تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مقالات گروه بل

دانه چیا در بارداری | چیابل

دانه چیا

دانه چیا در بارداری و تمام فواید و مضرات آن را در این دوران بشناسید!

تا همین چند سال پیش شاید نمیتوانستیم دانه چیا را در هر فروشگاهی پیدا کنیم. اما تقریبا امروزه این دانه مغذی در اغلب فروشگاه های مواد غذایی و یا عطاری ها پیدا میشود. این دانه های سفید و سیاه ساده ، سرشار از مواد مغذی و یک غذای فوق العاده به ویژه برای دوران بارداری هستند. در دوران بارداری مصرف دانه چیا فواید خاص خود را دارد. و اکثرا بیخطر قلمداد میشود. اما هیچوقت نباید به صورت خشک خورده شود. زیرا احتمال منبسط شدن دانه ها در گلو و ایجاد خفگی وجود دارد. پی بنابراین بهتر است. به غذاهای مرطوب مانند ماست و یا بلغور جو دوسر اضافه شود. تحقیقات نشان میدهند. که در دوران بارداری مصرف دانه های چیا به مغز جنین و رشد شبکیه کمک میکند.

فواید مصرف دانه چیا در بارداری

در دوران بارداری مصرف دانه چیا به قدری آسان است. که شاید اصلا باور کردنی نباشد. این دانه ها را به ماست ، بستنی ، و بلغور جو دو سر میتوان اضافه کرد. و به عنوان یک میان وعده سالم و سیر کننده از خوردنشان لذت برد.

برخی از دلایلی که این ایده را به یک انتخاب برتر تبدیل میکند عبارت اند از:
 • کمک به رفع یبوست:

سیستم گوارش زنان در دوران بارداری میتواند تحت تاثیر قرار گیرد. و با عارضه نا امیدکننده تر آن یعنی هموروئید و یا یبوست مواجه کند. اما در بهبود عملکرد سیستم گوارش و نرم شدن روده ها مصرف غذاهای غنی از فیبر میتواند نقش مهمی داشته باشد. دو قاشق غذاخوری از دانه چیا حدود 8 گرم فیبر دارد. که حدود 32 درصد از مقدار توصیه شده روزانه را تامین میکند.

 • تقویت گلبول های قرمز با مصرف دانه چیا در بارداری

در دوران بارداری سردی دست و پا ، خستگی و احساس سر گیجه ممکن است. نتیجه کمبود آهن باشد. به بدن یک زن بارداری میتواند. آسیب زیادی وارد کند. پس بنابراین داشتن عوارض مرتبط با بارداری مانند کم خونی ناشی از فقر آهن غیر معمول نیست.

در بدن بسیاری از زنان باردارمشکل این است. که گلبول های قرمز کافی تولید نمیشوند. که همین مسئله میتواند باعث کم خونی شود.

دریافت آهن از طریق غذا نیز میتواند. به تقویت گلبول های قرمز بدن کمک کند. در کنار مصرف مکمل های آهن. به دلیل محتوای آهن در حالی که گوشت قرمز و اسفناج ممکن است. خود مشهورتر باشند. اما یک منبع عالی از این ماده معدنی دانه های چیا هستند. و 2 قاشق غذاخوری از این دانه ، 11 درصد از نیاز روزانه بدن به آهن را تامین میکند.

برای بارداری مصرف دانه چیا فواید خاص خود را دارد. و معمولا بی خطر قلمداد میشود.

 • تقویت دندان و استخوان با مصرف دانه چیا در بارداری

معمولا زنان باردار در روز به حدود 1000 میلی گرم کلسیم نیاز دارند. اما برای برآورده کردن این نیاز لازم نیست. که مجبور باشند. روزی چندین لیوان شیر بخورند.

آنها میتوانند از میوه ها و سبزیجات مختلف و حتی دانه چیا کلسیم را دریافت کنند. دو قاشق غذاخوری از این دانه فوق العاده حدود 152 میلی گرم کلسیم دارد. که 15 درصد از نیاز روزانه را تشکیل میدهد.

 • رفع مشکل گرسنگی مداوم با مصرف دانه چیا در بارداری

اگر در زمان بارداری گرسنگی مداوم باشد. میتواند برای زن بسیار آزار دهنده باشد. و تبدیل به عادت پرخوری شدید شود. یکی از بهترین راه ها برای دریافت مواد مغذی و مقوی ، و احساس سیری مصرف این دانه های ارزشمند و سرشار از پروتئین است. برای رفع 8 درصد از نیاز روزانه در هر 2 قاشق غذاخوری حدود 4 گرم پروتئین وجود دارد.

دانه چیا

 • دریافت امگا 3 کافی با مصرف دانه چیا در بارداری

اگر با امگا 3 آشنا هستید. میدانید که چگونه این اسیدهای چرب میتوانند به سلامت چشم ، کاهش التهاب مزمن ، و حتی کاهش اضطراب و افسردگی کمک کنند. اما آیا میدانستید که امگا3 باعث رشد سالم مغز جنین شده. و حتی ممکن است به بارداری سالم کمک کند؟

برای مادرانی که به بوی ماهی حساس شده اند. یکی از راه های رساندن امگا 3 به جنین مصرف این دانه های کوچک اما قدرتمند است. یک اونس چیا حاوی حدود 5 گرم امگا 3 است.

 • کاهش قند خون با صرف دانه چیا در بارداری

در خون مادر هورمون های بارداری میتوانند باعث تجمع گلوکز شوند. که ممکن است اگر تحت کنترل نباشد. باعث ابتلا به دیابت بارداری شود. بر سلامت کودک و مادر قند خون بالا میتواند تاثیر بگذارد.

در دانه های چیا فیبر موجود نه تنها از یبوست جلوگیری میکند. بلکه ممکن است در جریان خون با کاهش سرعت جذب قند و به تنطیم قند خون نیز کمک کند.

 • افزایش انرژی با مصرف دانه چیا در بارداری

به عنوان یک منبع چربی سالم مصرف دانه چیا در بارداری میتواند اشتها را تقویت کرده. و از این طریق به مادر انرژی بیشتری بدهد.

به عنوان یک منبع چربی سالم مصرف دانه چیا برای بارداری محسوب میشود.

 • کمک به رشد مغز جنین

تحقیقات نشان میدهد که در 3 ماه آخر بارداری و 3 ماه اول شیردهی مصرف روغن چیا ممکن است. باعث افزایش محتوای نوعی امگا 3 در شیر شود. که برای رشد مغز نوزاد مهم است.

مصرف دانه چیا علاوه بر این در بارداری فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به انها میپردازیم.

 • کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشارخون بالا در بارداری
 • خواص ضد پیری و ضد سرطان
 • خواص ضد التهابی
 • کنترل قند خون بارداری
 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است که در دوران بارداری تا حدودی ضعیف میشود.
 • اگر از اضطراب یا افسردگی شدید رنج میبرید ، دانه چیا میتواند به تثبیت خلق و خوی شما کمک کند.

دانه چیا دارای 20 پروتئین مختلف و همچنین منیزیم ، کلسیم ، فسفر ، و پتاسیم بیشتری نسبت به سایر غلات است.

این دانه ها 17 درصد پروتئین بیشتر نسبت به سایر غلات داشته اما گلوتن ندارند. در دوران بارداری امگا3 دانه های چیا از رشد مغز جنین حمایت کرده. و خطر زایمان زودرس را نیز کاهش میدهد. در دوران بارداری ، امگا 3 دانه های چیا از رشد مغز جنین حکایت کرده. و خطر زایمان و زودرس را نیز کاهش میدهد.

دریافت کلسیم کافی میتواند خطر ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش دهد. پره اکلامپسی یک عارضه بارداری است. که با فشار خون بالا و آسیب کبد و کلیه مشخص میشود.

دانه چیا

اثرات سلامتی مواد مغذی دریافتی دانه چیا در بارداری

برای سلامت بدن در بارداری ، دانه چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا3 ، فیبر، فسفر، کلسیم ، پروتئین و منیزیم بوده مهم است. برای درمان آنژین ، آلرژی ، بیماری عروق کرونر قلب (CHD) ، سرطان ، بهبود عملکرد ورزشی ، حمله قلبی ، عدم تعادل هورمونی و غدد درون ریز این دانه بهترین اثربخشی ممکن را نشان داده است.

برخی شواهد نشان داده اند این دانه های شگفت انگیز، اثرات آنتی اکسیدانی ، ضد انعقادی ، و ضد ویروسی هم دارند. از دانه آسیاب شده چیا یک قاشق غذاخوری سر پر میتواند : 7% آهن ، 3.1 گرم پروتئین ، 5.7 گرم فیبر ، 2.9 گرم ALA ( اسید چرب امگا 3) و 9% کلسیم مورد نیاز روزانه را برای بدن تامین کند. بدن مادر ممکن است با رشد کودک مواد مغذی مهمی را از دست بدهد. اما در بارداری مصرف دانه چیا میتواند به سلامت مادر و کودک کمک کند.

مغزها و آجیل ها معمولا دارای محتوای چربی نسبتا بالایی هستند. و به همین علت ، عمر مفید کوتاهی دارند. اما بذر چیا را تا 4 سال بدون هیچ مشکلی در انبار میتوان نگهداری کرد. چرا که خیلی غنی از آنتی اکسیدان است.

 

عوارض دانه چیا در بارداری

اگر چه این دانه نسبتا یک ماده مغذی کم ضرر است. اما در دوران بارداری زیاده روی در مصرف آن ممکن است. عوارض زیادی به دنبال داشته باشد. که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

اسهال یا ناراحتی معده : خوردن بیش از حد این دانه ها میتواند باعث اسهال و سایر ناراحتی های معده به ویژه در حالت تهوع صبحگاهی شود. اگر که به مصرف فیبر عادت ندارید.

احتمال تداخلات دارویی: برای کنترل قند خون خود زنان بارداری که دارو مصرف میکنند. ممکن است دچار تداخلات دارویی شوند. با خوردن دانه های چیا.

خطر خفگی: این دانه ها میتوانند 10 برابر وزن خود آب جذب کنند. و به سرعت نیز متورم شده. اگر که یک قاشق از دانه چیا را بخورید. و فورا بعد از آن آب بنوشید ممکن است. دانه ها در مری منبسط شوند و ایجاد خفگی کنند.

واکنش های آلرژیک: واکنش های آلرژیک ممکن است. شامل بسته شدن گلو یا احساس خارش ، احساس سوزن سوزن شدن یا خارش در لب یا زبان یا ناراحتی معده باشد. که شباهت زیادی به حالت تهوع صبحگاهی دارد.

 حال سوال اینجاست : دانه چیا در دوران شیردهی مضر است؟

 پر واضح است که این دانه مضرات آنچنانی ندارد. و مادر میتواند از این دانه بالقوه و مقوی در دوران شیردهی نیز استفاده بکند. به گونه ای که در حجم کم یک ماده مغذی را وارد بدن میکند. که نه تنها در فیتنس مادر موثر است. بلکه کیفیت و قوای شیر را بای کودک تضمین میکند.

نحوه مصرف دانه چیا در بارداری

اغلب به نوشیدنی ها، دانه های چیا اضافه میشوند. تا محتوای آنتی اکسیدان و پروتئین آنها افزایش یابد. برای دوران بارداری آب چیا نیز یک نوشیدنی انرژی زا و محبوب است. همچنین دانه های چیا از آنجایی که در طولانی مدت گلوکز آزاد میکنند. برای افرادی که به دنبال استقامت یا انرژی بیشتر است. یک خوراکی ایده آل محسوب میشوند.

بنابراین در طول بارداری اگر متوجه شدید که به راحتی خسته میشوید. یا انرژی ندارید ، میتواند سطح انرژی خود را با آب چیا یا ژل چیا افزایش دهید.

در برخی غذاها مانند خوراکی های زیر نیز میتوان از این دانه ارزشمند ، و مغذی استفاده نمود:

 • غلات صبحانه یا بلغور جو دوسر
 • پودینگ چیا
 • نان
 • ماست
 • تغلیظ کننده سس
 • خوراک سبزیجات

دانه چیا به عنوان جایگزین تخم مرغ در محصولات پخته شده.

به طور کلی در بارداری مصرف دانه چیا بی خطر است. و میتواند در این دوران به درمان بیماری های مربوط به این دوران مانند یبوست نیز کمک نموده. و ریزمغذی ها و درشت مغذی های زیادی را نیز برای بدن مادر و جنین تامین کند.

دانه چیا

نحوه مصرف دانه چیا چیست ؟ راه های درست کردن پودینگ های چیا :

روغن چیا برای افزودن به سس سالاد یا اسموتی و سوپ

دانه کامل یا آسیاب شده را روی سالاد بپاشید یا به اسموتی ، نان یا پودینگ بیفزایید.

در بارداری مصرف دانه چیا تقریبا بی خطر بوده و برای رفع یبوست فواید زیادی در این دوران ، افزایش انرژی ، تقویت گلبول های قرمز ، استحکام دندان و استخوان مادر، امگا 3 بالا ، و رشد مغز جنین دارد .

 مضرات دانه چیا

دانه چیا در کل هیچگونه ضرر و زیانی برای بدن ندارد اما گاهی افراد ممکن است نشانه هایی از عوارض شاید در نتیجه افراط در مصرف ان از خود نشان دهند اما با این وجود در مواردی  شامل: آلرژی ، اختلالات گوارشی ، احتمال خفگی با دانه خشک ، و تداخلات دارویی میتواند فرد را به دردسر بی اندازد.

چیابل

خرید دانه چیا در تهران

برای اینکه به بهترین شکل ممکن این دانه شگفت انگیز را به صورت عمده یا بسته بندی شده با سیب سلامت دریافت نمایید تنها کافی است با مشاوران ما در همین سایت سفارش خود را در میان بگذارید  تا بهترین مشاوره و محصول را در محل سکونت خود با ارسال بهینه دریافت نمایید.

خرید دانه چیا در کرج

برای خرید دانه چیا در کرج تنها کافی است این محصول را با نام چیابل در همین وبسایت سفارش گذاری نمایید تا درب منزل خود دریافت نمایید . دانه چیا در شرکت دانه های ارگانیک بهراد با نام چیابل مشهور است که دو نوع ساده و  مغزدار ان را عرضه میکند که به درخواست مشتری بستگی دارد.

خرید دانه چیا در اصفهان

برای خرید دانه چیا در اصفهان تنها کافی است با راه های ارتباطی که در همین سایت است با نام چیابل درخواست خود را با مشاوران ما در میان بگذارید. هیچ ممانعتی برای ارسال این دانه به شهرستان وجود ندارد چرا که بسته بندی عالی چه در ابعاد عمده چه در ابعاد بسته بندی شده گرمی بهترین نوع بسته بندی را با پلمپ اطمینان در شرکت دانه های ارگانیک بهراد عرضه مینماییم.

خرید دانه چیا در شیراز

برای خرید دانه چیا در شیراز تنها کافی است این نیازتان را با ما در میان بگذاریدو ان را با نام چیابل بشناسید تا مشاوران ما شما را راهنمایی نمایند . تنها کافی است از راه های ارتباطی ما سفارش خود را عنوان نمایید . پیگیری ثبت سفارش و تولید و ارسال را صفر تا صد همکاران ما انجام خواهند داد.

خرید دانه چیا در مشهد

برای خرید این دانه در مشهد با نام برند چیابل در اوزان بالا و سفارش های عمده میتوانید با مشاوران ما در مجموعه بلگروپ در میان بگذارید. پیشنهاد میکنیم قیمت های رقابتی بازار را بررسی نمایید و از وارد کننده دانه چیا مستقیما خریداری نمایید .

برای خرید دانه چیا در تبریز

به علت وارداتی بودن این دانه در ایران تنها میتوانید از نمایندگی های ما در تهران و کرج و همچنین همکاران ما در سایر شرکت های وارداتی تهیه نمایید و از قیمت های رقابتی که در بازار است مطلع شوید چرا که دست در ارائه این محصول زیاد شده است و پیشنهاد میکنیم که از وارد کننده این محصولات خریداری نمایید تا با قیمت های مقرون به صرفه تری مواجه شوید. دانه چیا در شرکت دانه های ارگانیک بهراد با نام چیابل معروف بوده و میتوانید با همین نام در همین سایت ثبت سفارش نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *