تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مراقبت و سلامتی, مقالات گروه بل

بایدها و نبایدهای تغذیه سالم قرن 21 | قیمت ارزان گرانولا

بهره ‌مندی از تغذیه سالم یک چالش فراگیر است که مربوط به فرهنگ و مردمان خاص و یا سن و سالی مشخص نمی باشد. در دوران مدرن امروزی با تمام دستاوردهای رو به رشد بشری گویا در امر تامین تغذیه سالم با مشکلات جدی مواجه هستیم. دنیای خوراکی های ما آنچنان صنعتی شده هستند. که کمتر کسی می تواند ادعای بهره‌ مندی از یک رژیم غذایی کاملا ارگانیک داشته باشد. در عین حال به موازات این دنیای صنعتی شده. ما نیز درگیر و دار ماجراهای سرعتی زندگیمان گاهاً بهره ‌مندی از یک تغذیه مفید را فراموش می ‌کنیم.

حالا با فرهنگ آمده از دنیای مدرن قرن 21 بسیاری از ما رسیدن به یک غذای سریع، دم دستی و البته خوشمزه را جدی ‌تر از داشتن یک تغذیه سالم دنبال می ‌کنیم. در حال حاضر غالب غذاهایی که مردم می خورند. خوراکی هایی آمیخته با چربی و نمک و حتی شکر بالایی است.

همه می‌ دانیم که انواع فست فودها نمی‌ توانند در مقام یک تغذیه مفید جایی داشته باشند. و یا کاملاً آگاه هستیم که انواع نوشابه ‌های گازدار تا چه اندازه بر سلامت بدنی ما تاثیرات منفی می‌ گذارند. قاعدتاً همه می‌ دانیم که تغذیه با تفکری که قرن 21 دنبال می‌ کند ما را چاق و چاق تر خواهد کرد.

با وجود آنکه همه ما، همه این واقعیت ها را می‌ دانیم. اما چرا باز هم نمی توانیم رویای رسیدن به یک تغذیه سالم را در زندگی خود و اطرافیانمان داشته باشیم؟ چه باید ها و نباید هایی در کار است؟ آیا رسیدن به تغذیه سالم خیلی ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنیم؟

منظور از تغذیه سالم چیست؟

اولین گام برای درک بایدها و نبایدهای غذایی، درک درست تغذیه سالم است. قاعدتا مفهوم غذای سالم، سمت و سوی سبک زندگی ما را مشخص خواهد کرد. در چیدمان یک سبک زندگی متکی بر تغذیه مفید هدف آن است. که از غذاهایی بهره ‌مند باشیم تا برای ما مفید باشند. لزوما قرار نیست تا با خوردن غذا، شوری جادویی در ما ایجاد شده. جوان تر و یا قوی تر شویم. همین که از خوردن غذا زیانی به بدن ما نمی ‌رسد. معنی ملایمی از تغذیه سالم را در پیش گرفته ایم.

یکی از ایده ‌ها در تعریف تغذیه خوب، بهره ‌مندی از غذاهایی است که عاری از مواد و ترکیبات شیمیایی باشند. به هر حال تمام خوراکی ها اعم از سبزیجات، میوه ها، پروتئین ها، غلات، قندها، چربی های سالم و طبیعی و حتی نشاسته رنگ و بوی طبیعی دارند. و ذاتا خوردن به جا و مناسب آنها ایجاد مشکلات بدنی برای ما نمی کند. در تعریف تغذیه سالم به دنبال حذف کردن هیچ گروه غذایی نیستیم. بلکه می‌ خواهیم اثرات حضور دنیای صنعتی را در غذاهایی که می خوریم کمتر کنیم. لذا لزوما مصرف چربی ‌ها و قندها و یا انواع غلات و شاید پروتئین های حیوانی باعث زیان در سلامت ما نیستند. بلکه حضور آنها با رنگ و بوی صنعتی شده همراه با مصرف زیاد و بی رویه، دردسرآفرین می‌ شود.

 

 

متاسفانه در دورانی هستیم که غذای خوب تبدیل به یک حلقه گمشده در سلایق تغییر کرده ما شده است.

حالا دیگر ما غذاهای خوب را در سلامتی آنها دنبال نمی ‌کنیم. بلکه خوش طعمی و یا خوشمزه بودن در کنار بهره ‌مندی از هیجانات کاذب را به عنوان غذای خوب برگزیده ایم. ما به سمت مصرف غذاهای مدرن شده اعم از انواع فست فود هدایت می شویم. چون این غذاها در ما ایجاد هیجان می کنند. آنها جذاب هستند و این جذابیت‌ ها تا اندازه ‌ای قوی است. که به راحتی چشم بر تغذیه خوب می بندیم.

اما به یاد داشته باشید که بدن سالم و نیرومند ما تا مدت زمانی محدود قادر به تحمل این سبک زندگی مدرن شده است. متاسفانه زمانی متوجه عدم همراهی بدنمان هستیم. که گاها خیلی دیر شده است. انواع بیماری های دیابت، مشکلات قلبی و عروقی، کبد چرب، چاقی و… تبعات دور شدن از تغذیه سالم هستند. بیماری ‌هایی که گاهاً خیلی ناگهانی متوجه آنها می ‌شویم. و آنگاه است که چندان راحت نمی ‌توان به جریان سالم گذشته بازگشت.

لیست مواد غذایی بالقوه در قرن 21 :

پس حالا که در سلامت کامل بدنی هستیم و یا مشکلاتی دامنگیر ما نشده است و مسیر اصلاح زندگی باز است، بهتر است گوش به زنگ باشیم و با درک درست تغذیه سالم مادامیکه قرار است از تمام خوراکی ها اعم از قندها، غلات، پروتئین ها و سبزیجات مصرف کنیم، درک کاملی از بایدها و نبایدهای غذایی در قرن 21 داشته باشیم.

چرا باید بهره ‌مندی از تغذیه سالم را جدی تر دنبال کنیم؟

برای بایدها و نبایدهای غذایی در قرن 21 قرار است قید خوراکی های به شدت صنعتی شده را بزنیم، به سمت مصرف سبزیجات و میوه ها حرکت کنیم و در این بین از غلات مفید و قندهای سالم و چربی های طبیعی در ذائقه غذایی خود بگنجانیم. در یک کلام تحولی اساسی در آنچه می خوریم ایجاد کنیم. اما در این بین چرا باید الگوی ما رسیدن به تغذیه خوب باشد؟

 • تغذیه سالم مشابه رژیم ‌های سخت غذایی نیست. رسیدن به یک سبک غذایی سالم که در آن خبری از غذاهای به شدت صنعتی شده نمی باشد. ما از غذا خوش طعمی آن را می ‌خواهیم و در رژیم های غذایی برای اهدافی مانند لاغر شدن، قاعدتاً خوش طعمی غذا گم می ‌شود. رژیم‌ های غذایی به هیچ حالت معنی تغذیه سالم به معنای درست کلمه را تامین نمی کنند. وقتی در سبک غذایی هستید که در آن بخش بزرگی از خوراکی ‌ها را یا اصلاً نمی خورید و یا به شدت محدود کرده اید، قطعاً از تغذیه خوبی بهره ‌مند نیستید. اهمیت به تغذیه سالم باعث می شود تا از تمام مواد غذایی مفید برای بدن به درستی و به اندازه بهره مند باشید.
 • وقتی الگوی غذایی شما متکی بر تغذیه سالم است، طبعاً به یک رژیم غذایی متعادلی خواهید رسید و در کنار آن الگوی میزان مصرف غذای دریافتی شما هم اصلاح خواهد شد. مفهوم تغذیه سالم در خوردن حساب‌ شده غذاهای سالم است. کسی که دغدغه غذای سالم دارد، قطعا می ‌داند که این غذای سالم را باید به اندازه مصرف کند. زیرا مصرف خارج از حساب و کتاب همین غذاهای سالم هم می ‌تواند تبعات نگران‌ کننده ‌ای داشته باشد. پس وقتی به تغذیه سالم بها می دهید، احتمالا قادر هستید تا میزان کالری دریافتی بدنتان را نیز کنترل کنید.
 • اهمیت دادن به تغذیه سالم باعث تقویت قوای بدنی و سیستم ایمنی می شود. به هر حال همه می دانیم که بدن سالم و توانمند در حضور غذاهای مفید و سودمند نتیجه می دهد.
 • وقتی به فرهنگ بهره مندی از تغذیه سالم فکر می ‌کنید و الگوهای حاکم شده بر آن را رعایت می کنید، در دراز مدت از سیستم گوارشی سالم و قدرتمندی هم بهره مند خواهید شد.
 • با حضور یک برنامه تاثیرگذار متکی بر تغذیه سالم می توانید وزنتان را کاهش دهید. در این ماجرا هدف طی کردن رژیم های سخت لاغری نمی باشد؛ بلکه می خواهیم با تغییر الگوهای مصرف غذاهای چرب و پرکالری در درازمدت به کاهش وزن برسیم.
 • تغذیه سالم در بعد روانی تا سلامت ذهنی شما نیز تاثیرگذار است. باعث بهبود خواب شما می شود و استرس تان را کم می کند. تغذیه سالم در ایجاد نشاط نیز تاثیرگذار است. غالباً کسانی که غذاهای بهتر و مفیدتری مصرف می‌ کنند، دیرتر از آنها که رژیم غذایی پرکالری و صنعتی شده دارند، احساس خستگی می کنند.
 • در حضور تغذیه سالم نیمی از یک زندگی سالم عاری از انواع بیماری ‌ها را طی کرده اید. نیمه دیگر بدن سالم را باید در ورزش کردن مستمر و البته ملایم به دست آورید.

حالا که در مقدمه ای کامل بر لزوم بهره ‌مندی از تغذیه سالم پرداختیم و قید أکید کردیم که چرا باید متوجه آنچه می خورید باشید، وقت آن است که از بایدها و نبایدها در دنیای غذاهای صنعتی شده قرن 21 صحبت کنیم.

 

 

چه کار کنیم تا غذاهای سالم تری بخوریم؟

قبل از مطرح کردن هر توصیه‌ ای قاعده رسیدن به تغذیه سالم متکی بر فرهنگ غذایی شما است. اگر عاشقانه فست فود ها را دوست دارید و یا در جوار سفره ‌های غذایی نمی توانید خودتان را کنترل کرده و زیاد می خورید، اگر از عاشقان انواع تنقلات صنعتی اعم از چیپس، پفک و… هستید و یا مدام در هر سفره غذایی به سمت مصرف نوشابه ‌های گازدار تمایل دارید، در واقع شما به یک فرهنگ غذایی صنعتی شده سوق پیدا کرده ‌اید. قطعاً در مسیر رسیدن به تغذیه سالم باید این فرهنگ حاکم شده بر زندگی خود را عوض کنید. در غیر این صورت هر گونه اقدام شما جنبه ‌های احساسی خواهد داشت و در اندک زمانی خسته از خوردن غذاهایی که ظاهراً دوست ندارید، باز هم به سراغ هر آنچه که نباید مصرف کنید، گرایش پیدا خواهید کرد.

حالا که اصل ماجرا در مقدمات تامین تغذیه سالم را مطرح کردیم و پیش ‌فرض خودمان را در تغییر الگوهای زندگی قرار داده ایم، بیایید ببینیم که این تغییرات چه چیزهایی می توانند باشند:
 • با آشپزخانه خود رفیق باشید: قطعاً بهترین ایده در تامین تغذیه سالم، مصرف غذاهای خانگی است. فرقی نمی کند که در خانه قرار است چطور غذایی درست کنید و با کدام الگوی تغذیه ای همراه شوید. غذای خانگی قطعاً سالم تر از غذاهای فست فودی و صنعتی شده است. غذاهای صنعتی شده و یا آنها که در سطح رستوران ها و فست فود ها تهیه می ‌شوند، اهداف تجاری شده را دنبال می ‌کنند. در این اهداف قطعاً رسیدن به سلامتی شما مد نظر آنها نمی ‌باشد. اما در محیط خانه مجبور هستید که دست به کار شوید و با خوراکی های ارگانیک تری را آماده کنید. از طرفی وقتی در محیط خانه آشپزی می کنید، قطعا می دانید که قرار است چه چیزهایی را بخورید. این اطلاعات در پرداختن به تغذیه سالم امری کلیدی هستند.
 • در مصرف شکر هوشمندانه رفتار کنید: قطعاً قندها تأثیر عمیقی بر رژیم غذایی ما دارند و در این بین مصرف بیش از اندازه شکر تبعات نگران ‌کننده ای خواهد داشت.
 • بخش بزرگی از مشکلات در رژیم غذایی مدرن شده ما بهره مندی بی حساب و کتاب از شکر می باشد. اما تا وقتی که نگاه ما از شکر در همان چند حبه قند و شیرینی و شکلات خلاصه شده باشد، قطعاً درک درستی از مقدار مصرف شکر در برنامه غذایی روزانه خود نخواهیم داشت. متاسفانه شکر بخش پررنگی در تولید غذاهای صنعتی شده دارد. مانند نوشابه های گازدار صنعتی که مملو از شکر هستند و یا آبمیوه های صنعتی که با حضور شکر زیاد شیرین می شوند. حتی در بستنی ای که می خوریم نیز از طعم شیرین شکر استفاده شده است. شکر در قامت یک ماده غذایی زیان ‌آور اما پنهان شده در غذاهای اطراف ما حضور دارد و ما بی خبر از همه جا به شکل دائمی آن را مصرف می ‌کنیم. برای کاهش مصرف شکر باید دست به کار باشیم و یک پایش اساسی از هر آنچه می خوریم انجام بدهیم. به این ترتیب به راحتی می ‌توانیم ردپای خطرناک شکر در زندگی خود را پیدا کرده، قبل از آنکه اسیر این قاتل خاموش باشیم، آن را در زندگی غذایی خود محدودتر کنیم.
 • به یک سبزی خور قهار تبدیل شوید: سبزیجات و در امتداد آنها انواع میوه ها در صدر بهترین مواد غذایی قرار می ‌گیرند.
 • تغذیه سالم در گرو مصرف سطح بالایی از سبزیجات می باشد. اما دقت کنید که تغذیه سالم معنای تبدیل شدن به یک فرد گیاه خوار را نمی ‌دهد. در تغذیه سالم به هیچ حالت حذف پروتئین ‌های حیوانی توصیه نمی‌ شود. سبزیجات باید در غذایی که می خوریم حضور پررنگ داشته باشند. اما قرار نیست تبدیل به همه غذای دریافتی ما بشوند. یک مشکل جدی در مصرف سبزیجات، طعم آنها است. غالبا آنها که به طور جدی به خوش طعمی غذا فکر می ‌کنند، چندان تمایلی به مصرف سبزیجات ندارند. اما آنها که در تکاپوی رسیدن به تغذیه سالم هستند، به خوبی می ‌دانند که باید غذاهای خوشمزه تر و خلاقانه تر را با سبزیجات در کنار دیگر خوراکی ها تهیه کنند.
 • در تکاپوی مصرف غذاهای رژیمی نباشید: برای چربی سوزی و لاغر شدن می‌ توانید رژیم بگیرید.
 • برای رژیم گرفتن احتمالاً به سمت مصرف غذاهای رژیمی سوق پیدا کنید. در نهایت پس از طی کردن یک دوره زمانی مشخص بتوانید مقداری از وزن خود را کاهش بدهید. اما مطمئن باشید که در آن دوره همراه با مصرف غذاهای رژیمی به سمت یک الگوی تاثیرگذار از تغذیه سالم حرکت نکرده اید. غذاهای رژیمی دارای شیرین کننده های مصنوعی هستند. این غذاها نمی ‌توانند در جمع خوراکی ها با برچسب تغذیه سالم قرار بگیرند. از طرفی عموم ایده های رژیمی که با هدف کاهش وزن همراه می ‌شوند، تفکرات افراطی در حذف برخی از خوراکی ها دارند. مثلاً عموم قندها و یا چربی های سالم را به شدت محدود می‌ کنند و یا در مصرف مناسب غلات و نشاسته و حتی پروتئین ‌ها سختگیرانه رفتار می ‌کنند. قطعا نمی‌ توانیم برنامه غذایی ای که نمی تواند مواد مغذی را به درستی و به طور کامل در اختیار ما بگذارد، در جمع تغذیه سالم قرار بدهیم. این رژیم های غذایی تنها ما را لاغرتر می کنند. اما لزوماً باعث تاثیرات مثبت بر سلامتی ما نیستند.

 

 

قیمت و خرید گرانولا در تهران

جهت سفارش و خرید گرانولا که یک ترکیب بالقوه و موثر در قرن 21 میباشد میتوانید درخواست خود را با شرکت دانه های ارگتانیک بهراد در میان بگذارید و با کارشناسان تغذیه در ارتباط باشید همچنین میتوانید جهت خرید اینترنتی گرانولا از همین وبسایت در صفحه نخست کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *