دارید برای مصرف منظم روزانه، کافی است یک یا یک و نیم قاشق غذاخوری.

افزایش انرژی 

در صبح وقتی برای شروع روز خود چیزی میخورید ، هدف اصلی شما تامین و تقویت انرژی است تا به درستی تمام فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. به صبحانه شما اضافه کردن دانه چیا میتواند یک ایده خوب باشد زیرا آنها حاوی تیامین ، ویتامین های B ، و نیاسین هستند که میتوانند غذاهای موجود در بدن شما را به انرژی تبدیل کنند. برای سیستم عصبی و مغز، آنها همچنین تغذیه خوبی هستند.

افزایش جذب آهن 

برای کمک به اکسیژن موجود در بدن همه افراد در قسمت های مورد نیاز به آهن نیاز دارند. به بدن شما جذب آهن بسیار ساده است. فقط حدود 2 قاشق غذاخوری روزانه دانه چیا بخورید و آهن مورد نیاز بدن را 12 درصد تامین کنید. با مصرف صحیح آهن ،گلبول های قرمز خون در بدن شما به وجود آمده و برای حمل اکسیژن مفید هستند.

جذب ویتامین E  

برای پوست شما مخصوصا ویتامین E بسیار مهم است. با خوردن روزانه دانه چیا توانایی بدن شما در جذب ویتامین E افزایش میابد. سلنیوم دارای عملکردی به عنوان نوعی آنتی اکسیدان است.

از دانه های چیا مقدار سلنیوم برای هر اونس حدود 15 میکروگرم است. با استفاده از این دانه های کوچک محافظت بدن از رادیکال های آزاد بسیار آسان است ، اما مطمئنا فقط به این غذای فوق العاده شما نباید وابسته باشید.

دانه چیا سبب بهبود عملکرد اعصاب میشود.

مس و منیزیم موجود در دانه های چیا برای سیستم عصبی شما مواد مغذی مهمی هستند . سیستم عصبی را آنها سالم نگه میدارند و به درستی کار میکنند. همچنین آنها هنگام تشکیل گلبول های قرمز برای تقویت متابولیسم مورد نیاز هستند.برای هر اونس از دانه های چیا مقدار منیزیم حدود 98 میلی گرم است در حالی که مقدار مس بسیار کم است. فقط در مورد 0.3 میلی گرم.

دانه چیا سرشار از آنتی اکسیدان است.

این آنتی اکسیدان ها در برابر سفت شدن از چربی های حساس موجود در دانه ها محافظت میکنند. اگر چه در خصوص فواید مکمل های آنتی اکسیدانی بحث شده است، اما محققان قبول دارند که از مواد غذایی دریافت آنتی اکسیدان میتواند بر سلامتی اثر مثبتی داشته باشد.

از همه مهمتر، با تولید رادیکال های آزاد آنتی اکسیدان ها مبارزه میکنن ، که میتواند به پیری و بیماری هایی مانند سرطان منجر گردد و به مولکول های سلولی آسیب برساند.

دانه چیا

دانه چیا از نظر پروتئین با کیفیت بالا

دانه های چیا حاوی مقدار مناسبی پروتئین هستند. آنها همچنین از اسیدهای آمینه اساسی تعادل خوبی دارند. بدن شما بنابراین باید از پروتئین خود استفاده کند . پروتئین تاکنون از مهمترین ماده مغذی رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن است ، و دارای مزایای سلامتی مختلفی است. دریافت پروتئین زیاد اشتها را کاهش میدهد و نشان داده شده است که در مورد غذا افکار وسواسی را 60% و میل به تنقلات در شب را 50% کاهش میدهد.دانه های چیا واقعا یک منبع پروتئین عالی هستند ، علی الخصوص برای افرادی که محصولات حیوانی کمی میخورند.

کاهش وزن و لاغری

دانه چیا یکی از دانه هایی که به تسریع کاهش وزن کمک میکند است. به دلیل مقدار بالای فیبرمحلول و نامحلول ،شهرت خاصی به علاوه آنتی اکسیدان دارند.آنها همچنین شامل آمینو اسیدهای ضروری و اسیدهای چرب امگا3 ضروری نیز هستند و در واقع جذب منظم آنها به مبارزه با یبوست ، هضم کند ، کمک میکند و چربی شکمی را کاهش میدهند.

مبارزه با آکنه و چین و چروک

به دلیل داشتن مزایای زیبایی و سلامتی امگا3 بسیار شناخته شده است، از این اسید چرب دانه های چیا همچنین با سطح بالایی به پوست شما احتیاج دارد ، بسته بندی شده اند.با این حال شما هنوزهم باید با ماهی چرب دانه های چیا را ترکیب کنید چرا که در این دو نوع مختلف امگا3 موجود است.

برای سلامتی پوست ، مو شما امگا3 بسیار عالی است. با پایین نگه داشتن افسردگی شما آنها فعالیت میکنند تا پوست شما دچار استرس نشود و این یک پیشگیری حوب برای چین و چروک و آکنه است.

هر زمان که احساس افسردگی میکنید، بر وضعیت پوستی شما این حس تاثیر میگذارد.

ارائه پوست نرم و صاف 

در دانه های چیا برای پوست شما نه تنها امگا3 موجود لازم است ، بلکه حاوی آنتی اکسیدان ضروری است . میتوانید صافی و لطافت پوست خود را با خوردن مرتب دانه های چیا حفظ کنید. در برابر رادیکال های آزاد محافظت از پوست که میتواند با نشان دادن برخی از علائم پیری مانند چین و چروک باعث ایجاد استرس شود ، با مصرف این دانه سالم کار ساده ای است . همینطور میتوانید با پوست های نرم تر و درخشان تر و همچنین ناخن های سالم تری به کار خود ادامه دهید .

ایجاد پوست زنده تر 

در حالی که تاثیر قابل توجهی هورمون ها و افسردگی بر سلامت پوست شما دارند، در بدن شما نیزسطح انسولین همین کار را انجام میدهد . باید در خون شما ثبات سطح قند حفظ شود تا از هوس غذاهای ناسالم و تنقلات خصوصا در شب جلوگیری شود. اکثر مردم هنگام مصرف اهمیتی نمیدهند که چه چیزی میخورند، چه مواد غذایی چرب یا قندی باشد.سطح انسولین به محض اینکه این اتفاق بیفتد در بدن شما ناپایدار خواهد بود و از دانه های چیا برای تقویت آنها به فیبر حاصل ، که به مقدار بسیار زیادی وجود دارند، نیاز دارید.

تثبیت انسولین 

بدون نیاز به احساس ولع تنقلات هر روز سطح مناسب انسولین باعث میشود که احساس آرامش کنید. مدت زمان طولانی فیبر باعث میشود تا احساس سیر شدن داشته باشید و درهمان زمان سیستم گوارش شما نیز میتواند تثبیت شود.در دانه های چیا نوع فیبر موجود منحصر به فرد است زیرا آنها توسط آب به راحتی قابل جذب هستند تا پوست شما اثر بدی از عادت ولع شما نداشته باشد.

مبارزه با علائم پیری 

با استفاده از روی دانه های چیا ، ضمن مبارزه با التهاب در مقابله با ایجاد لکه های پوستی شما مفید هستند. یکی از مهمترین مواد معدنی برای جلوگیری از علائم پیری که شناخته شده، روی ، است.

خبر خوب این است که در دانه های چیا روی موجود که پوست شما میتواند از مزایای آن استفاده کند در دسترس است.

بهبود درخشندگی پوست 

از بدن و ذهن سالم پوست سالم ناشی میشود ، چون بدن شما دچار استرس میشود ، پوست نیز حس یکسانی خواهد داشت. منیزیم یکی از مواد معدنی مهم دانه های چیا که بدن شما را تامین میکند است ، که در تنظیم عملکرد سیستم عصبی شما ، قند خون ، و افزایش انرژی فوق العاده است . زمانی که این 3 فایده برای بدن شما حاصل شود ، به درستی خون میتواند جریان یابد و برای پوست شما این بسیار مهم است. یکی از عوامل سالم بودن پوست ، عملکرد منیزیم تثبیت سطح هورمون ها دربدن شماست.

هنگامی که خون به خوبی جریان میابد ، پوست شما سرزنده به نظر میرسد و درخشش میکند.

دانه چیا باعث پوست محکم تر  میشود.

با کلاژن مطمئنا خانم ها آشنا هستند زیرا معمولا در محصولات زیبایی و مکمل ها وجود دارد . اعتقاد بر این است که کلاژن به پوست ، نرم تر، قوی تر، و محکم تر کمک میکند. برای ضد پیری این بیشتر استفاده میشود ، اما به این مولفه زنان جوان نیز مشتاق هستند. کلاژن که توسط اسید آمینه تشکیل میشود از پروتئین حاصل میشود. این همان چیزی است که دانه های چیا برای بدن شما آن را ارائه میدهند، اگر چه در سطح خوبی بسیاری از غذاهای دیگر دارای پروتئین هستند اما جالب این است که در دانه های چیا پروتئین موجود به راحتی قابل جذب است ، بنابراین در رژیم غذایی خود میتوانید آنها را بگنجانید ، تا برای بدن فرصت بیشتری برای بدست آوردن کلاژن فراهم آورید.

دانه چیا سبب جلوگیری از پف کردن پوست میشود.

در دانه های چیا سطح پتاسیم موجود بسیار غنی است و این در تنظیم فشار خون مفید است. بر روی پوست شما ظاهر نفخ میتواند ناشی از استرس باشد که در زمان فشار خون بالا احساس میکنیدبا پتاسیم آرام کردن فشار خون باعث میشود پوست شما نیز آرام تر شود. مدتی از هر نوع غذای شور و یا فرآوری شده خودداری کنید تا ضربان قلب تان و سطح خون ثابت بماند و از احساس عصبی جلوگیری شود.

دانه چیا

مرطوب کننده پوست با دانه چیا

اگر فرآورده های لبنی به دلیل غنی بودن کلسیم شناخته شده باشند مانند شیر، دانه های چیا نسبت به آنها سطح کلسیم بالاتری دارند. بنابراین اگر برای مرطوب نگه داشتن پوست به کلسیم نیاز دارید ، میتوانید به رژیم غذایی خود این را اضافه کنید. به خصوص برای کسانی که نمیتوانند محصولات لبنی را بخاطر حساسیت زایی تحمل کنند، میتواند این یک راه حل خوب باشد. این خواص استخوان ها و دندان های شما را قوی تر میکنند.

پس چرا این خوراکی های زیبا و سالم را دوست نداریم؟ از این روش شما میتوانید برای تکمیل سایر غذاهای سالم خود برای تامین وعده های غذایی روزانه خود استفاده کنید تا به خوبی مواد مغذی مورد نیاز بدن شما برآورده شود. به خاطر داشته باشید که فقط مواد معدنی و ویتامین ها خوب تنها از یک نوع غذا نمیتوانید دریافت کنید. باید ترکیبی وجود داشته باشد، این بدان معناست که شما نمیتوانید فقط به تمام فواید آن از نظرزیبایی و سلامتی دانه های چیا وابسته باشید ، بلکه باید به رژیم غذایی خود سایر غذاهای مناسب را اضافه کنید.

حال که از فواید دانه چیا در طب سنتی مطلع شدید برای خرید آن همین الان اقدام کنید.

ما در مجموعه بلگروپ دانه چیا را با نام چیابل در بسته بندی بهینه و عالی برای هر نفر 3 تا 4 هفته مصرف طراحی شده است تا بتواند جوابگوی رژیم سلامت محوری و سبک زندگی سالم تان و همچنین در فعالیت های باشگاهی تان باشد. ارسال ها به صورت پستی بوده و کمتر از 3 روز پس از سفارش گذاری تان درب منزل تحویل میگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *