تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مراقبت و سلامتی, مقالات گروه بل

بلغم چیست | بلغمی ها چی بخورن؟

بلغم

بلغم از سرد مزاجی میاد اینکه طب بدنتون سرد باشه. و از طرفی انرژی های گرم (چربی ها و کربوهیدارت ها و مواد شیمیایی صنعتی افزودنی های غذایی ) وارد بدن شده با برخورد سردی بدن منجمد میشن. و در نقاط بدن تجمع پیدا میکنن. تنها چند دقیقه توضیحات اجمالی بلغم را مطالعه بفرمایید. تا در انتها پکیج رفع بلغم مجموعه بل را معرفی نماییم.

علائم و 10 راه درمان بلغم برای لاغری سریع

افراد در طب سنتی دارای مزاج های متفاوتی هستند. این طبع ها و یا مزاج ها هرکدام یک ویژگی خاص و مختص به خود را دارند. ودر نتیجه با توجه به طبع خود، افراد باید برای کاهش وزن از بهترین روش های مناسب پیروی کنند. تا کاملا سلامت آنها حفظ شود.. به عنوان مثال ممکن است که مصرف گوشت ماهی و یا گاو بسیار مفید باشد. و برعکس احتمال اینکه شخص دیگری با خوردن هر کدام از مواد غذایی دچار احساس مریضی و بیحالی کند. و یا حتی موجب اضافه وزن در او شود.

مزاج شناسی

به صورت طبیعی افراد در علم مزاج شناسی ممکن است یکی از 4طبع (چهارخلط)، سودا و بلغم،دم و صفرا، باشند. اما به دلیل سبک زندگی و یا اثر مصرف برخی از مواد غذایی، ممکن است در فرد یکی از خلط ها افزایش پیدا کند. و در نهایت وضعیت سلامت فرد تغییر کند.به عنوان مثال ممکن است سودا یا بلغم در بدن فرد تجمع پیدا کند. و یا اینکه صفرای فرد افزایش پیدا کند. در بسیاری از افراد در جامعه یکی از مزاج هایی که وجود دارد مزاج بلغم است. که به آن طبع مرطوب و سرد نیز گفته میشود.

از ویژگی های این طبع میتوان به پوست و مویی روشن و موی نازک اشاره کرد. از دیگر ویژگی های افراد بلغمی چاقی است. که در ناحیه شکم تخت و پهلو صورت میگیرد و به صورت اندام گلابی مانند هست. افراد بلغمی زیاد نفخ میکنند، به خاطر همین اغلب احتیاج به مصرف گرمیجات، برای کم شدن درد معده هستند.

سردی دست، ترشی دهن، و پوست شل، جاری شدن آب از دهان هنگام خواب ، خواب آلودگی،هضم دیر و بد غذا،زیادی دفع ادرار با فشار زیاد،سستی و ضعف،پادرد و زانو درد،کم شدن حواس،تنگی نفس،قولنج در کمر و گردن و شانه ها،ایجاد لکه های قهوه ای در چشم،تپش قلب و…از علائم دیگری که نشان دهنده غلبه بلغم در فرد است.

بلغم

اصلاح مزاج بلغمی

 افراد باید برای اصلاح مزاج بلغمی غذای رژیمی خود را تغییر دهند، و تا حد امکان میتواند تغییر محل زندگی نیز در ارتقای سلامت افراد موثر باشد. بهتر است به دلیل طبع مرطوب و سرد افراد با مزاج بلغمی تا حد امکان در مناطقی که گرم و خشک هستند زندگی کنند. برای مثال زندگی در استان های شمال کشور بخاطر بالا بودن میزان رطوبت میتواند موجب ایجاد قولنج-پادرد-کمردرد این فرد شود.

افراد بلغمی غذاهایی که نباید مصرف کنند شامل: شوری-ترشی-انواع لبنیات همچون شیر و ماست-گوشت گوساله و گاو(به دلیل طبع سردی که دارند)-قارچ-عدس-گوشت سفید یعنی مرغ و ماهی(خصوصا برای افراد روماتیسمی ها)-سیب زمینی-میوه های نرسیده و ترش-لیموشیرین-جو، برای مثال در سوپ جو و یا نان جو-کیوی-نارنگی-خیار-قهوه-چایی-نسکافه-روغن نباتی-کره گیاهی-نوشابه-برنج-کالباس-سوسیس-و…هستند. این مواد غذایی موجب ایجاد افزایش بلغم در افراد بلغمی میشوند، و چنانچه از آنها مصرف میکنند حتما باید با مصلح همراه باشد. به جای برنج میتوان از کینوابل استفاده کرد تا از خطرات بلغم در امان بمانید.

بهترین صبحانه برای بلغمی ها

یکی از وعده های مهم غذایی صبحانه است که نه تنها در سلامتی، بلکه در جلوگیری از کاهش وزن سریع و بهبود متابولیسم افراد نقش دارد.برای افرادی که مزاج بلغمی دارند در صبحانه مصرف برخی از مواد غذایی میتواند به سلامت آنها کمک کند و در بدن از تجمع بیشتر بلغم جلوگیری مینماید.

مواد خوراکی مناسب برای صبحانه مزاج بلغمی:

ارد کنجد همراه با عسل و یا شیره انگور

تخم مرغ عسلی یا تخم مرغی که به طور کامل سفت و پا برشته نشده باشد

مصرف خامه و سر شیر گاوی تنها به مقدار بسیار محدود و کم و حتما به همراه عسل و یا مربای سیب یا زنجبیل

مصرف پنیر به همراه گردو، زیره یا سیاه دانه و عدم مصرف آن به صورت تنها

انواع نان همچون نان سنگک و عدم مصرف نان جو

مصرف بسیار کم شیر گرم شده، حتما با مقدار کمی عسل یا گلاب

مصرف دانه های گرم مزاج مانند چیابل، کینوابل در انواع سوپ ها ، کره بادام زمینی رژیمی بل و ارگانیک بدون قند و شکر و اوتمیل بل گرم دارچینی و زنجبیلی و …

نکات مهم در بهترین صبحانه برای بلغمی ها

افراد با مزاج بلغمی بهتر است برای صبحانه از مصرف نسکافه-قهوه و چایی پرهیز کنند و یا اینکه مقدار آن را بسیار کم کنند همچنین برای افراد با مزاج بلغمی مصرف مواد لبنی ممنوع است.

سوپ

بهترین ناهار برای بلغمی ها

ناهار را میتوان در بین وعده های غذایی روزانه ،وعده ای دانست که هیچکس از آن نمیگذرد.پس بنابراین باز هم وعده ی ناهار در هر رژیم غذایی که داشته باشید وجود دارد،بخاطرهمین بهتراست که در ابتدا نوع مزاج خود را شناسایی کرده و سپس طبق آن برای وعده ی ناهار خود غذای مناسب و سالم تری انتخاب کنید.خوشبختانه بهترین ناهار برای بلغمی ها، غذاهای زیادی وجود دارد که میتوان از آنها استفاده کرد.این غذاها عبارت اند از: انواع خورشت با فلفل-آبگوشت با گوشت گوسفندی-انواع آش و سوپ به ویژه آش و سوپی به همراه ادویه های گرم و خشک طعم دار شده باشند-غذاهایی که به صورت کبابی تهیه میشوند-خورشت آلو اسفناج-ماست و اسفناج . سوپ کینوابل به همراه ادویه های گرم مزاج

مواردی که نام برده شد فقط چند غذا هستند. اما بهتر است بدانید که برای بلغمی ها بهترین ناهار به همین موارد ختم نمیشود!

کسانی که بلغمی هستند وعده های ناهار خود را میتوانند بسیار متنوع انتخاب کنند. به عنوان وعده ناهار برای بلغمی ها به طور کلی مصرف مواد غذایی که در ادامه نام برده میشوند مشکلی ندارد.

در نهایت به جز غذاهای ذکر شده شما میتوانید برای بلغمی ها به عنوان وعده ناهار غذاهای دیگر را امتحان کنید. البته که در ادامه بیان میکنیم که از چه مواد اولیه ای استفاده شود.

گردو-انواع کلم-نخود-لیمو ترش-مارچوبه-گندم-کدوحلوایی-قورمه شیرازی-گوشت گوسفند-گوشت شتر-گوشت سار و گوشت گنجشک-گوشت کبوتر-ادویه جات گرم نظیر زیره-دارچین-سیر-زعفران-و زنیان، میوه های خشک شیرین و در حد امکان زنجبیلی و دارچینی ، آجیل های گرم مزاج مانند بادام هندی و پسته و …

دمنوش

 انواع دمنوش های مناسب برای بلغمی ها

دمنوش بابونه برای بلغمی ها

برای بلغمی ها در رژیم رایگان بهتر است به عنوان یک درمان موثر دمنوش بابونه برای بلغم گنجانده شود. در بیشتر رژیم های غذایی به طور کلی خواص بینظیر دمنوش بابونه سبب شده تا از این دمنوش پر فایده استفاده کنند.برای بلغمی ها طبع گرم دمنوش بابونه آن را مناسب کرده است.

از فواید دیگر دمنوش بابونه بر درمان بلغم میتوان به این موارد اشاره کرد: کاهش اضطراب و درمان افسردگی-بهبود زخم دهان-مشگلات گوارشی-درمان بیخوابی و… بابونه بخاطر خواصی که دارد سیستک ایمنی بدن را تقویت میکند، به همین دلیل پیشنهاد میشود در زمان سرماخوردگی و هنگام بیماری این دمنوش را فراموش نکنید.

دمنوش زنجبیل برای بلغمی ها

دمنوش این گیاه برای افراد بلغمی بسیار مناسب است ، و زنجبیل گیاهی، با طبع گرم است، زنجبیل یک گیاه بسیار قوی و ضد التهاب است و از این رو برای بهبود و درمان بیماری هایی نظیر:قاعدگی دردناک-مشکلات روده-آرتروز موثر و مفید میباشد.از طرفی دیگر زنجبیل بر روی اضافه وزن و چربی-و کاهش قند هم تاثیرات مثبتی دارد.

برای آماده کردن دمنوش زنجبیل ابتدا زنجبیل را در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 5 الی 10 دقیقه صبر کنید تا دمنوش شما آماده شود.برای افرادی که رژیم دارند دمنوش زنجبیل بسیار مناسب است به همین دلیل میتوان آن را برای بلغمی ها در رژیم رایگان قرار داد.

دمنوش بهارنارنج 

از دیگر گیاهانی که مصرف آن برای افراد بلغمی توصیه میشود بهارنارنج است. دمنوش بهار نارنج غنی از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن است و همچنین دارای طبع خشک و گرم میباشد.از خواص بینظیر دمنوش بهارنارنج از جمله میتوان به بهبود رفلاکس معده-تپش قلب-درمان مشکلات ریوی و پوستی و…اشاره کرد.

آماده کردن این دمنوش مانند سایر دمنوش های دیگر بسیار آسان است. به این صورت که فقط کافی است که 2 لیوان آب جوش را با دو قاشق مربا خوری بهارنارنج اضافه کرده و 20 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد، دمنوش شما آماده است میتوانید آن را یا با عسل و یا به تنهایی میل کنید.

دمنوش بادرنجویه 

از جمله دمنوش های موثر بلغمی بر روی لاغری افراد ،به دمنوش بادرنجوبه میتوان اشاره کرد. علاوه بر درمان بلغم این دمنوش فواید دیگری نیز به همراه دارد نظیر: کاهش استرس و اضطراب-بهبود زخم-پیشگیری از بروز مشکلات قلبی عروقی-و کاهش میزان کلسترول خون یک قاشق غذاخوری بادرنجوبه به منظور تهیه این دمنوش مغذی نیاز دارید.

با دو لیوان آب جوش این مقدار از بادرنجوبه اضافه کرده و 15 دقیقه به ان زمان بدهید تا دم بکشد. به خودی خود دمنوش بادرنجوبه برای افراد بلغمی بسیار موثر است.با این وجود به این دمنوش اضافه کردن نبات یا عسل فواید آن را بیشتر میکند.

دمنوش گل گاو زبان 

میتوان یکی از محبوبترین دمنوش ها در بین ایرانیان دمنوش گل گاو زبان دانست که استفاده کردن از آن رواج زیادی دارد و افراد زیادی از این دمنوش بیشتر برای آمبخش بودن استفاده میکنند. جالب است بدانید که تنها یکی از مزایای این دمنوش پر خاصیت خواص آرام بخشی آن است. برای درمان بلغم دمنوش گل گاو زبان هم از دیگر دمنوش های مناسب محسوب میشود.

اگر از سنگ کلیه و یا سنگ مثانه در رنج هستید، بهتر است از دمنوش گل گاو زبان که خواص بینظیری دارد غافل نشوید . بر روی درمان اگزما و حساسیت پوستی این دمنوش موثر است.

یک قاشق غذاخوری از این گیاه پر خاصیت به منظور آماده سازی دمنوش گل گاو زبان را درون یک فنجان آب جوش ریخته و 20 دقیقه صبر کنید تا دمنوش شما آماده شود.

دمنوش قهوه هسته خرما 

اگر چه این دمنوش جدیدا در بازار باب شده است اما با توجه به طبع گرم خرما و قهوه ای که از هسته آن استخراج شده است مورد بسیار خوبی برای افراد بلغمی هست که عاشق قهوه هستند اما منع تغذیه ای پیدا کرده اند.

رژیم لاغری برای بلغمی مزاج ها

چنانچه هر یک از طبع ها مواد خوراکی مناسب مزاج خود را مصرف کنند که به وزن ایده آل خود برسند، از مواد غذایی که به آنها سازگاری ندارد دوری کنند.

با وجود اینکه این مسئله برای کنترل رژیم غذایی نیازمند تلاش بسیاری است ، اما میتوان برای لاغری سریع بلغمی ها آن را یک روش مناسب دانست.

به همین دلیل برای بلغمی مزاج ها در یک رژیم لاغری باید از تمام خوراکی هایی که در بخش های قبلی ذکر شد دوری کنند. و یا اینکه آن را با مصلح خود مصرف نمایند.

برای لاغری سریع بلغمی ها مصرف برخی از مواد غذایی مناسب هستند، که در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشند.

آیا بلغم مضر و خطرناک است؟

در مکان های مرطوب و همچنین در فصول سرد سال اغلب تا حد زیادی غلبه بلغم افزایش پیدا میکند از این رو باید تا حد زیادی غداهایی که برای مزاج بلغمی مناسب نیست را تا حد زیادی محدود شود.

و علاوه براین پس از مصرف غذا ،خوابیدن منجر به تجمع بلغم میشود پس بهتر است برای افرادی که دارای مزاج بلغمی هستند وعده ناهار سبک تهیه شود. و بعد از خوردن ناهار اصلا نخوابد.

طب سنتی پیشنهاد میکند که اگر در بدن افراد بلغم تجمع شود از روغن های گرم و بادکش استفاده کنند .

7جلسه بادکش کمک فراوانی به پاکسازی خون از بلغم خواهد کرد و انواع رنج و درد ناشی از تجمع بلغم را از بین میبرد.همینطور در قسمتی که احساس درد شدیدی میکنید میتوانید به جریان انداختن بلغم در آن محدوده با ماساژ روغن گرم محدود کنید.

اگر که در افراد بلغم زیاد شود ناراحتی های بسیاری را به وجود خواهد آورد. پس بنابراین تمام سعی خود را بکنید و از غذاهایی با طبع گرم استفاده کنید.

پکیج رفع بلغم بل :

این پکیج حاوی محصولات خارجی و وارداتی و همچنین محصولات ارگانیک داخلی میباشد که همراه کتابچه تغذیه ای سالم بل و مشاوره رایگان 24 ساعته در اختیار افراد مبتلا به بلغم قرار میگیرد تا رفع کامل بلغم و کسب سلامتی کامل همراه بیمار مشاوران تغذیه ای حضور دارند لذا ین پکیج زیر نظر متخصصان تغذیه طراحی شده و بسیار قوی عمل میکند.

به امید سلامتی دوستانی که از بیماری های مذمن و بلغم رنج میبرند ما همراه شما هستیم. برای دریافت این پکیج بالقوه هم اکنون میتوانید در همین سایت سفارشتان را ثبت نمایید تا متخصص تغذیه ما با شما تماس بگیرد.

خرید پکیج رفع بلغم

برای خرید پکیجی که در طول دوره درمان بلغم همراه شماست و با مشاوره رایگان متخصصان تغذیه ما میتوانید یک متخصص کنار خود داشته باشید تنها کافی است با ما در تماس باشید و پکیج تان را در همین سایت ثبت سفارش نمائید در ادامه مشاوران تغذیه ای ما با شما تماس خواهند گرفت .

سفارش اینترنتی پکیج های درمانی

اگر شما هم به دنبال پک محصولات سلامت محو و ارگانیک و به خصوص درمانی برای خود یا اعضای منزل تان هستید پیشنهاد میکنیم پکیج های سلامت محور  و ارگانیک بل که حاوی محصولات خارجی و کاملا سالم است را برای نیم وعده ها یا تمام وعده هاتون استفاده کنید. و در همین وبسایت سفارش مورد نظرتان را ثبت نمایید و مابقی کار را به ما بسپارید.

مزیت های استفاده از پکیج های درمانی :

  • جلوگیری از اتلاف وقت
  • جلوگیری از هزینه های حمل ونقل و تردد
  • جلوگیری از سردرگمی در انتخاب محصول بالقوه تر و سالم تر در بازار
  • استفاده از محصولات جهانی در پکیج
  • قیمت های مقرون به صرفه و عالی
  • مشاوره رایگان مجموعه بلگروپ
  • ارائه کتابچه های تغذیه ای و سبک زندگی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *